IEA: Likvidita trhu se zemním plynem roste

DomůKomoditní trhyIEA: Likvidita trhu se zemním plynem roste
Zdroj: CarletonLiisa, Wikimedia Commons

Přestože tempo a trajektorie růstu poptávky po zemním plynu zůstávají nejisté, celosvětový trh se zemním plynem v loňském roce pokračoval ve svém prohlubování a zvyšování likvidity, jak uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Růst spotového trhu

„Odráží to rostoucí objemy LNG [zkapalněného zemního plynu] obchodovaného na spotovém trhu a podstatný nárůst objemu v obchodech uzavřených v regionálních plynárenských uzlech,“ uvádí report IEA.

Obchodovaný objem LNG na spotovém trhu pokračoval ve svém růstu i v roce 2020, přičemž předběžné údaje naznačují 8% růst. Krátkodobým obchodům s LNG tak připadá rekordní 37% podíl z obchodovaného množství. Oproti tomu objem pod dlouhodobými kontrakty pak pochopitelně klesá a v loňském roce byl dále umocněn v důsledku rušení nákladů s LNG během třetího kvartálu.

Náklady byly rušeny vzhledem k loňské mírné zimě a pandemii COVID-19, které společně zapříčinily nadbytek zásob zemního plynu jak v Asii, tak i v Evropě. Pro ilustraci – jen z USA bylo zrušeno během června až září přes 150 nákladů s LNG, které měly směřovat na asijský trh JKM.

LNG nahrazovalo potrubní dodávky

USA zůstalo i v loňském roce největším zdrojem flexibilních nákladů s LNG. Na spotovém trhu USA patřil 20% podíl. Čína a Indie pak zůstaly největšími světovými odběrateli spotových nákladů LNG s 20% a 11% podílem na trhu.

„Kupci v Číně těžili z nízkých spotových cen panujících během roku 2020 a pod krátkodobými nákupy meziročně navýšili nakupované množství o více než 50 %, ty pak nahradily dražší zdroje dodávek, včetně potrubního importu ze střední Asie.“

Také Turecko razantně zvýšilo objem nakupovaného LNG, a to o více než 50 % na úkor potrubních dodávek plynu z Íránu a Ruska, zvláště v pak v prvním pololetí roku 2020.

Zdroj úvodního obrázku:  CarletonLiisa (Wikimedia Commons)

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují