Domů
Společnosti ve světě
E.ON vykázal díky lepší smlouvě s Gazpromem vyšší zisk za Q1

E.ON vykázal díky lepší smlouvě s Gazpromem vyšší zisk za Q1

Největší německá energetická společnost E.ON vykázala za první čtvrtletí roku 2016 zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) ve výši 3,1 miliardy euro, což znamená meziroční nárůst o 300 milionů euro. Čistý zisk vzrostl meziročně z 1,0 na 1,3 miliardy euro. Podle E.ONu stojí za zlepšením výsledků především lepší smlouva s Gazpromem, na které se společnosti dohodly koncem března.

Hospodářské výsledky E.ONu za Q1 2016 naplnily očekávání analytiků. EBITDA vzrostla meziročně z 2,8 miliardy euro na 3,1 miliardy euro a čistý zisk z 1 miliardy euro na 1,3 miliardy euro. Podle vyjádření společnosti bylo zlepšení hospodářských výsledků dosaženo zejména díky jednorázovým efektům plynoucím z nové smlouvy s dodavatelem zemního plynu Gazpromem. Nebýt této smlouvy, došlo by k mírnému meziročnímu zhoršení hospodářských výsledků.

„Naše výsledky za první čtvrtletí ukazují že část naší tradiční obchodní činnosti zůstává pod tlakem. I proto je důležité, že se od začátku roku posunula transformace E.ONu kupředu,“ řekl k výsledkům Michal Sen, Finanční ředitel E.ON SE.

Sen dále dodal, že věří, že veřejná emise akcií Uniperu proběhne ve druhé polovině letošního roku.

Uniper, který vznikl začátkem letošního roku za účelem vyčlenění konvenčních zdrojů a divize obchodu z E.ONu, představil svoji strategii a finanční plány koncem dubna. Kromě snižování nákladů a rozsáhlého prodeje aktiv přislíbil i dividendy za rok 2016 ve výši 200 milionů euro.

Právě konvenční zdroje, které byly v rámci probíhající transformace E.ONu vyčleněny do Uniperu, stály za rekordní čistou ztrátou společnosti v roce 2015. Ta se nakonec vyšplhala i díky snížení hodnoty těchto aktiv na 7 miliard euro. Díky dobrým výsledkům za Q1 2016 E.ON snížil čistý dluh na 26,6 miliardy euro.

E.ON dále potvrdil výhled EBITDA pro rok 2016, který by se měl pohybovat mezi 6,4 a 6,9 miliard euro. Očekávaný čistý zisk potom mezi 1,5 a 1,9 miliardami euro.

Zdroj úvodní fotografie: www.eon.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se