Domů
Plynárenství
Německý kancléř: Ruské dodávky jsou aktuálně nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy
Německý kancléř Olaf Scholz
Zdroj: Preiss/MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE (licence)

Německý kancléř: Ruské dodávky jsou aktuálně nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy

Dodávky energetických komodit z Ruska jsou v posledních dnech s ohledem na dění na Ukrajině stále diskutovanějším tématem. Prozatím byly dodávky plynu, uhlí a ropy vyjmuty ze sankcí, které se západní země rozhodly uvalit na Rusko, avšak během tohoto týdne se již toto dřívější tabu nejeví neprolomitelné. Podle německého spolkového kancléře se však Evropa bez dodávek z Ruska neobejde.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu narušil dlouhodobě budované vztahy mezi ruskými vývozci a jejich nejen evropskými protistranami, což se podepisuje na cenách energetických komodit. Přestože prozatím nedošlo k žádnému omezení dodávek plynu či ropy z Ruska, rostoucí riziko již vyhnalo ceny plynu a uhlí na rekordní hodnoty, v případě ropy se ceny prozatím zastavily pouhých pár dolarů před maximem z doby před vypuknutím globální ekonomické krize z roku 2008.

Na začátku tohoto týdne zasáhla energetické trhy rozsáhlá panika, kdy ceny zemního plynu na nizozemském obchodním bodě TTF, který je cenovým benchmarkem pro většinu Evropy, s dodávkou v dubnu atakovaly 345 EUR/MWh, zhruba dvojnásobek cen z minulého týdne.

Ceny vystoupaly na rekordní hodnoty z obav o přerušení ruských dodávek poté, co zástupci USA o víkendu oznámili možný zákaz dovozu ruské ropy. Prolomení dříve nedotknutelných dodávek energetických komodit rovněž znamená riziko, že po ropě může následovat plyn i uhlí. Stejně tak by takový krok mohl vyvolat odezvu ze strany Ruska, přičemž varování z ruské strany o možném přerušení dodávek plynu na sebe nenechalo dlouho čekat. Německý kancléř Olaf Scholz nicméně podle serveru S&P Global Platts se v pondělí nechal opět slyšet, že ruské dodávky jsou pro Evropu v krátkodobém časovém horizontu nenahraditelné.

„Evropa cíleně vyjmula energetické dodávky z Ruska ze sankcí. V současné době neexistuje jiný způsob, jak zajistit v Evropě dodávku energie pro vytápění, mobilitu, dodávky elektřiny a průmysl. Jsou zcela nezbytné pro poskytování služeb a každodenní život našich občanů,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

Německá vláda nicméně podle kancléře již měsíce pracuje spolu se svými evropskými i dalšími partnery na tom, aby zajistila alternativu k energetickým dodávkám z Ruska.

„To se ale nestane přes noc. Proto je z naší strany vědomým rozhodnutím pokračovat v aktivitách společností v oblasti dodávek energií s Ruskem,“ dodal kancléř Scholz.

Prohlášení německého kancléře podle Platts přišlo rovněž v návaznosti na komentáře německého ministra hospodářství Habecka z konce minulého týdne, který se postavil proti možnému uvalení zákazu na dovoz ruského plynu, ropy a uhlí, jelikož takový krok by podle něj mohl v zemi narušit „sociální klid“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(39)
Miloslav Černý
9. březen 2022, 08:12

V této vypjaté atmosféře se ukazuje, že rozhodnutí Německa pro OZ bez velkého jádra bylo zvláště pro Evropu správné rozhodnutí. A že lze těchto cílů dosáhnout dokazují návrhy tohoto řešeni. To ukazuje cestu nejenom pro Česko, že je schůdná tato cesta i pro nepřimořské státy. Je to výzva pro to nejdůležitější nade vše a to je nezávislost.

Emil
9. březen 2022, 08:37

Ukazuje se pravý opak, rozhodnutí Německa pro OZ bez velkého jádra znamená velkou závislost na fosilních palivech z podstatné části právě z Ruska, které jsou nezbytné k vykrytí období kdy občasné zdroje nevyrábějí, na rozdíl od toho jádra. Žádné "návrhy tohoto řešení" nedokazují, že "lze těchto cílů dosáhnout" a "výzva" není to správné slovo pro katastrofu, do které Německo svou nekonečnou naivitou zatáhlo celou Evropa.

