Do budoucna bude EU potřebovat i zákaz ruského plynu a ropy, řekl Michel
Štrasburk 6. dubna (zvláštní zpravodajka ČTK) – Po zákazu dovozu ruského uhlí do EU bude dříve nebo později potřeba i zákaz ruské ropy a plynu, řekl dnes předseda Evropské rady Charles Michel. Společně s představiteli dalších evropských institucí odsoudil válečné zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině.
„Myslím si, že opatření vůči ropě nebo dokonce plynu budou dříve či později potřeba,“ řekl Michel poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku.
Zákaz dovozu ruského uhlí navrhla ve středu Evropská komise v rámci pátého balíku sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. O návrhu dnes jednají diplomaté členských zemí a pokud jej schválí, sankce by měly začít platit ještě tento týden.
„Peníze evropských daňových poplatníků za žádných okolností nemohou jít Rusku. Tyto sankce nebudou ty poslední,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dnes také v europarlamentu vystoupila.
„Ukrajině jsme poslali miliardu eur. Zdá se to hodně, ale miliardu eur platíme (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi každý den. … Musíme snížit závislost na Rusku,“ souhlasil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Na rozdíl od zákazu uhlí nejsou členské státy EU v otázce embarga na ruskou ropu či plyn jednotné. Proti úplnému odstřižení od ruské ropy či plynu se staví zejména Německo, Rakousko či Maďarsko.
Mohlo by vás zajímat:
ako Ukrajina nahradi vypadky z prenosovych poplatkov? Aha, uzitocneho uz zahrala, tak co ju riesit, ze?
Evropě se začínají otvírat oči. Třebaže to bude znamenat z počátku nemálé potíže, ale výhledové v dlouhodobé budoucnosti to překoná tyto počáteční nesnáze. Ještě více to ovlivní růst všech potencionálně výhodných ekonomických OZ. To v konečném důsledku může snížít tlak na zvyšování tržních cen fosilních paliv. Tím to napomůže pomoci překlenout kratší nepříznivé zimní období v případě nedostatkové cenově přijatelné energie, jak se původně počítalo pro překlenutí tohoto období, než se stanou OZ prioritními. Vědecké prognozy jasně naznačují tuto nejbezpečnější variantu. Nové poznatky ve vývoji to jenom potvrzují na vzdory všem odpůrcům, kterým už nebudou za chvíli stačit ani černé brýle, aby neviděli tento vývoj.
Jednoznačný vítěz energetické a válečné krize je v energetice FVE. Všude po ČR jde vidět nové instalace FVE na RD a firmách, jen letos u nás bude nainstalováno cca 30.000 střešních FVE v celé Evropě pak 1,5 milionů. Jen v ulici kdy bydlím od začátku roku 2 nové FVE a další dvě se připravují.
Sousedova úspora je 5 MWh/rok, každý si lehce dosadí svojí sazbu a vypočítá roční úsporu v Kč. Návratnost investice u RD cca 8 let u firem 5 let. V následujících letech nás nejen v ČR čeká do slova FVE tsunami.
Loni bylo u nás dáno do provozu cca 9000 FVE instalací (v roce 2020 to bylo kolem 6000). Nevím, jestli je u nás kapacita firem na Vámi uvedené číslo...
A s tsunami bych byl opatrnej.
30 tisíc je konzervativní odhad, když v Polsko bylo schopné za jeden rok (2020) nainstalovat 300.000 FVE, tak by byla ostuda nezvládnout 50.000 FVE
Mám kamaráda v Innogy. Podle toho, co říkal, jsou naprosto zavaleni žádostmi zákazníků o instalace FVE. Je jich tak moc, že to absolutně nedávají. Chybí jim materiál, chybí jim lidi a usilovně makají, aby s tím něco udělali. Nemyslím, že by to mělo být někde jinak.
az do chvile, kdy bude kWh v letnim poledni za desetnik a vecer za 50. a v prosinci a lednu bude cely den za 100.
staci k tomu pouze vymenit elektromery. a to neni az tak velky problem.
cisla jsem si samozrejme vycucal z prstu. ale se zvysovanim podilu slunecniku a vetrniku nad kritickou hranici nas tento trend zcela jiste ceka.
ale jak se rika, kdo chce kam...
Svojí sazbu si mám lehce dosadit do čeho přesně, abych si vypočítal tu roční úsporu v Kč?
5 MWh/rok za rok určitě neušetřím, když mi to trvá spotřebovat skoro čtyři roky.
tak to máš blbý, protože topíš ještě předpotopním způsobem = plyn, uhlí, dřevo, a kromě EE musíš ještě řešit další energii, soused a spoustu dalších topí nejefektivnějším způsobem = TČ.
Já jsem se neptal na nějaké vaše subjektivní hodnocení mého způsobu vytápění, o kterém navíc zjevně nemáte ani páru, ptal jsem se do čeho mám dosadit svojí sazbu, tvrdil jste že to jde lehce, jen jste zapomněl napsat kam...
