Domů
Komoditní trhy
Cena LNG v Asii prudce roste, stejně tak ceny energetických komodit v Evropě
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Cena LNG v Asii prudce roste, stejně tak ceny energetických komodit v Evropě

Asijské spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) rostou v důsledku snahy kupců zajistit si svou pozici uprostřed omezené nabídky a převládajících nadprůměrných teplot v celém regionu. O dodávky LNG se Asie přetahuje s Evropou, kde je stav zásobníků plynu stále pod dlouhodobým průměrem. V Evropě je pak k vidění růst cen zemního plynu mimo jiné v důsledku omezení dodávek z Norska. Cena elektrické energie na následující rok atakuje na českém trhu 80 EUR/MWh.

Cena LNG s dodávkou v listopadu se na asijském benchmarku, trhu JKM, aktuálně pohybuje okolo 16,3 USD/MMbbtu (cca 46,7 EUR/MWh), přičemž ještě na začátku minulého týdne se obdobný kontrakt pohyboval pod 15 USD/MMbtu (cca 43 EUR/MWh).

Ceny LNG se pak v Asii obecně pohybují, s výjimkou ledna 2022, na nejvyšší úrovni od roku 2014 v důsledku neobvykle teplého počasí, které zvyšuje poptávku po elektřině pohánějící klimatizační jednotky. Dle dat z Refinitiv Eikon je výhled teplot na následující dva týdny pro Peking, Tokio, Soul a Šanghaj rovněž nad normálovými hodnotami.

„Zásoby zemního plynu jsou v Evropě také stále nízké, takže spolu Asie a Evropa soutěží o dodávky [LNG],“ uvedl obchodník s LNG se sídlem v Houstonu.

Procentuálně vyjádřené zásoby zemního plynu v evropských zásobnících, resp. jejich zaplněnost, lze vidět na grafu níže. Aktuálně se zaplněnost pohybuje okolo 57 % v porovnání s více než 85 % ve stejném období loňského roku.

Cena zemního plynu se v evropských obchodních bodech, německém NCG nebo českém VTP, přehoupla v případě dodávky v příštím měsíci přes 40 EUR/MWh. Vývoj spotových cen pak lze vidět na grafu níže.

Důvodem růstu spotových cen plynu v Evropě je také neplánované omezení dodávek z norského pole Troll a prodloužení odstávek na britské těžební infrastruktuře. Růst spotových cen a nízký stav zásobníků plynu se promítl i do forwardu, kdy se kontrakt na příští rok na NCG (Cal-22) obchoduje okolo 27,6 EUR/MWh.

Na růst energetických komodit, kdy se i cena černouhelného energetického kontraktu API2 na burze ICE pohybuje pro Cal-22 nad 95 USD/t, pak pochopitelně reaguje růstem i cena elektrické energie. Na PXE se cena nejbližšího ročního kontraktu, Cal-22, pro ČR aktuálně pohybuje již nad 79 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Stehlik
3. srpen 2021, 19:03

V příštích letech čekám nárust cen všech energíí . To zpusobí energetickou chudobu a další zaostávání evropy. Lidé nebudou mít na spotřebu a budou málo nakupovat což značně postihne celou EU . Sice se budem spoléhat na export , ale ten bude omezován anticelními bariérami z duvodu uhlíkových cel a tím zpusobené celní války. Bude to ještě zajímavé.

Ondřej
3. srpen 2021, 20:03

Celkem jste to vystihl. A hlavně, že snížíme našich evropských 7% celosvětových CO2.

Milan Vaněček
3. srpen 2021, 21:17

Evropa (na západ od nás) je bohatá, chudá je ta část kde jsme my a dál na východ, ta část kde lidé vydělávají třikrát či pětkrát či vícekrát méně než v Evropě západní.

To je realita.

Samozřejmě, to platí "v průměru", i u nás je 10% či 20% lidí bohatších než je průměr Evropy západní.

Energiewende nikdo neunikne, technický pokrok zvítězí.

Když ale západní Evropa chce rychlý odchod od uhlí, měla by to financovat, my máme prostředky na odchod pomalý, tak do roku 2040-45 (a už vůbec nemáme prostředky na postavení 4 nových jaderných reaktorů v Dukovanech a Temelíně, a ty nám EU určitě nezaplatí).

To je realita.

Nefi
4. srpen 2021, 01:14

Doporučuji vygooglit Europe GDP PPP, zjistíte, že jsme bohatší než Španělsko a během roka, dvou předeženeme Itálii. Vrátíme se tak tam, kde jsme byli po stovky let. Uvažování, že my jsme ti chudáci oni jsou boháči... kdy se toho zbavíme?

Když zavřeme uhlí v roce 2040-45 tak bychom na emisních povolenkách EU financovali Green Deal. Nakoupit 40 mil. tun povolenek stojí přes 50 mld. Kč ročně. Zítra 100 a pozítří 200.

Uhlí u nás končí během jednotek let.

Ivan Novák
4. srpen 2021, 08:58

Přepočet na PPP je, jak známo, šidítko, aby si chudí připadali papírově bohatší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se