Domů
Komoditní trhy
Fiala: Trendy ukazují, že by ceny energií měly vydržet, opatření zafungovala
Vedení VVN

Fiala: Trendy ukazují, že by ceny energií měly vydržet, opatření zafungovala

Komoditní trhy
8 komentářů
26. květen 2023, 11:23
ČTK

Opatření, která vláda udělala v souvislosti s extrémními cenami energií, zafungovala a je dobře, že v současnosti všichni distributoři nabízejí energie pod vládou stanovenými limity. V rozhovoru s ČTK to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Všechny trendy i předpovědi expertů ukazují, že by tento stav měl vydržet a že by se ceny neměly vracet do extrémních výšek, uvedl předseda vlády na dotaz, zda se neobává skoku po skončení opatření.

Vláda počátkem roku na národní úrovni zastropovala ceny energií a udělala další kroky, aby po dobu letošního roku garantovala přijatelné ceny pro domácnosti, veřejný sektor a podnikatele, a současně se soustředila na opatření na evropské úrovni. Podle Fialy pomohla velmi rychlá diverzifikace dodavatelů energií do států EU a dohoda na některých krocích, jako jsou společné nákupy, nové mechanismy proti skokovému růstu cen. „Ale hlavně ta diverzifikace dodavatelů, budování nových LNG terminálů. To všechno vede k tomu, že dnes jsou ceny úplně jinde, než byly třeba v druhé polovině minulého roku,“ konstatoval.

Spotřebitelé letos mohou po zavedení maximálních cen megawatthodinu (MWh) elektřiny zaplatit nejvíc 6000 korun s DPH, za MWh plynu 3000 korun. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. I v květnu pokles cen energií na trzích rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů. Nové ceny po vládnou stanoveným cenovým limitem představil ČEZ, nové nabídky zveřejnily také Moravské naftové doly (MND) nebo Tedom Energie a od května snížila ceny i Pražská plynárenská. Už v prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop například E.ON, innogy nebo Centropol. Firmy zároveň od té doby představily několik dalších nových produktů se zlevněním, a to pro nové i stávající zákazníky. Zároveň přiznávají, že v případě pozitivního vývoje na trhu budou dál reagovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Anton Meško
26. květen 2023, 18:12

Zatiaľ hlavne zafungovalo počasie a vysoké ceny znížili spotrebu.

Pravoslav Motyčka
26. květen 2023, 21:35

Důvod k určitému poklesu cen je především ten , že došlo k dramatickému poklesu spotřeby energie letos v dubnu jsme se přiblížili dubnu 2019 kdy se zastavil průmysl kvůli lockdownu a občanům klesla bezprecedentně životní úroveň.

Petr
27. květen 2023, 08:07

Komu bezprecedentně klesla životní úroveň? Těm, co už nemají na šest piv nebo těm, kteří dříve kouřili krabku cigaret denně a dnes si jí musí rozdělit na dva?

Anton Meško
27. květen 2023, 08:46

Ja nepijem 6 pív denne, ani nefajčím, ale zisťujem, že čo som kúpil v roku 2021 za 1000 € už nekúpim, treba mi už 1300 €. Tiež čo som mal podielové fondy na jeseň 2022 som si nechal vyplatiť . Za necelý rok som dostal z 3000 € len 1900 €. Chcete povedať, že životná úroveň po 20 tich rokoch pomalého ale stáleho rastu bezprecedentne neklesla?

Pravoslav Motyčka
26. květen 2023, 21:35

Důvod k určitému poklesu cen je především ten , že došlo k dramatickému poklesu spotřeby energie letos v dubnu jsme se přiblížili dubnu 2019 kdy se zastavil průmysl kvůli lockdownu a občanům klesla bezprecedentně životní úroveň.

Petr
27. květen 2023, 08:08

V roce 2019 o koronaviru nikdo nic nevěděl. Natož aby se zastavil průmysl.

Ivan Švančara
27. květen 2023, 08:24

vies svoju neznalost opriet aspon o jeden fakt?

Ivan Švančara
27. květen 2023, 08:25

okrem chytania sa preklepov v roku?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se