Domů
Komoditní trhy
IEA: Svět se nachází uprostřed první skutečně globální energetické krize
Elektrické vedení v zasněžené krajině
Zdroj: Vadik_01 / Creative Commons / CC BY 2.0

IEA: Svět se nachází uprostřed první skutečně globální energetické krize

Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) o trhu s elektřinou se růst světové poptávky po elektřině v roce 2022 prudce zpomalí oproti silnému oživení v předchozím roce. Na vině je slábnoucí hospodářský růst a rostoucí ceny energií po ruské invazi na Ukrajinu.

Celosvětová poptávka po elektřině v roce 2022 vzroste o 2,4 % po loňském nárůstu o 6 %, čímž se vyrovná průměrnému tempu růstu za posledních pět let před pandemií Covid-19, uvádí zpráva IEA. Ačkoli se v současné době očekává, že poptávka po elektřině bude pokračovat v podobném růstu i v roce 2023, výhled je zkalen ekonomickými turbulencemi a nejistotou ohledně toho, jak by ceny paliv mohly ovlivnit skladbu výrobních zdrojů.

Vliv ceny komodit

V první polovině roku 2022 byly průměrné ceny zemního plynu v Evropě čtyřikrát vyšší než ve stejném období roku 2021. Cena plynu v kombinaci s obavami z omezení dodávek vedla k upřednostňování uhlí při výrobě elektřiny na těch trzích, které měly volnou kapacitou uhelných elektráren. Ceny černého uhlí však meziročně vzrostly také, a to více než třikrát.

Tato kombinace na mnoha trzích vedla k více než trojnásobnému nárůstu velkoobchodních cen elektřiny. Cenový index IEA pro hlavní světové velkoobchodní trhy s elektřinou dosáhl úrovně, která byla dvakrát vyšší než průměr za první pololetí období 2016-2021.

V celosvětovém měřítku se očekává, že spotřeba uhlí pro výrobu elektřiny v roce 2022 mírně vzroste, protože růst v Evropě bude vyvážen poklesem v Číně v důsledku silného růstu obnovitelných zdrojů a jen mírného zvýšení poptávky po elektřině a ve Spojených státech v důsledku omezení dodávek a kapacity uhelných elektráren. Výroba elektřiny ze zemního plynu by se měla snížit o 2,6 %, protože pokles v Evropě a Jižní Americe převáží nad růstem v Severní Americe a na Blízkém východě.

„Svět se nachází uprostřed první skutečně globální energetické krize, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, a odvětví elektřiny je jedním z nejvíce postižených. Je to patrné zejména v Evropě, která zažívá vážné otřesy na energetickém trhu, a v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách, kde přerušení dodávek a prudký růst cen paliv způsobují obrovskou zátěž křehkých energetických systémů a vedou k výpadkům proudu. Vlády se musí uchýlit k mimořádným opatřením, aby řešily okamžité problémy, ale musí se také zaměřit na urychlení investic do přechodu na čistou energii, což je nejúčinnější trvalá reakce na současnou krizi," uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori.

Emise CO2 se sníží, i když jen nepatrně

V zájmu zajištění dodávek energie po ruské invazi na Ukrajinu některé evropské země odložily plány na postupné ukončení těžby uhlí a zrušily dříve zavedená omezení týkající se uhlí. Týká se to například Německa, Francie, Nizozemska nebo Rakouska. Podle analýzy think tanku Ember by plány těchto států znamenaly rozšíření dostupného výkonu uhelných elektráren o necelých 14 GW.

Se zvýšením výroby elektřiny z uhlí report IEA uvažuje, přesto však předpokládá, že vysokou cenou komodit zapříčiněný pokles spotřeby společně s rozvojem obnovitelných zdrojů povedou v roce 2023 ke snížení emisí oxidu uhličitého v Evropě až o 8 %. V USA by pak mělo dojít ke snížení emisí o 5 %. Zvýšení až o 1 % naopak IEA očekává v Asii, kde poptávka po energii pravděpodobně převýší možnost dodávky z nově vybudovaných obnovitelných zdrojů.

Celkově se v letech 2022 a 2023 emise sektoru výroby elektřiny sníží zhruba o 1,5 %. Celková emisní intenzita výroby elektřiny podle agentury v letech 2022 a 2023 průměrně poklesne o 3 %.