Miloslav Černý
9. březen 2022, 09:48

Ale dokazují. Putin si je moc dobře vědom, že s postupným dalším velkým rozvojem OZ bude klesat závislost na Rusku ve všech směrech, takže této skutečnosti se snaží ještě zneužít v dosažení svých nekalých cílů. Přispěje tím akorát k většímu uvědomění si lidí, že bude větší zájem o rozšíření OZ nejenom z důvodu nežádoucích klimatických změn, ale už i z hlediska bezprostřední bezpečnosti, což je ještě důležitější. Je třeba to akorát důsledně dotáhnout do konce a tady máme jako Česko velké rezervy.

Milan Vaněček
9. březen 2022, 11:20

ČR má v současnosti nadbytek energetických kapacit, uhlí a slunce a vítr a vodu a biomasu dovážet nemusíme, plyn na tuto topnou sezonu taky je vyřešen,

problém je jen jaderné palivo pro Temelín a Dukovany, viz dnešní HN:

"ČEZ má otevřený tendr na jaderné palivo pro Temelín, řeší se ruský dodavatel. Síkela chce zohlednit bezpečnost".

Německo má též dostatek uhelných elektráren a obrovské zásoby hnědého uhlí, a OZE mu letos budou vyrábět víc než polovinu elektřiny, co Němci spotřebují.

Hysterie není potřeba,

potřebný je jen mír.

Emil
9. březen 2022, 11:32

Cituji: "Plyn na tuto topnou sezonu taky je vyřešen, problém je jen jaderné palivo pro Temelín a Dukovany" - neskutečné překrucování. Zásoby jaderného paliva máme ve skutečnosti na několik let, zásoby plynu na měsíc.

Milan Vaněček
9. březen 2022, 12:36

Emile, tak to mě uklidnilo, že říkáte, že máme ty zásoby jaderného paliva pro Temelín i Dukovany, na našem území, na několik let. Snad je to pravda. Dík.

Emil
9. březen 2022, 13:13

Namátkou: "Jaderná elektrárna Dukovany má nyní dostatečné zásoby čerstvého paliva dodávaného z Ruska. Vystačí jí déle než tři roky, odpověděl na dotaz ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk."

ceskenoviny. cz/zpravy/elektrarna-dukovany-ma-zasoby-paliva-z-ruska-nejmene-na-tri-roky/2024329

Emil
9. březen 2022, 11:28

Putin si je naopak moc dobře vědom toho, že má Německo v hrsti, a to samé si uvědomují i sami Němci. Z jejich činů i výroků je to jasně patrné. Rozvoj OZE probíhá v Německu již více než dvacet let a závislost na Rusku naopak celou dobu rostla.

Asi z důvodu nežádoucích klimatických změn teď Němci oživují všechno co má komín, včetně známé již odstavené elektrárny Moorburg. Do příští zimy mají v plánu oživit 8 GW v uhelných elektrárnách, takže vaše zelené snění se s realitou úplně míjí.

cleanenergywire.org/news/german-operators-prepare-extending-runtime-decommissioned-coal-plants

Milan Vaněček
9. březen 2022, 12:40

Samozřejmě, nezadržitelný rozvoj OZE po celém světě (USA, Čína, Indie, Japonsko, EU, Australie, Chile, .... abych vyjmenoval lídry v té mé oblíbené fotovoltaice) není vůbec vázán na zásoby či dodávky plynu. Emile, nemystifikujte nás. Celosvětová realita je zcela jinde, než si představujete.

Emil
9. březen 2022, 13:11

Samozřejmě že je vázán na zásoby či dodávky plynu nebo jiných stabilních zdrojů energie. Protože elektřina je potřeba neustále a OZE vyjma vody ji neustále nejsou schopné poskytovat. Takže Vaněčku, nemystifikujte nás.

