Domů
Komoditní trhy
Emisní povolenky pokořily hranici 46 EUR/t, někteří analytici stále vidí cenu násobně výš
Emise CO2 EU ETS
Zdroj: Commons Wikimedia, CC-BY-2.0 (licence)

Emisní povolenky pokořily hranici 46 EUR/t, někteří analytici stále vidí cenu násobně výš

Cena za emisní povolenky poprvé překročila cenu 46 EUR a k deváté hodině ranní se pohybovala kolem úrovně 46,30 EUR/t. Důvodem pro jejich růst je stále silná poptávka a nyní signály technické analýzy na trhu, uvedl ve své zprávě web montelnews.com.

Emisní povolenky letos zažívají nebývalý růst ceny a zatím se nezdá, že by jejich cena měla být na vrcholu. Zatímco na počátku roku se emisní povolenka obchodovala na londýnské burze ICE za 32 EUR/t, k dnešnímu ránu to bylo již přes 46 EUR/t. Téměř přesně před půl rokem pak bylo možné koupit emisní povolenku za polovinu dnešní ceny - 28. října loňského roku se totiž obchodovala za 23,03 EUR/t.

"Na ceně nad 45 EUR/t nebylo mnoho obchodníků, kteří by emisní povolenky prodávali. Pokud někdo chce nakoupit větší objem povolenek, musí zákonitě nabízet vyšší cenu," uvedl jeden z londýnských brokerů.

Kromě absence prodejců se na ceně podepsala i dohoda Evropského parlamentu, Evropské komise a členských států na 55% snížení emisí v EU do roku 2030. Dalším faktorem pak byla iniciativa fondu Northlander Investments s kapitálem 100 milionů dolarů určeným k investování právě do emisních povolenek.

Někteří obchodníci se domnívají, že poslední růst emisních povolenek mohl být způsoben tím, že někteří obchodníci měli otevřeny tzv. krátké pozice, při kterých spekulují na pokles ceny konkrétního aktiva - v tomto případě emisní povolenky. Na konci této spekulace je takový obchodník přinucen nakoupit aktivum zpět, aby svoji pozici uzavřel, což dále tlačí cenu aktiva výše.

Na neúměrně vysokou cenu si v nedávné době stěžoval i polský ministr pro klimatickou politiku Michal Kurtyka. Ten v souvislosti s vysokými cenami povolenky kritizoval roli finančních spekulantů, kteří ženou cenu povolenek výše. Reakce Polska je v tomto ohledu pochopitelná, jelikož její energetika je většinově závislá na uhlí, a proto je pro ni jakékoliv zvýšení ceny problematické.

Podle některých analytiků se emisní povolenky na současné úrovni zdaleka nemusí zastavit. Ty totiž nyní reálně odráží současnou politiku Evropské unie, která má za cíl v následujících letech výrazně snížit své emise CO2. I proto například Lawson Steele vidí cenu povolenky až nad 100 EUR/t.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Nefi
22. duben 2021, 10:51

Netřeba plakat nad uhlím a plynem. Je třeba vést vážně diskusi o tom, jak má vypadat česká energetika bez veškerých fosilních zdrojů. To mimochodem bylo jasné již v roce 2005. Iluze byla způsobena tím, že výrobci energie v ČR dostávali tehdy množství emisních povolenek zadarmo. Když si člověk vzpomene, že ještě v roce 2015(!!!) vozil Dienstl s Tykačem horníky do Prahy protestovat za prolomení limitů. Že ve stejném roce byla stvořena Energetická koncepce, která byla mimo realitu už tehdy a že v prosinci 2020 stvořil ČEPS hodnocení přiměřenosti zdrojů s nerealistickými předpoklady všech 3 variant...

VP
22. duben 2021, 11:29

Plakat pravděpodobně budeme všichni při vyúčtování el. energie a to co nevidět. Emisní povolenky tahají nahoru i cenu elektřiny. Skutečný konec uhlí nastane až bude trend opačný. V tuto chvíli je to pouze tahání peněz od zákazníků pod záštitou ušlechtilého cíle. Kolik peněz z povolenek opravdu přispělo na enviromentální účely nebo k technologickému pokroku v oblasti OZE? Podpora eko aktivistických organizací nepočítám jako něco co by přispělo ke zlepšení životního prostředí.

pr
25. duben 2021, 07:56

Bylo by dobré, kdybyste přestal používat množné číslo a speciálně kvantifikátory (všichni). Hovořte za sebe. Nejste žádným zvoleným bafuňářem, takže není jasné za koho hovoříte. Za mne rozhodně ne,

Takže Vám sděluji, že vyúčtování elektrické energie je mi absolutně u zadele. S dnešním nemám problém a to ani se strukturou poplatků a pokud by se měla na vyúčtování byť skrytě objevit položka za budování nové JE tak holt žádné vyúčtování se ke mně nedostane. A nebudu jedimý. Plakáním nic nevyřešíte. Jen činy se počítají. A to že jste zaspal a nyní lamentujete za svou neschopnost nás vůbec nezajímá. Každý sám je zodpovědný za svá rozhodnutí.

Lukas
22. duben 2021, 10:58

Cim vyssia cena povoleniek tym lepsie, bude to nahravat JE+OZE+akumulacia. Ale zatial co my sme si na seba usili bic v podobe povoleniek, zvysok sveta sa nam smeje, lebo takto si sami predrazujeme produkciu a zvyhodnujeme tu dovazanu z Ciny napriklad.

Miloslav Černý
22. duben 2021, 11:30

Tyto důvody si vynutí další forma nějakých opatření, však se o tom již uvažuje. Není to nic, co by se nedalo při snaze ošetřit.

JB
22. duben 2021, 12:48

Tyto opatření jsou vynuceny tzv. "Carbon leakage". V podstatě to znamená dotaci těm odvětvím, které jsou ohroženy konkurencí mimo EU, která nemusí platit náklady na povolenky.

Kolemjdouci
22. duben 2021, 11:48

Domnivam se, ze cena EU emisni povolenky nad 40 eur/t CO2 prakticky ekonomicky utlumi a postupne zacne zavirat polske (i ceske) uhelne elektrarny a jejich doly. Momentalne okolo 80% EE v Polsku (a cca 46% v CR) pochazi z uhli a uhelnych elektraren.

Miloslav Černý
22. duben 2021, 15:41

Na jednu stranu může utlumit, ale na druhou zase mobilizovat k energetické samostatnost z OZ. Musí se to vybalancovat, aby převýšil zájem pro OZ a nedošlo k ekonomickému poklesu.

blaha.p
23. duben 2021, 06:51

U Polska je to cca 75%, ČR cca 37% (při snížení vývozu EE by to v ČR bylo jen cca 25%)

pr
25. duben 2021, 08:03

Je dobře, že se našel způsob jak vyčistit ovzduší. Za povolenky jsme zde na Ostravsku hromadně vděčni. Kdo neví o čem je řeč, tak ať se koukne na monitoring stavu ovzduší.

Jaroslav Srba
22. duben 2021, 20:21

To se zase rozkrade peněz a na zaplacení účtů za elektřinu si budeme brát půjčky.

pr
25. duben 2021, 08:06

To je každého z vás soukromá věc jak naložíte se svými závazky. Když si nejste schopni uvědomit, že půjčka pouze dále zdraží to na co byly peníze z ní vynaloženy je tak nějak obraz o Vás.

pr
25. duben 2021, 08:15

A vo tom to je. Každého boj. Když tu energii kupuje draho od Tykače, tak se není co divit že ten přeprodává levně nakoupenou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se