Domů
Komoditní trhy
Fiala: Konec dodavatelů energií je selhání MPO a ERÚ, snížení DPH není cesta
Elektrické vedení

Fiala: Konec dodavatelů energií je selhání MPO a ERÚ, snížení DPH není cesta

Komoditní trhy
7 komentářů
17. říjen 2021, 14:50
ČTK

Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za selhání ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Za jiných okolností by podle něj byla na místě rezignace ministra Karla Havlíčka (za ANO). Momentálně je ale hlavní pomoci lidem, kteří dodavatele energie ztratili. Snížení DPH, které navrhuje dosavadní premiér Andrej Babiš (ANO) nepovažuje za nejlepší cestu. Fiala to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Politická odpovědnost v problému konce několika dodavatelů energií podle Fialy nepochybně je. V případě, že by nebylo po volbách, měl by podle něj šéf MPO Havlíček rezignovat. V současné situaci podle něj musí MPO a ERÚ poskytovat lidem dobré a rychlé informace, což se neděje. „Lidé jsou vyděšeni, neví si s tím rady, dívají se v médiích na katastrofické zprávy,“ uvedl. Fiala úřady vyzval, aby spotřebitelům poskytly konkrétní návody. Změny v personální obsazení ERÚ nechtěl Fiala zatím komentovat, povede se podle něj o všem diskuze v koalici.

„Čeká nás těžký rok a určitě těžká zima,“ řekl dále Fiala.

Doplnil, že to, jak současná vláda hospodaří a kam nechala dojít ceny energií není vůbec dobré. Signály, že jsou v ČR distributoři energií, kteří mají problémy, tu podle něj byly několik týdnů.

Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, které Babiš plánuje, se podle Fialy nemůže současné vládě podařit zavést. Nemá informace, že už by o tom jednala z Evropskou unií. Není to ani podle něj správná cesta. Týkalo by se to i lidí, kteří mají zafixovanou cenu energií a úlevu nepotřebují. Navíc by se DPH někdy znovu muselo zvýšit a jednalo by se o skokový nárůst.

„Naši experti už na tom (řešení) pracují. Chceme udělat řešení jak krátkodobé, tak v nějakém dlouhodobějším horizontu,“ uvedl dále Fiala.

Krátkodobě prostřednictvím příspěvku na bydlení by bylo možné pomoci těm neohroženějším skupinám a v dalším období by bylo třeba lidi motivovat k instalaci solárních panelů, zateplení domů a vytvoření správného energetického mixu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Ondrej
17. říjen 2021, 15:35

Je potřeba panu Fialovi říci, že už je po volbách a tak už nemusí mít předvolební rétoriku. Takto se obchoduje po celé Evropě, a MPO za celou Evropu nemůže. Bankroty jsou projevem kapitalismu i když vysoce nepříjemným. MPO mohlo stanovit přísná pravidla našeho trhu, ale to by se zase ODS rozčilovala, jak se reguluje přirozená soutěž a jak se vytváří byrokratická omezení. ODS se vždy představovala jako strana podnikatelů a strednevrstvych voličů a zatím ve svych vyjádřeních navrhuje vše proti nim.

JHE
17. říjen 2021, 16:37

Petr Fiala, český politolok o fungování energetického trhu toho skutečně moc neví, což dnes v OVM všem nám energetikům ukázal. Bylo by dobré, kdyby mu někdo připomněl za čí vlády vznikala v současné době platná energetická legislativa, podle které se musí ERÚ řídit. Když nyní ví jak mělo MPO a ERÚ řešit současnou situaci na energetickém trhu, proč nepředložili při projednávání a schvalování před 2 měsíci v PSP CR malé novely energetického zákona návrhy na změny?

Vinkler
18. říjen 2021, 15:45

Misím ocitovat Churchilla,

že každý národ si zaslouží takovou vládu, kterou si zvolí. On to sice myslel na Němce, ale vždyť je to jedno.

JHE
17. říjen 2021, 17:45

Ještě "drobné" připomenutí co mimo jiné obsahuje zákon č. 458/2000 Sb. v §17 :

Energetický regulační úřad a jeho působnost

odst.(3) Při výkonu působnosti postupuje Energetický regulační úřad nezávisle a řídí se pouze zákony a ostatními právními předpisy. Energetický regulační úřad nesmí při výkonu své působnosti přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta republiky, Parlamentu České republiky, vlády ani od jakéhokoliv jiného orgánu výkonné moci nebo fyzické nebo právnické osoby. Energetický regulační úřad postupuje tak, aby byla zajištěna transparentnost a předvídatelnost výkonu jeho pravomocí.

Vinkler
19. říjen 2021, 17:55

Pan Fiala ví, že i nyní je před volbami, a tak mlží.

Jak říkal Churchill.

Politik musí před volbami přesně vědět co bude a to slíbit a po volbách přesně zdůvodnit, proč je to jinak.

Jaroslav
19. říjen 2021, 13:29

bylo by mnohem produktivnější zrušit emisní povolenky a vystoupit z toho utopického systému

Milan
22. říjen 2021, 11:26

ERU na to kašlalo a teď se jí to sype. I banky musí mít záruky u ČNB, nevím, proč nemohou firmy, především tyto šmejdské, podnikající v energetice! Dohled ERÚ na to, kolik má firma nakoupené elektřiny/plynu (objem) s ohledem na portfolio by byl dostatečný.

Pak by se předcházelo takovýmto spekulativním řízení. Ale co, Písařík to zavře, levně nakoupené forwardy prodá, lidi prodělají kalhoty, on sám ještě vydělá. Až se situace uklidní, založí si firmu novou a jede se znovu. Podnikání v ČR je fajn...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se