Domů
Komoditní trhy
Kreml: Pokud Kyjev neprodlouží tranzit plynu, Rusko využije alternativní trasy
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Kreml: Pokud Kyjev neprodlouží tranzit plynu, Rusko využije alternativní trasy

Pokud Ukrajina neprodlouží smlouvu o tranzitu zemního plynu z Ruska do Evropy, bude Rusko k vývozu plynu do Evropy využívat alternativní trasy a námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

V případě neprodloužení tranzitní dohody bude podle Peskova zapotřebí provést změny v logistických řetězcích pro vývoz ruského plynu. „Otázkou je, jak se tam (do Evropy) tento plyn dostane. Samozřejmě existují trasy spojené s Tureckem a jsou tady i dodávky zkapalněného plynu, po kterých je nyní poptávka,“ řekl Peskov.

Současná dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu vyprší na konci letošního roku. Ukrajina tento týden popřela, že je připravena jednat o prodloužení smlouvy. Učinila tak poté, co slovenský premiér Robert Fico po středečním setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem řekl, že tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy by mohl pokračovat.

„Postoj ukrajinské strany je jednoznačný: smlouva o tranzitu přestane platit na konci letošního roku,“ sdělil agentuře Bloomberg tiskový odbor premiéra Šmyhala.

„S Rusy jednat nebudeme a kontrakt neprodloužíme,“ dodal.

Evropská unie uvalila na Rusko rozsáhlé hospodářské sankce v reakci na jeho útok na Ukrajinu. Dovoz ruského plynu EU sice nezakázala, snaží se však zbavit závislosti na dodávkách energetických surovin z Ruska. Pokles dodávek ruského plynu EU kompenzuje mimo jiné dovozem LNG.

Do České republiky loni většina plynu proudila přes Německo z Norska a z terminálů na LNG na pobřeží Severního moře, respektive z Belgie, Nizozemska či Německa. Od října začal do Česka proudit i ruský plyn nakoupený na slovenském nebo rakouském trhu, jehož celkový podíl nakonec činil zhruba sedm procent celkové roční tuzemské spotřeby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
26. leden 2024, 23:42

Až přestane proudit Ruský plyn přes jejich území na západ. Tak pro Rusko se stane plynovod vojenským cílem s vysokou prioritou , protože jeho zničení povede k tomu ,že Ukrajina bude bez plynu což sníží její obrany schopnost a průmyslovou výrobu. V konečném důsledku to ovlivní vývoj vojenských operací na frontě ve prospěch Ruska.

Vítězslav Novák
27. leden 2024, 22:14

Spíš bude ta léta neudržovaná roura jen hromadou šrotu bez nutnosti vojenských zásahů proti ní. Už před léty - v době, kdy ještě Gazprom o ukrajinskou rouru stál - byly potřebné investice oceněny na vyšší cenu než kolik roura původně stála. A to bylo někdy před rokem 2010. Když posléze nabídl Kyjev rouru k odkoupení západním energetickým firmám (při vyloučení Ruska, které ale už stejně ztratilo zájem) prohlásil jeden z kapitánů evropských plynařských firem, že "Za ten šrot by dal jediné euro jedině blázen."

Ukrajina bude bez plynu stejně - Rusko nebude mít důvod jí plyn dodávat.

minduton
30. leden 2024, 07:21

Vyraketí to přímo za slovenskou hranicí a bude utrum. Ukrajina je defacto závislá na infrastruktuře ze západu, tolik vlastní těžby nemají. Už jsem četl články o tom, že zásobníky pro tranzitní plynovod, evropské firmy využívají jako dočasné meziroční úložiště plynu. S tím bude taky konec.

Roman Kosařík
30. leden 2024, 11:28

Co si třeba projít fakta: Ukrajina byla v roce 2023 v plynu naprosto soběstačná. Spotřeba/vlastní těžba 19mld m3 s prognózou nárustu těžby o 7% jen za letošek. Utnutí trubek z/do Chudobince tedy Ukrajinu bolet nebude naprosto vůbec. Ta trubka má pro Ukrajinu zápornou hodnotu i do budoucna, zvláště když dochází k velkému rozvoji vlastní těžby s potenciálem exportu na západ. Slovensko, Maďarsko i Rakousko mají 11 měsíců na to, aby si zajistili plyn odjinud. A upřímně řečeno, jsem celkem zvědavý odkud to bude.

Zdroj:

https://news.yahoo.com/historic-step-ukraine-ensures-gas-133300928.html

https://www.reuters.com/business/energy/ukraine-may-stop-importing-gas-start-exporting-electricity-minister-2024-01-25/

Tlachy pánů Motyčky, mindutona i Zdevese nemá smysl číst či se jimi nikterak zabývat, jelikož i dítěti 3. třídy je naprosto zřejmé čí zájmy na tomto serveru prezentují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se