Domů
Energetika v zahraničí
Polsko navrhne, aby země EU platily poplatky za využívání energetických komodit z Ruska
Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou
Zdroj: European Commission - Audiovisual Service

Polsko navrhne, aby země EU platily poplatky za využívání energetických komodit z Ruska

Polská vláda podle vyjádření jedné z ministryň aktuálně pracuje na návrhu systému, v rámci nějž by členské státy EU musely platit poplatky za využívání ruských energetických dodávek. Peněžní prostředky vybrané v rámci tohoto systému by následně byly využity na investice do kritické energetické infrastruktury, například terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu.

Snížení závislosti Evropy na energetických dodávkách z Ruska je od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jedním z předních témat diskutovaných napříč EU i jednotlivými členskými státy. Jako obtížné se jeví zejména nahrazení dodávek zemního plynu, jelikož aktuálně není k dispozici alternativní infrastruktura, která by umožnila nahradit dovoz ruského plynu z jiných zdrojů v plném objemu.

V nadcházejících letech se tak značných investic dočká zřejmě rozvoj plynárenské infrastruktury, a to zejména v podobě navyšování kapacit či výstavby nových terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu. Část potřebných finančních prostředků by podle Anny Moskwové, polské ministryně pro klima a životní prostředí, mohl zajistit i systém zpoplatnění využívání energetických komodit z Ruska.

Moskwová podle serveru S&P Global Platts uvedla, že polská vláda aktuálně pracuje na návrhu „ruského ETS“, tedy systému podobného evropskému EU ETS, který slouží ke zpoplatnění emisí skleníkových plynů pomocí emisních povolenek (EUA). Návrh by měl být oficiálně představen během schůze Evropské rady na konci května.

Plány polské vlády ministryně představila během tiskové konference po jednání s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Moskwová dále sdělila, že by systém mohl být zaměřen na konkrétní odvětví či členské státy EU, aby omezily svou spotřebu ruských energetických komodit.

Klíčové jsou i sektory elektroenergetiky a teplárenství

V rámci omezení závislosti na dodávkách fosilních paliv mají větší roli sehrát i obnovitelné zdroje, jejichž tempo rozvoje v Polsku válka na Ukrajině podle Moskwové urychlí. Pro zajištění bezpečnosti dodávek však bude zřejmě nutné i prodloužení životnosti uhelných zdrojů.

„Polsko potřebuje stabilní energetické zdroje, které by doplnily výrobu z obnovitelných zdrojů. Modernizace některých stávajících bloků je nezbytná, ale nebudou se dělat žádné revoluční změny energetické politiky. Je příliš brzo na to říct, jestli požádáme o prodloužení kapacitního trhu,“ uvedla Anna Moskwová.

Moskwová podle serveru S&P Global Platts rovněž řekla, že Polsko podporuje revizi plánu Evropské unie na snížení emisní skleníkových plynů Fit for 55, jelikož dle ministryně blokuje transformaci velkých uhelných bloků, které v Polsku zajišťují dodávky tepla pro 15 milionů obyvatel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
JVr
27. duben 2022, 07:43

Ani mi neříkejte, že Poláci kterí proti ETS stále protestují, chtějí další ETS. Jasně jich se to bude týkat méně, protože uhlí si natěží plyn se odstříhli a ropu snad seženou někde jinde (mají smlouvu s Arábií), leda že by jim šlo o to, aby Němci procitli a ETS zavrhli...

Richard Vacek
27. duben 2022, 09:30

Polsko má snad domluvené, že jim tam Amerika postaví jaderné elektrárny. Tak bych viděl tu budoucnost optimisticky.

Maly Jarda
27. duben 2022, 22:08

také doufám že to tak bude , zatímco budou Poláci čekat 20 let na americké nefunkční JE , my si snad pořídíme ty Jihokorejské

(jelikož američanům se přes veškerou jejich snahu nepodařilo zničit jihokorejskou jadernou energetiku a tam mají nesrovnatelně kvalitnější konkurenci)

Michal K.
27. duben 2022, 10:07

cize inflacie a drahych energii neni dost ? treba to este vystupnovat ?

Milan Bačík
27. duben 2022, 10:25

No hlavně to znamená, že se energie zdražím všem v EU kteří odebírají energie z Ruska a ne jenom Polákúm, kteří se již odstřihli. Maďarúm se to asi moc líbit nebude.

Rejpal
28. duben 2022, 01:13

Polsko to je ten stát co před 100 lety napadnul Rusko v době , kdy tam ruřila občanská válka a získal část je ho území , je to také ten stát co v roce 1938 hrozil Rusku další válkou pokud by Ruská armáda šla pomoci ČR před osazením pohraničí Němci, a je to také ten stát co obsadil v roce 1938 naše pohraničí spou s Nacistickým Německem a je to také ten stát , který Německo jeho původní spojenec v invazi do ČR porazilo za 3 týdny a je to také ten stát, který přišel o ta území, které před tím v útočné válkce zabral Rusku. Od té doby Poláci nenávidí Němce a Rusy. Němce za to ,že je napadli po tom co jim Polsko pomohlo získat ČR a Rusy proto, že si vzali zpět co jim před tím Poláci ve válce zabrali a Polsko za to po válce ještě dostalo jako kompenzaci část uzemí Německa. To je náš severní soused....

Jaroslav Dupal
9. červen 2022, 20:04

O ty území Německa z kterých odešlo 10 milionů Němců se Polákům postaral v Postupimi Stalin. Stačí přečíst zápisy z jednání v Postupimi. A vděk ???

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se