Zdroj: IEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Jirka94535
29. červenec 2022, 14:48

Když se v rezortu, kde jsem pracoval, vyhodnocovaly příčiny nějaké silně negativní události, která měla za následek zničení techniky případně pracovní úraz, hodnotila se bezprostřední příčina(např.pád do nezajištěného výkopu), hlavní příčina(y) a spolupůsobící příčiny. Zde bych ruskou invazi na Ukrajinu hodnotil jako bezprostřední příčinu, která uvedla věci do pohybu. Hlavní příčinu bych viděl jinde. Jen můj názor.

Peter Zachara
29. červenec 2022, 15:29

skus si to po sebe precitat a vysvetlit to nam, menej chapavym. Pretoze ked niekdo spadne do vykopu tri dni skorej, nez je vykop vykonany, potom je to cestovanie v case. Vojna na Ukrajine podla teba tiez patri medzi cestovatelov casom.

Slavomil Vinkler
30. červenec 2022, 10:11

Ale nedělej ze sebe neználka, nezajištěný příkop versus nedodržování bezpečnosti práce.

Ivan Švančara
30. červenec 2022, 10:14

takze podla ministerstva pravdy k zdrazeniu plynu pred udalostami na Ukrajine nedoslo? A zem je stale placata?

hellokitty
29. červenec 2022, 15:15

na vine je dosavadny konzumny zivot na dlh vdaka "levnym" fosilnym energiam bez zapocitavania ich negativnych externalit, zrazu ked sa ukazuje ich skutocna cena, tak medzinarodna energeticka agentura pride so sokujucim odhalenim

Slavomil Vinkler
30. červenec 2022, 10:15

Jako lovců sběračů bylo lidí asi 100 tisíc a konzumním způsobem přetížili životní prostředí,(vyžrali mamuty). Jako zemědělců bylo lidí asi 100 milionů a vyžrali co se dalo, až nakonec museli snižovat populaci a bojovat o zdroje.

Nejde o konzum, ale efektivitu výroby. A jen levná energie a efektivita zamezí jak populační explosi, tak přetížení přírody.

hellokitty
30. červenec 2022, 15:20

populacnej explozie sa nebojim, index porodnosti sa celosvetovo vytrvale znizuje, cim je vyssia zivotna uroven, tym mensiu potrebu deti ma rodina, lebo vedia, ze sa na starobu nemusia spoliehat na opateru deti (a to ze sa vobec doziju dospelosti)

Zbyněk Poisl
29. červenec 2022, 16:08

Pokud lidstvo rychle nepříjde k rozumu (což nehrozí), pak za svoji hloupost krutě a hodně draze zaplatí! Svádět energetickou krizi na válku je nestoudný alibismus! Ceny energií začaly prudce růst už v polovině minulého roku a nikoliv až letos v únoru. Hlavní příčina je pouze jedna a tou je naprosto bezhlavá sázka na Občasné Zdroje Energie! Stalo se totiž, že se v plné nahotě ukázal fakt, že bez stabilních záloh jsou tyto zdroje nepoužitelné! Odklon Německa od jádra a uhlí se tak naplno projevil nedostatkem stabilních zdrojů!

Ivica Bojič
1. srpen 2022, 09:53

Tak schválně, proč začaly ceny v polovině minulého roku růst? Že by to bylo rezervování kapacit gaspromem, kterou následně nevyužil, jednoduše blokl možnost jejího využití. Dále pak odchod ze spotového trhu? Vzhledem k tomu, že tu válku plánoval dopředu, vše nasvědčuje tomu, že to byl čistý úmysl a kalkul ze strany ZZ-áků. Ale má množství pozitiv na nás i naše spojence. Rozšíří se hranice NATO, dost to sjednotilo západ, zvýšil se počet lidí, kteří důvěřují EU a NATO. Pro mě to nejdůležitější, evropa bude diverzifikovat a ukončí odběry z rizikových států, na kterých byla vyloženě závislá, další bonus je pak to, že namísto nákupů západních technologií je budou muset nakupovat buď z číny, případně začít s vlastním vývojem, což je velmi, velmi drahé a na to nemají jak mozky, tak ani prostředky.

