Vysoká nabídka uranu na světových trzích již delší dobu tlačí ceny této komodity dolů. Významný podíl na přebytku jaderného paliva na trhu měla příliš vysoká očekávání rozvoje jaderného průmyslu, a to zejména v Číně.

Cena uranu U3O8 spadla na počátku tohoto týdne na necelých 25 dolarů za libru, což je podle dat společnosti Ux Consulting nejméně od roku 2005. Globální trh s uranem je stále ovlivněn událostmi v jaderné elektrárně Fukushima z roku 2011, kdy ceny uranu klesly o téměř 60 %, rovněž z důvodu, že Japonsko značně snížilo svůj výhled pro poptávku po jaderném palivu.

Vývoj ceny uranu U3O8
Vývoj ceny uranu U3O8. Zdroj: The Ux Consulting Company, LLC

„Primární dodávky z dolů stále zaostávají za poptávkou, ale rozdíl tvoří hlavně sekundární dodávky – včetně prodeje vládních zásob a znovuobohacování. Příliš vysoké zásoby umožnily společnostem vybírat si podle ceny,“ cituje server ft.com Edwarda Stercka, analytika u BMO Capital Markets.

Nízké ceny uranu rovněž nutí světové těžaře omezovat svou produkci. Prodeje kanadské společnosti Cameco, vlastníka největšího uranového dolu na světě, během prvního čtvrtletí letošního roku poklesly o více něž 15 %. Nižší prodeje se rovněž odrazily na hodnotě akcií společnosti, jež se propadly o téměř 20 %.

Autor úvodní fotografie: Alberto Otero García

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *