Domů
Komoditní trhy
Ceny plynu v Evropě po výstupu na rekord klesly, reagovaly na prohlášení Putina
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Ceny plynu v Evropě po výstupu na rekord klesly, reagovaly na prohlášení Putina

Ceny zemního plynu v Evropě se dnes zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kolem 17:00 SELČ cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin dnes uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.

V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o 20 procent a poprvé překonala hranici 100 eur. „To je prostě směšné,“ řekl k prudkému růstu ceny plynu analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS. „Je téměř nemožné zdůvodnit, jak a proč se to pohybuje tak rychle a tak vysoko,“ dodal podle agentury Bloomberg.

Za růstem cen stojí mimo jiné vzestup ekonomické aktivity, nízké zásoby plynu a blížící se topná sezona. Objevila se rovněž obvinění, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosáhlo rychlého spuštění provozu nového plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovědnost za růst cen odmítá.

„Trváme na tom, že Rusko nehraje žádnou roli v tom, co se nyní odehrává na evropském trhu s plynem,“ uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Růst cen je podle něj důsledkem souběhu více faktorů, včetně snahy Evropské unie rychle přecházet k obnovitelným zdrojům energie, na což nejsou připraveny stabilní dodávky, poznamenala agentura DPA.

Putin uvedl, že za současnou situaci je zodpovědná Evropa, protože neuzavřela dostatek smluv o dlouhodobých dodávkách ruského plynu. „Jejich politikou bylo zbavovat se dlouhodobých kontraktů a tato politika se ukázala jako chybná,“ řekl podle agentury AFP prezident na setkání s představiteli ruského energetického průmyslu.

Rychlým růstem cen energií včetně zemního plynu se už začala zabývat Evropská unie. Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová dnes uvedla, že EU plánuje do konce roku uskutečnit revizi pravidel trhu s plynem, aby zajistila, že rostoucí náklady na energii nenaruší zotavování ekonomiky z dopadů pandemie covidu-19. Podle dnešního prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové unie zváží mimo jiné oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.

Simsonová rovněž uvedla, že zásoby plynu v Evropě jsou sice nižší než obvykle, ale dostatečné pro pokrytí spotřeby v zimním období. „Do konce roku navrhnu reformu trhu s plynem. V této souvislosti přezkoumám otázky skladování a bezpečnosti dodávek,“ prohlásila. Unie by podle ní měla zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik
6. říjen 2021, 22:28

A tak to si Putin jen zkoušel něco podobného co nedávno Musk s bitcoinem. Tak to je úplně ideální člověk na kterém bychom měli být více energeticky závislí a svěřit mu stavbu dalších jaderných tunelů.

Martin
7. říjen 2021, 00:25

S tím Muskem mě hned napadlo tro stejné :-)

Jinak já s JE z Ruska nemám vůbec žádný problém. Když navíc vezmeme v potaz, že nikdo z ostatních firem nemá se stavbou JE o výkonu, který my požadujeme, žádné zkušenosti.

MM
7. říjen 2021, 01:22

Ano, Rusko s Běloruskem nebo Tureckem jsou ukázkou bezproblémové partnerství, přesto tam Rosatom staví JE, jak to jen mohou dovolit? :) PS. Lukašenko JE chtěl právě proto, aby snížil závislost na ruském plynu, kdyby to tak některým místním expertům docvaklo.

Emil
7. říjen 2021, 06:53

To není třeba brát v potaz, protože to není pravda. Se stavbou JE o výkonu, který my požadujeme, má zkušenost jak Westinghouse, tak KHNP.

Josef Novák
7. říjen 2021, 08:24

Westinghouse dostavěli blok Číňané ve velmi specifickém ekonomickém, politickém a regulatorní prostředí, další nikdo nikdy nikde stavět nebude. KHNP dostalo site a dělejte si, co chcete. Komukoliv, kdo s nimi spolupracoval, se při představě opakování u nás ježí vlasy hrůzou. Byl bych v klidu, žádná JE se u nás stavět nebude. To jsou jen tanečky politiků, kteří nemají koule na to to odpískat, ani to přiznat.

Emil
7. říjen 2021, 08:34

Váš názor, jakkoliv je podle mého názoru scestný, Vám vymlouvat nebudu.

MM
7. říjen 2021, 01:24

Úžasné, opět neschopnost a bezmocnost EU a našich bruselských vůdců v kostce, se kterou si v ruce hází Vladimír Putin...

Milan Vaněček
7. říjen 2021, 05:36

Když se podíváme na posledních 250 let tak vidíme že Evropa potřebuje svoje LOKÁLNÍ zdroje energie. Když měla svoje zdroje, to je uhlí a vodu, tak začala 1. průmyslovou revoluci a byla ve světě v čele technologií a životní úrovně.