Anton Meško
2. srpen 2022, 11:56

Takže podľa Vás nemajú mozgy ani prostriedky, ale prvý na svete majú aj funkčnú supersonickú raketu.

Miloslav Černý
29. červenec 2022, 17:12

Cena plynu se vždycky pohybovala nahoru a dolu, to ale nebylo takové válečné běsnění jako nyní, které tomu bezesporu dalo podstatně větší impuls. Lidstvo opětovně stojí před další výzvou a není důvodu, aby se s tím nedokázalo s využitím dosaženého vědeckého poznání vypořádat

Jan Stehlik
29. červenec 2022, 17:47

Máte pravdu . Když se rozjíždělo ocelářství a prumysl , tak se zlikvidovaly lesy v čechách . Naštěstí objev uhlí poskytl rozvoj prumyslu a díky fosilním energiím pak dostupné a levné energie , které zachránili přírodu . To pokračuje náhradou atomem . Problém OZE je jeho nestabilita a obrovská materiální náročnost . Ta se samozřejmě projeví až časem , kdy vzrustajícím procentem OZE se už nebude moci dovolit dotovat a projeví se tak skutečná cena EE. Zde je ale zásadní problematika v časovém useku , kdy pionýři budou krásným ukazatelem slepé uličky . Ten kdo zustane u známe kauzality kapitál musí nést zisk , bude vítězem.

hellokitty
30. červenec 2022, 15:23

cena "levnej" fosilnej EE tiez nie je skutecna, lebo do fosilneho priemyslu sa sypu nasobne vacsie dotacie jak do celeho OZE, v cene fosilnej EE napr. doteraz nemame liecebne vylohy na choroby vzniknute spalovanim fosilnych paliv, rozne rakoviny plic, poskodene detske plody, rastove deformacie a pod.

Ladislav Novák
31. červenec 2022, 16:19

Tohle je jenom hloupá snůška lží a propagandy. Fosilní a jaderná energetiky vydělává na dotace pro Bilionový tunel OZE, pokud není financován na dluh.

Josef
29. červenec 2022, 17:50

ale pane Poisle, ceny začaly růst v reakci na stav zásobníků plynu ve vlastnictví Gaspromu a to na podzim 21, buď dodejte odkaz nebo prosím mlčte, a jako stabilní záloha měly být plynové zdroje ale problém je s nestabilním dodavatelem, ale pro Vás je to samozřejmě důkaz že energie z větru, vody a slunce se využívat nedá, přes fakt, že SRN výrobu ale má 50% a do 10% výroby z plynu

intfor
29. červenec 2022, 18:32

Dodavatel je sice z určitého pohledu problematický, ale není nestabilní. Před útokem na Ukrajinu a uvalením sankcí všichni potvrzovali, že Gazprom své smluvní závazky plní. Problém byl v tom, že se neuzavíraly dlouhodobé smlouvy. A neuzavíraly se z několika důvodů a jedním z nich jsou OZE, kvůli jejichž vysoce proměnlivé výrobě nikdo nechtěl garantovat dodavatelům plynu odběr a ti pak logicky nechtěli garantovat investice do těžby a dopravy a tedy dodávky. No uvidíte jak nyní hledaní dodavatelé také budou buď požadovat dlouhodobé kontrakty, nebo mnohonásobné ceny. Tím neříkám, že OZE nemají svou pozici při výrobě, jen že to spolu také souvisí.

Ladislav Novák
29. červenec 2022, 19:56

Jednání s možnými dodavateli už letos proběhla, a nikdo z nich podle dostupných informací nemá o krátkodobé smlouvy zájem, protože všichni vědí, že Německo resp. EU/EK oficiálně považují zemní plyn jen jako "překlenovací" komoditu náhražkou za uhlí a dlouhodobě tedy (viz mantra "uhlíková neutralita") neperspektivní.

A to je právě jádro problému - není dlouhodobá smlouva se zárukou trvalého odběru, nebude levný plyn...

Takže jsme zase u té NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÉ POLITIKY NA SVĚTĚ, není to ve světě žádné tajemství, ale standard EU, s nímž do budoucna všichni počítají jako s konstantou. :-P

Petr prochaska
29. červenec 2022, 22:16

Ceny začaly stoupat už loni, protože Rusko chtělo spustit NS2 a tak nedodávalo plyn nad rámec smluv a taky někteří spekulanti s informacemi již věděli, že se blíží konflikt na Ukrajině.

