Domů
Komoditní trhy
IEA: Likvidita trhu se zemním plynem roste
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

IEA: Likvidita trhu se zemním plynem roste

Přestože tempo a trajektorie růstu poptávky po zemním plynu zůstávají nejisté, celosvětový trh se zemním plynem v loňském roce pokračoval ve svém prohlubování a zvyšování likvidity, jak uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Růst spotového trhu

„Odráží to rostoucí objemy LNG [zkapalněného zemního plynu] obchodovaného na spotovém trhu a podstatný nárůst objemu v obchodech uzavřených v regionálních plynárenských uzlech,“ uvádí report IEA.

Obchodovaný objem LNG na spotovém trhu pokračoval ve svém růstu i v roce 2020, přičemž předběžné údaje naznačují 8% růst. Krátkodobým obchodům s LNG tak připadá rekordní 37% podíl z obchodovaného množství. Oproti tomu objem pod dlouhodobými kontrakty pak pochopitelně klesá a v loňském roce byl dále umocněn v důsledku rušení nákladů s LNG během třetího kvartálu.

Náklady byly rušeny vzhledem k loňské mírné zimě a pandemii COVID-19, které společně zapříčinily nadbytek zásob zemního plynu jak v Asii, tak i v Evropě. Pro ilustraci – jen z USA bylo zrušeno během června až září přes 150 nákladů s LNG, které měly směřovat na asijský trh JKM.

LNG nahrazovalo potrubní dodávky

USA zůstalo i v loňském roce největším zdrojem flexibilních nákladů s LNG. Na spotovém trhu USA patřil 20% podíl. Čína a Indie pak zůstaly největšími světovými odběrateli spotových nákladů LNG s 20% a 11% podílem na trhu.

„Kupci v Číně těžili z nízkých spotových cen panujících během roku 2020 a pod krátkodobými nákupy meziročně navýšili nakupované množství o více než 50 %, ty pak nahradily dražší zdroje dodávek, včetně potrubního importu ze střední Asie.“

Také Turecko razantně zvýšilo objem nakupovaného LNG, a to o více než 50 % na úkor potrubních dodávek plynu z Íránu a Ruska, zvláště v pak v prvním pololetí roku 2020.

Zdroj úvodního obrázku:  CarletonLiisa (Wikimedia Commons)

Komentáře

(3)

Petr

9. únor 2021, 12:00

Tak hlavně cena LNG roste ještě víc než nějaká likvidita, v létě byla uměle historicky nejlevnější a teď za půl roku extrémně zdražila. Je vidět, že nejde o tržní ceny podle spotřeby a poptávky, ale maximum co to jde spekulanty zmítanou komoditu.

Bizon

10. únor 2021, 19:30

Tak to prostě chodí, tržní spekulace okořeněné politikařením... Já mám o ekonomice zaoceánského plynu také svoje pochybnosti, ale jsem rád už jen za tu možnost, diverzita nabídky zlepšuje cenu a podmínky pro zákazníky, což jsme MY! Navíc se mi ty LNG lodě fakt líbí, mastodontí technický zázrak.

Krom lepší ceny letí i ty krátkodobější pružnější kontrakty, ty spotové ceny jsou zajímavé jak se kvůli nim otáčí lodě uprostřed oceánu zpátky nebo k jinému zákazníkovi..

PetrV

9. únor 2021, 12:56

Je to jednoduché, nemáš lodě na LNG, nemáš plyn. Doprava je drahá, protože se přeplácejí. Číňané myslí dopředu, tak si nasmlouvali dodávky v létě.

Jinak kapacita celé US flotily lodí je cca 1/10 Nordstreamu 1.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.