Milan Vaněček
9. březen 2022, 14:17

Samozřejmě, Emil se zase vykrucuje a mystifikuje. Nejen pružně regulovatelné vodní a přečerpávací vodní elektrárny, ale i biomasa a baterie jsou schopny dodávat v případě potřeby v EU stovky GW a brzy i TW výkonu v případě potřeby. Jen malý segment budoucí dopravy - sto milionů elektromobilů představuje cca 5-10 TW disponibilního výkonu. A to jen jen malá část ve srovnání s bateriemi postavenými přímo pro energetiku.

A "zelený plyn a palivo" budou neustále narůstat, na rozdíl od stagnující a upadající jaderné energetiky.

Samozřejmě, Rusko (vzor naší staré energetiky) si pojede dál svoje uhlí, ropu, plyn a jádro.

Emil
9. březen 2022, 14:30

Mystifikuje tu opět jedině Vaněček, na biomase v GW nebo dokonce TW měřítku není nic obnovitelného ani udržitelného, baterie jsou schopny dodávat výkon v jednotkách hodin což absolutně nestačí, jejich penetrace je zvlášť v Evropě tak nízká, že jde jen o pověstnou slavičí paštiku, kterou se maskuje zemní plyn nebo něco ještě horšího v pozadí. Vaněčkovy vize co údajně "brzy" bude jsou jen tradiční zbožná přání.

Milan Vaněček
9. březen 2022, 16:12

Ad Emil: píši znovu-"Samozřejmě, Rusko (vzor naší staré energetiky) si pojede dál svoje uhlí, ropu, plyn a jádro."

Pozn. "staré energetiky"=Emilovy energetiky

Ale země, které jsem vyjmenoval, směřují k nové energetice... Tvoří většinu obyvatel zeměkoule i drtivou většinu světového HDP.

Emil
9. březen 2022, 16:18

Vaněčkovi argumenty jako obvykle došly, tak se mi aspoň snaží posouvat jakési svoje výmysly. Obvyklá "exit strategy".

Zbyněk Poisl
9. březen 2022, 08:14

Německo není Evropa. Že jste si zdecimovali energetiku vlastní blbosti je Váš problém.

Jaroslav Studnička
9. březen 2022, 08:41

Německo bohužel výrazně ovlivňuje dění v Evropě.

koumák
9. březen 2022, 11:29

No, já myslím že na místě je už minulý čas, to jak se v době krize vybarvili budiž všem ostatním zemím varováním. A jejich politické špičky nalezlé v ruských státních koncernech budiž rovnou výstraha, ti si rybník nevypustí!

Richard Vacek
9. březen 2022, 08:35

Němci mají smůlu. V EU rozhodují americké zájmy.

petr
9. březen 2022, 09:24

Obnovitelné zdroje bez podpory bezemisní jaderné energetiky je asi stejný nesmysl, jako když budeme chtít mít děti a nemít k tomu tatínka...

Obnovitelné zdroje mi připomínají matku samoživitelku, tedy stav bídy a zoufalství ...

Jinak řečeno zelené myšlení bez reálného základu je pohromou nejen pro SRN, ale díky propojenosti i pro nás....

a zcela na závěr, USA s tím nemá nic společného, je to náš německý průšvih

Jan Veselý
9. březen 2022, 09:52

A nějaké reálné argumenty by nebyly? Tohle je jenom dojmologie a lyrické metafory.

Mirek
9. březen 2022, 10:11

Naprosý souhlas. Ale USA budou tlačit na odběr amerického LNG. Vždyť je tak výhodně mnohem dražší. :-) :-)

koumák
9. březen 2022, 11:32

Je to možné koho má furt bavit zachraňovat politicky sebevražednou nezodpovědnou Evropu. tak ať z toho i něco mají. O tom, že se Západní Evropa nemá orientovat na Ruské energetické zdroje ale má je diverzifikovat ze Severní Afriky a Blízkého východu prezident R. Reagan a jeho strategický poradce Z. Brzezinský varovali už v roce 1984...

Jirka94535
9. březen 2022, 10:43

Dobrý den pane Petr. Váš příspěvek si s dovolením uschovám a mimo poslední věty možná někde v mírně pozměněné formě použiji.