Bláho, vždyť jste tvrdil, že stačí jen lehce někam dosadit svojí sazbu a vypočítám si roční úsporu v Kč, tak se právě snažím dopídit, kam si mám tu sazbu dosadit, abych si mohl úsporu vypočítat. Hned jak si ověřím, že se mi to skutečně vyplatí, tak běžím pro to "TČ, FVE + bateriové úložiště". Jen nerozumím, proč bych měl víc makat, když je to podle vás ve výsledku levnější a tak moc ušetřím. To bych pak naopak mohl makat ještě méně, ne? Nebo se nás tu jako obvykle snažíte tahat za nos?
A také by mě zajímalo, jak jste přišel na to, že spotřebuju o cca 2/3 více energie, když se elektřina pro to tepelné čerpadlo vyrábí stejně většinou v elektrárnách, které taky bůhvíjakou efektivitou neoplývají a většinu energie vypustí do vzduchu.
A ještě bych potřeboval objasnit jednu věc, tvrdíte: "Proti TČ spotřebuješ o cca 2/3 více energie" - "není ro 66%, ale 75%". Řekněme že teď spotřebuji ročně např. 10 MWh, a to je podle vás o 75 % víc než s TČ, tj. spotřebu s TČ označíme jako X, pak platí že X + 0,75*X = 10, tj. X = 5,7. To tedy zrovna nevypadá, že by mi to trvalo 4 roky. Nechtěl jste spíš napsat, že spotřebuji o 300 % více energie?
A sakryš, Bláha a počty :-))))
Vy snad musíte brát nějakou provizi za každé FVE co v diskuzi napíšete :D
S tou vaši tsunami bych byl opatrný, pže aktuálně nejsou kapacity (dochází elektrikáři a rostoucí počet jde na úkor kvality), doba čekání se prodlužuje a začínají docházet i díly do skládačky (všechny dováženy z Číny).
to že někdo popíše realitu, neznamená, že z toho musí mít, jestli nejste nevidomý, tak ten růst instalací nelze přehlídnout.
A v zimě nás bude hřát pohled na panely?
Já ho nevidím. Jen o něm čtu. Ale růst, jak píšete, nevylučuji, asi v jiném kraji. V kraji, kde bydlím, je navezeno kalamitní. Na 12-15let zhruba za 60T i s dopravou k domu. Ventilátor u kotle a oběhová čerpadla nevemou víc jak 0,5MW/rok. Znáte levnější variantu? Jestli budou zimy jako letos, mám dřevo na 20 roků, ale to už tu nejspíš nebudu.
Nabídka na TČ včetně všeho potřebného materiálu a prací je 186T (bez dotace). Finanční porovnání jednoznačné, jen trochu bolí ruce, zrovna včera už jsem porcoval na příští zimu.
Váš svět je od FVE k TČ a zpátky od TČ k FVE. Zkuste ale prosím rozšířit si obzory i v širším měřítku.
Já přece nepíšu o tom co je teď, ale informoval jsem o tom co bude v budoucnu. Bez vlastních fabrik na výrobu komponentů se takového růstu pokrytí těžko dosáhne ....
To známe i z dřívějška. Když nebyl socialistický regulovaný trh schopen zajistit dostatek masa, každý vesničan měl králíky a pašíka. Za pokrok se to ale nazývat nedá, ukazovalo to na úpadek společnosti, kde se lidé namísto své specializaci museli stát i producenty potravin.
I proto nevýkonný socialismus padl.
Co planuje Kreml s Ukrajinou. Od RIA Novosti.
Nedám do rekonstrukce střechy na baráku 400 tisíc Kč jen kvůli tomu, aby si pak na ní umístil FVE za dalších 400 tisíc Kč. Střecha slouží dobře a ještě min. dalších 30-40 let sloužit bude, jen je holt orientovaná opačným směrem (na sever) a je konstruovaná tak, že ji prakticky nelze zatížit ničím dodatečným. Nejde jen o střechu ale i o svody dešťovky, ty bych musel předělat na opačnou stranu baráku. Taky je otázkou, zda bych na tu předělávku střechy vůbec sehnal firmu. To je totiž dnes naprostá tragédie. Už pomalu nikomu se nechce dělat rukama. Takže díky, FVE určitě montovat nebudu a nejsem sám.
a co to zrekonstruovat rovno ako solarnu strechu, to by neslo?
ma prekvapuje, ze v roku 2022 existuju strechy, ktore nie su konstrukcne pripravene na FVE, asi dost stary barak alebo snaha usetrit za kazdu cenu
EU potřebuje ve vedení techniky ne politruky.
technici nie su dostatocne progresivne nadseni.
Bohužel se nic nezmění na tom, že ruský plyn vyžaduje nejmenší náklady. Gazprombanka není odstřižena od SWIFT. Slunce tu svítí v zimě taktak, a v noci vůbec. Čipy dělat neumíme. Kam se EU-vojska hrabou na Ukrajince... V čemže to máme globálně nafurt konkurenční výhodu?
Cílem USA vždy bylo oddělit Německo od Ruských zdrojů energie a Rusko od Německých technologií a průmyslu. Konečně se to podaří vlastní blbosti EU. To bude konec EU ve světové ekonomice a dominance USA a Činy.
Nejlepší je, že řada evropských politiků se na to, jak připraví EU o zdroje surovin, snad dokonce těší. Takových politiků ve světě mimo EU moc nenajdeme. Indie zvýšila dovoz ruské ropy, Čína má rovněž zájem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se