Lídři EU chtějí skoncovat s ruskými fosilními palivy, zřejmě to ale potrvá roky
Versailles (Francie) 11. března (zvláštní zpravodaj ČTK) – Lídři členských zemí Evropské unie se na summitu ve Versailles vyslovili pro postupné ukončení závislosti na plynu, ropě i uhlí z Ruska, které aktuálně tvoří velkou část unijní spotřeby. Docílit toho chtějí kombinací nových zdrojů dodávek, ale i urychlením odklonu od fosilních paliv a dalšími kroky. Evropská komise navrhuje ukončit odběry z Ruska do roku 2027, summit deklaroval, že se tak má stát „co nejdříve“.
Snahy odpoutat se od nákupu fosilních paliv z Ruska jsou součástí unijní reakce na ruskou invazi na Ukrajinu. Ve světle války, která zřejmě už připravila o život tisíce lidí a miliony vyhnala z domovů, zaznívá v EU i volání po okamžitém zastavení dodávek plynu nebo ropy. Takový postup se ovšem zdá být vysoce nepravděpodobný, vzhledem k tomu, že unie v posledních letech z Ruska čerpala zhruba 40 procent svého plynu a asi 30 procent ropy.
Neformální Evropská rada nicméně konstatovala, že „aktuální situace volá po pečlivém přehodnocení toho, jak zajišťujeme bezpečnost našich energetických dodávek“. Ve snaze zastavit nepřímou podporu ruské armády, která plyne z energetického dovozu, se lídři unijních zemí „dohodli postupně odbourat naši závislost na ruských dodávkách plynu, ropy a uhlí“.
Dnešní Versailleská deklarace nastiňuje několik cest, které mají EU k vytyčenému cíli dovést. Jednak je to nalezení nových zdrojů energií, včetně zkapalněného zemního plynu, který mohou dodávat například Spojené státy. Dále se plánuje „zrychlení omezování naší celkové závislosti na fosilních palivech“, vystupňování rozvoje obnovitelných zdrojů nebo kroky vedoucí ke zvýšení energetické účinnosti.
Společné prohlášení také uvádí, že snahy odpoutat se od fosilních paliv mají brát v potaz „národní okolnosti“ a volbu energetického mixu ze strany jednotlivých zemí. Tento bod po jednání zdůrazňoval český premiér Petr Fiala (ODS), pro kterého je právo rozhodovat o vlastních zdrojích energie důležité vzhledem ke snaze ČR posilovat jadernou energetiku. Kromě toho médiím řekl, že spolu s Polskem na summitu prosazoval „návrh na posílení infrastruktury pro zkapalněný plyn“. Česko podle něj má také „velké rezervy ve využívání obnovitelných zdrojů“.
Podrobnější plán, jak závislost na ruském energetickém dovozu ukončit, plánuje Evropská komise předložit kolem poloviny května. Konkrétně navrhuje daného cíle dosáhnout do roku 2027. Tento termín, s nímž přišla unijní exekutiva ve čtvrtek během prvního dne summitu, dnes Evropská rada explicitně nepodpořila a sama nestanovila konkrétní časový horizont. Jakou podporu má návrh EK mezi premiéry a prezidenty členských zemí, nebylo ihned jasné.
Unijní lídři zároveň zdůrazňují potenciální dopady na spotřebitele v kontextu současného růstu cen energií. Avizovali, že touto otázkou se chtějí podrobně zabývat za dva týdny na formálním summitu v Bruselu.
Mohlo by vás zajímat:
Jen aby nezapomněli i na Ruský uran, ať je to kompletní a bez dalších projaderných výjimek.
Ruský uran tvoří pouze několik procent světové produkce, zhruba tak pokryje ruskou spotřebu, takže s ruským uranem žádný problém nebude.
Pro přesnost: ČR, Slovensko, Maďarsko,... berou 100% nebo 98% jaderného paliva z Ruska. To je mnohem větší podíl než u ropy a plynu z Ruska.
Když pro přesnost, tak pro přesnost. Rádobyenergetik psal o ruském uranu a nikoliv o jaderném palivu.
Já píši o jaderném palivu, to je oč tu běží...
A já zase píšu o tvrzení rádobyenergetika a nikoliv o tom vašem.
Jen hloupé slovíčkaření, nic víc.
Nejde o žádné slovíčkaření, rádobyenergetiku. Mezi uranem a jaderným palivem je dost zásadní rozdíl, není příliš překvapivé že právě vám zůstává skrytý.
Půjde to rychle. Putin zavře na podzim kohouty a je hotovo.
Nezavře . Ani za komanču se nic nezavíralo a vše dohodnuté šlo na západ . Obávám se , aby nějaký aktivista nebouchl do plynovodu přes ukrajinu . Pak by to byl mazec a brali by jsme ruský plyn přes NS1 . Myslím že východní vlády by ještě škemraly němce na otevření NS2
Sen našich RVHP (=Rusko) jaderných energetiků skončil,
snad už skončí i blokace nových moderních OZE, především větrné a velké fotovoltaické energetiky.
A začně skutečná podpora chytrých sítí a reálných úspor energie.
ked bolsevik zacne sirit svoje cervene blaboly vcera a svoje zelene blaboly dnes, je neklamne znamenie, ze siahne do nasej penazenky.
Rusko není jediný dodavatel jaderných technologií a paliva.
Větrné elektrárny většinou nechtějí místní obyvatelé jak by jste to změnil? nařídíte jim to?
Fotovoltaické panely si nechává na střechy instalovat hodně lidí a nikdo jim v tom nebraní čerpají na to dokonce dotace.
Úspory energie jsou dotovány také, například Zelená úsporám, PROGRAM EFEKT III apod...
Jen doplním, že dnes v poledne začal blok OL3 (konečně) dodávat proud do finské sítě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se