K poslední větě. USA nemá nic společného s nepromyšleným zeleným šílenstvím v SRN a u nás, s tím souhlas. Ale vidím tam angažovanost v eskalaci situace až do současné podoby. Cuī bonō?

hlpb
9. březen 2022, 10:51

EU loni instalovala nové FVE + VTE, které letos vyrobí cca 70 TWh, loňské tempo lze zvýšit na cca 150 TWh/rok. = cca 5% spotřeby EU.

Vzhledem super drahým energiím, je gigantický zájem o střešní FVE v celé Evropě ze strany firem a obyvatel. Letos jen v ČR bude nainstalováno cca 30.000 FVE. Aktuálně je díky obrovskému zájmu čekací doba 6 měsíců.

Zbyněk Poisl
9. březen 2022, 11:24

A až prěstane foukat bude to všecho k h... u. A bez plynu a uhlí budou mít Němci tmu.

hlpb
9. březen 2022, 11:43

Zbyňku, nechápu, že někdo nerozumí jednoduché matematice. Loni EU vyrobila EE ze zemního plynu cca 465 TWh = cca 50 miliard m3/rok cca 1/3 dodávek z rusistánu. Když nebude foukat a svítit tak se bude spalovat plyn, uhlí to je jasné, ale je také jasné, že když se ho za rok spálí o 10 miliard m3 méně, že ho nemusíme dovést, zemní plyn budeme v Evropě ještě spalovat dlouho, ale jde o to kolik ho budeme spalovat z nepřátelského rusistánu. Možná jsi ještě nezaznamenal informaci, že většina tj. cca 60% zemního plynu nepochází z rusistánu (letos díky zvýšenému dovozu LNG tak 75%, tzn. je potřeba nahradit 25%).

petr
9. březen 2022, 12:29

Dobrý den hlpb, pokud vaše informace 465 TWh je správná, pak na výrobu tohoto objemu je zapotřebí nikoliv 50 mld m3, ale asi 120 mld. m3, možná o něco méně, ale 100 to bude určitě. Tedy pokud by všichni v EU hned přestali vyrábět z plynu a nahradili to uhlím, OZE a jádrem, pak export od Putina může klesnout hned na skoro jednu třetinu. A to je již bude bolet...

Je to na nás, rychle nabouchat i na kurníky panely, rychle zahájit výstavbu JE o výkonu cca 20 - 30 TW, oživit odstavené uhelky a jaderky a vítězství nad despotou tu do pár let bude!

hlpb
9. březen 2022, 14:15

Na výrobu 1 kWh je potřeba cca 0,1 m3 zemního plynu, tzn. můj výpočet je správný na výrobu EE EU loni spotřebovala 50 miliard m3.

Emil
9. březen 2022, 14:36

Ovšem na výrobu 1 kWh tepla a nikoliv elektřiny (výhřevnost zemního plynu je cca 10 kWh na m3), tzn. váš výpočet je špatný a je do něj potřeba zahrnout ještě účinnost výroby elektřiny v plynové elektrárně, tj. orientačně vydělit dvěma.

Zbyněk Poisl
9. březen 2022, 12:37

Já rozumím nejen jednoduché matematice ale i té složité a taky energetice. Jsem totiž z branže, narozdíl od většiny zde přítomných. Jelikož EE není možné efektivně skladovat, je nutné brát v úvahu okamžitě hodnoty výroby a spotřeby. Nikoliv kumulativní čísla za celý rok. A v tom je ten problém.

Milan Vaněček
9. březen 2022, 12:46

V čem je problém? Když budeme potřebovat (my i Německo i svět) uhlí jen pár měsíců v roce na rozdíl od 12 měsíců v roce, tak to je OBROVSKÝ pokrok. No a to období potřeby "uhlí či plynu" se bude neustále zkracovat, technický pokrok nezastavíte.

V energetice nic nevyřešíte hned, jste přeci "z branže", chce to čas....

Jan Veselý
9. březen 2022, 13:11

Aha, "odborník". Takže odborníku:

1) Elektřinu skladovat lze a dělá se to.

2) Stejně tak lze skladovat zemní plyn a dělá se to.