S dalšímy velkými zdroji to v Evropě bylo už horší, ropy a uranu měla už pomálu, těžiště se přesunulo do Ameriky, Ruska a na Blízký východ.

A začaly války především o kontrolu těchto zdrojů.

V budoucích padesáti či sto letech by už každá z mnoha rozdílných civilizací, co je máme na zeměkouli (viz Huntington) by zase mohla budovat technologie a životní úroveň na SVÝCh OBROVSKÝCH zdrojích: slunci, větru, vodě a své přírodě (potraviny, lesy, ...).

To je ten nejhlubší smysl rozvíjení obnovitelných vlastních zdrojů. Se změnami klimatu a předevších s nahodilostí počasí se člověk musel, musí a bude muset umět vypořádat neustále, bez hysterie, především tim že bude v souladu s o mnoho řádů většími silami přírody.

Omega
7. říjen 2021, 09:51

Ano, s tím mít vlastní zdroje energie a být nezávislí lze jen souhlasit. Jenže k tomu jdeme nesprávnou cestou. Místo podpory vývoje efektivní akumulace energie (což je drahé) jdeme cestou nestabilních zdrojů.

Na celoevropské úrovni jsem zatím viděl jen 2-3 výzkumné programy pro výrobu metanolu ze vzduchu a energie. Navíc byli ukončeny pro nedostatečnou finanční podporu. Kdyby se pouhých 10% dotací na FVE/VTE dalo do výzkumu výroby metanolu, tak jsme za těch 10 let mohli už mít funkční testovací stanici. A i kdyby efektivita převodu energie do metanolu měla být "jen 30%", tak by to už bylo funkční řešení. Metanol je kapalina s kterou se lehce manipuluje, dá se použít místo benzínu napřímo, v přírodě se rozloží, takže ekologicky není problém. Místo toho vymýšlíme vodíkové hospodářství, které skončí podobně jako vzducholodě.

Vinkler
7. říjen 2021, 09:55

Dnes s vámi ve všeobecnosti souhlasím.

Bohužel toto řešení vyžaduje akumulace, co budou vykrývat dlouhodobě větrníky a slunečníky. Taková akumulace je zatím v plenkách a bude asi desítky let. Do té doby by bylo potřeba aspoň 60% v JE.

Carlos
7. říjen 2021, 11:48

V plenkách bude dokud se neudělají alespoň prvotní kroky. Přijde mi že zatímco před ještě 0 lety se prostě vzalo to co bylo, zkusilo se z toho něco postavit, a vidělo se, dnes čekáme že nám z nebe spadne finální řešení, odzkoušené a hotové. V momentě kdy na Svoboďák dopadne ZPM, nebo naqadahový reaktor, máme daleko větší problém než akumulaci EE.

S výstavbou prozatím krátkodobé akumulace je ale třeba začít a víte co tím myslím, je třeba zahájit primárně přestavby klasických vodních děl (na Vltavě), na PVE.

Josef
7. říjen 2021, 13:03

Opět se mýlíte pane Vaněčku, EU nepotřebuje rozvíjet nestabilní zdroje aby se lidé museli vyrovnávat a s počasím EU potřebuje rozvíjet jaderný program. Dnes se přesně ukazuje to jste vy nikdy v diskusích nechtěl pochopit, že žádné levné OZE, které by mohly nahradit výrobu el. energie se daly tady neexistují. Osobně bych si přál, aby se to změnilo ale bez baterií které umožní sezónní akumulaci to prostě není možné.

Milan Vaněček
7. říjen 2021, 13:57

Pane Josef, podívejte se zpět na mé články o fotovoltaice, až přes 20 let nazpět a zjistíte, že jsem se nemýlil. Ve skutečnosti jsem lehce podcenil celosvětový význam fotovoltaiky, je to po počítačích nejvýznamnější technický vynález pro 21. století.

Uvědomte si že velká většina obyvatel zeměkoule žije blíže k rovníku než my a že fotovoltaika pro ně bude hlavním zdrojem energie= hlavním zdrojem elektřiny. I pro nás (ČR) bude zdrojem významným, mnohem významnějším než jaderná energetika, ale ne dominantním.

Energie štěpení resp syntézy jader je také významná, ale dosáhla své dominance jen ve vojenství; kdo chce být supervelmoc, musí mít jaderné zbraně. Ale v energetice brzy narazila na svá principielní omezení.

Zkrátka, pane Josef, vidím že nás nezklamete a budete se mýlit ve svých úvahách i nadále....

Dušan
7. říjen 2021, 09:51

Putin samozrejme zachraňuje hlavne seba ...

Dnešná nestabilita s plynom totiž ohrozuje plynový biznis do budúcnosti. Nehovoríme teraz o Rusku, ale o celom priemysle, kde má však Rusko veľký podiel.

Čiže "dobrý ujo Putin" sa o nás akože stará hlavne vo svojom záujme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se