Koronavirus dopadá na energetické trhy, klesá poptávka po ropě i plynu

DomůKomoditní trhyKoronavirus dopadá na energetické trhy, klesá poptávka po ropě i plynu

Koronavirus si již vyžádal celosvětově více než 2,6 tisíc lidských obětí a takřka 80 tisíc jím bylo nakaženo, včetně 3 tisíc zdravotnických pracovníků v Číně. Strach z globální epidemie již poznamenal globální ekonomiku a podle mnohých odborníků budou ekonomické dopady ještě závažnější než doposud předpokládané.

Švýcarská banka UBS nedávno varovala, že koronavirus by mohl celosvětový ekonomický růst během prvního kvartálu letošního roku přivést téměř k negativním hodnotám, což by znamenalo nejhorší zpomalení růstu od finanční krize v roce 2008.

Ceny ropy a zemního plynu byly za poslední rok relativně nízko a vzhledem k tomu, že Čína je největším světovým dovozcem ropy a jedním z největších dovozců zemního plynu na světě, tak by nízké ceny mohly setrvat i v dohledné době.

Situace na ropném trhu

V roce 2019 Čína nakoupila 41,24 milionů tun ropy, tzn. přibližně 10,04 mil. bpd (barelů za den). Pouze dva měsíce po vypuknutí koronaviru však čínská poptávka po ropě značně klesla v důsledku snížení spotřeby nejen v letecké a silniční dopravě, ale také v důsledku snížení domácí výroby.

Bloomberg uvedl, že čínská poptávka po ropě poklesla o 3 mil. bpd. Pokles v poptávce tak představuje největší poptávkový šok od celosvětové finanční krize z roku 2008.

Analytici společnosti S&P Global Platts varovali, že celosvětová poptávka po ropě může v únoru klesnout až o 4 %, neboli 4,1 mil. bpd.

EIA mezitím upravila svou predikci růstu poptávky po ropě v roce 2020 z 825 tis. bpd na 365 tis. bpd a predikovala propad v poptávce za první kvartál letošního roku o 435 tis. bpd.

Přestože v minulém týdnu byl vidět optimismus na akciovém trhu, na který ropný trh ihned reagoval, neměl dlouhého trvání. Po metodické změně počítání nově nakažených koronavirem byly čínské odhady znatelně navýšeny, což zmíněný optimismus utlumilo.

Situace na trhu s plynem

Ceny zemního plynu, které se během posledního roku propadly až na historická minima, jsou od počátku roku 2020 níže takřka o 15 %, přičemž nadměrné dodávky a zásoby zemního plynu dále prohlubují tlak na cenu této komodity.

Společnost Shell, jeden z leaderů na trhu s LNG, již varovala, že propuknutí koronaviru poškozuje poptávku po LNG a nutí společnosti přesměrovávat své náklady určené pro čínské spotřebitele.

Dle Ira Josepha, vedoucího analytika S&P Global Platts, ovšem koronavirus fundamentálně nemění směr LNG trhu, protože poptávka již byla slabá a směřovala tímto směrem. Koronavirus dle jeho mínění pouze urychlil historický kolaps cen.