Cena energií je v podstatě hlavně problém Evropy a to z důvodu sankcí. Jinde není cena energií tak vysoká. U plynu je to vidět nejvíce. V USA, Turecku, Maďarsku je plyn levný. Plyn je drahý v Evropě a LNG, protože Evropa skupuje co může.

Maly Jarda
29. červenec 2022, 16:58

To by mne zajímalo kdo že tuto krizi způsobil , kdo že co nejvíce tuto krizi eskaluje ? .. kdo že to mocně lobbuje za co nejdestruktivnější sankce a zároveň se na tom pakuje ? aha, Američani .. tak nic

Láďa
29. červenec 2022, 17:21

Z řádově vyšších cen plynu se pakuje i Putin. To muselo dát Americe práce přimět ho omezovat dodávky a tím zvednout ceny plynu a ropy a začít válku. Jardo, Jardo voni sou hlava.

Anton Meško
29. červenec 2022, 17:31

Pozorujem, že komentáre triezvejšie hodnotia situáciu aj príčiny vzniku a dôsledky energetickej krízy. Najviac by ľudstvu pomohlo, ak by prišli k rozumu Nemci a lídri EU. Už sú dostatočné dôkazy o tom, ako "veľmi" USA záleží na prosperite EU, že sankcie voči RF spôsobujú škody a ekonomické straty samotnej EU. Všetci si musíme uvedomiť, že či chceme, alebo nechceme RF je súčasťou Európy. Musíme sa s nimi dohodnúť na pravidlách vzájomnej bezpečnosti a výhodnosti, bez ohľadu na záujmy USA, naučiť žiť ako sa musíme naučiť žiť s covidom.

Ladislav Novák
29. červenec 2022, 18:25

S agresorom ako je Rusko sa dohodnúť nedá. Treba ho zastaviť silou.

Honza
29. červenec 2022, 23:08

Prosím vás, co to je zase za blbost? Kde jsou ty důkazy? Tak ať putin vycouva a můžeme se třeba bavit. Doufám, že se Evropě podaří najít jiné zdroje.

Mirek
31. červenec 2022, 15:02

Tento web je věnován energetice, přesto sem spousta lidí plete politiku. Takže se výjimečně přidám.

Pane Meško, máte naprosto pravdu.

Je zájmem USA a lokajské Evropy dostat ze hry Rusko ve všech oblastech. Začalo to báchorkami o novičoku, my jsme si vymysleli Vrbětice, aby se dostal Rosatom ze hry o Dukovany, a hrdinsky jsme dělali vše proti vlastním zájmům, jen aby nebyl dokončen Nord Stream 2. Tak na co si stěžujeme?

Konflikt na Ukrajině začal v r. 2014, kdy gruzínští odstřelovači pod vedením amerického instruktora stříleli na obě strany, aby vyvolali masakr. Proč nám naše slavná ČT neukáže svědectví těch gruzínských odstřelovačů, které kdysi podali na italském TV kanálu. č. 5 a které pro jistotu později nechali notářsky zazamenat? A vyvrcholilo to zákazem ruštiny a neustálým odstřelováním Donbasu, jen aby si ruskojazyčné obyvatelstvo nemohlo jít vlastní cestou. Bohužel, tyto i jižní oblasti nynější Ukrajiny dal Ukrajině bez jakéhokoliv referenda Lenin v r. 1922, aby nebyla jen zemědělská.

Stejná hysterie se vede proti Číně. Prostě se Američani nedokáží smířit s tím, že už nedokáží konkurovat ani ekonomicky ani technicky a teď už ani vojensky, i když dávají na zbrojení nesrovnatelně víc než jiné země.

Ladislav Novák
31. červenec 2022, 16:21

Ruská propaganda cara Putina? 8-O

minduton
29. červenec 2022, 23:21

Energetickou krizi způsobil proval kvůli covidu. Spousta kapacit se zrušila a nepotřební lidé odešli do (předčasných) důchodů. Když se to vrátilo k růstu, tak průser byl na světě.

Turby
29. červenec 2022, 23:58

Tak jasne, za vse muze: Babis, Rusko a Covid.

Poradi zvolte dle preferenci daneho soudruha.

Amen.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se