Je na tom něco moc složitého?

koumák
9. březen 2022, 13:35

Pane Veselý, já jsme pochopil předřečníka, že píše o OZE, a tam to skladování potřebného objemu jaksi hapruje.... navíc, pro stabilitu sítě potřebujete dynamické zdroje- generátory. A to je z občasných zdrojů energie vrtule či voda. Takže nabouchat na každý kurník FVE jak někdo napsal, nepomůže. A to je právě problém Velkoněměcké říše, že díky své tupé zelené myšlence a ekonomické síle nás dovedla do tohoto stavu. Proto by už k dalším energetickým rozhodnutím neměla mít přístup, resp. jejich hlas by měl být omezen .

hlpb
9. březen 2022, 14:13

Zbyňku, to že v Bludově montuješ satelity z tebe odborníka na energetiku rozhodně nedělá. Můžu tě ujistit, že i v létě, kdy je nad celou Evropou jasno, se vyrábí pořád určitá část energie z plynu a ještě několik let to tak bude. Ale samozřejmě se mýlíš, v tomto případě je rozhodující roční dovoz zemního plynu, protože plyn lze čerpat ze zásobníků.

Jan Veselý
9. březen 2022, 17:03

ad koumák) Jak hapruje, co hapruje? Pokus vím, tak přečerpávací vodní elektrárny i bateriová akumulace fungují spolehlivě. Problém vás a "odborníků" typu pana Poisla je v tom, že si pletou pojmy a dojmy. To, že něco teď není nainstalované v dostatečném množství (prosím o vyčíslení toho, co považujete za dostatečné), vůbec neznamená, že to není možné v budoucnosti vybudovat, a už vůbec to neznamená, že, cituji, "EE není možné efektivně skladovat".

Někdo by se měl vzdělat v logice a českém jazyce. Humanitní vzdělání je taky důležité.

Karásek
9. březen 2022, 13:58

A nezapomíná se náhodou na vojenskou bezpečnost Evropy? Za peníze za ropu, plyn, jaderné palivo, popřípadě výstavbu jaderných elektráren Putin inkasuje peníze, které používá na svoji vojenskou agresi. To zřejmě udělali soudruzi z NDR v něčem chybu.

Vít Jakub
9. březen 2022, 15:42

V energetice - když pominu vše ostatní včetně naprostého krachu jejich politiky Wandeln durch Handeln s putinovským Ruskem - se Německo už jen zoufale snaží o udržení obrazu správnosti jejich řešení. Faktem je, že v podílu elektrické energie z OZE na celkové výrobě - výhradně v celoročním profilu - dosáhli velmi úctyhodného pokroku a mohou být příkladem. Jenže výroba elektřiny je poměrně malá část celkové (koncové) energetické spotřeby. A ono tohle lhaní si do kapsy s náležitým marketingem - a teda nejen u Německa - přestalo bavit i evropské instituce. Eurostat a EEA letos v lednu vyhodnotili parametr intenzity emisí skleníkových plynů na jednotku hrubé domácí spotřeby energie, tedy kompletní výkaz GHG emisí za skutečně spotřebovanou veškerou energii. Výsledky jsou sice prezentovány indexem, kdy 100 je úroveň z roku 2000, a vzhledem k metodologii končí rokem 2019, nicméně jejich vypovídací hodnotu to nijak neumenšuje. Každý, nechť si udělá obrázek sám https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_13_20/default/table?lang=en

Richard Vacek
9. březen 2022, 16:17

Prostě namísto toho, aby se EU a Rusko dohodly na vzájemně výhodné spolupráci, se dělají nesmysly, které povedou ke zchudnutí celé Evropy a kapsy si na tom namastí někdo jiný.

EU měla už dávno s Ruskem dojednat bezpečnou a výhodnou spolupráci a usměrnit Ameriku, která dělá co může, aby spolupráce EU - Rusko nefungovala.

Takový blok by totiž měl suroviny, vzdělanou pracovní sílu a technologie. A před sebou skvělou budoucnost s rostoucí životní úrovní.

nikdo
10. březen 2022, 01:30

S Putinovým Ruskem se bohužel domluvit nedá, Němci se o to léta snažili a očividně neuspěli, Američany bych z toho nevinil ty se do roku 2014 z Evropy stahovali měli dost starostí s Čínou, Americké jednotky začali v Evropě posilovat až po anexi Krymu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se