Domů
Evropská Unie
Nastane v dohledné době embargo na dovoz ruské ropy? Německo ze své opozice ustupuje
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

Nastane v dohledné době embargo na dovoz ruské ropy? Německo ze své opozice ustupuje

Zakáže EU dovoz ruské ropy vzhledem k ruské agresi na Ukrajině? I v důsledku oznámení z tohoto týdne od ruské plynárenské společnosti Gazprom, která přerušila dodávky zemního plynu do Polska a Bulharska, se po tomto kroku na půdě EU volá stále více. A čtvrteční prohlášení Německa, kterému se podařilo významně snížit svou závislost na dodávkách ropy z Ruska, pravděpodobnost zákazu dovozu zvyšuje.

Rusko požaduje platby za zemní plyn od států EU v rublech. Státy EU by na tento krok s největší pravděpodobností nepřistoupily takto otevřeně, a tak bylo vymyšleno schéma platby o dvou krocích. Evropské společnosti provedou platbu na účet ruské banky v měně dle smlouvy. Banka provede konverzi měny většinou z USD nebo EUR na rubly. Z rublového účtu peníze banka odešle na účet Gazpromu. Společnosti si však musí otevřít u ruské banky zmíněný rublový účet.

Podle předběžné právní analýzy zadané ke zpracování od Evropské komise jde o obcházení sankcí. Rovněž Komise ve čtvrtek prohlásila, že jde o obcházení sankcí.

Zástupci Německa a Itálie se nedávno nechali slyšet, že v tomto případě by pro ně platební schéma nebylo přijatelné.

Dle agentury APA platební schéma již využívá Rakousko nebo Maďarsko. Účet v rublech otevřelo dle Bloombergu deset evropských odběratelů plynu, včetně německého Uniperu. K obdobnému kroku se chystá rakouská OMV. Postoj EU ke schématu tak není jednotný.

Společnost Gazprom v tomto týdnu pozastavila dodávky zemního plynu do Polska a Bulharska právě s odůvodněním, že polská společnost PGNiG a bulharská Bulgargaz odmítly platit za plyn v rublech.

Ropné embargo

Cena ropy během tohoto týdne v důsledku nových informací vzrostla. Jednou z nich jsou kroky Gazpromu, který tlačí představitele EU k rychlejší reakci. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že jde o pokus využít plyn k vydírání evropských zemí, a že EU zareaguje společně.

Společná reakce by mohlo být právě ropné embargo. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve čtvrtek uvedl, že Německo snížilo závislost na dodávkách ruské ropy do té míry, že přichází v úvahu úplný zákaz dovozu. Německo bylo dosud proti zákazu dovozu.

O značné závislosti Německa na dodávkách ruských energetických komodit jsme psali zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Stehlik
1. květen 2022, 10:42

Je to prostě kašpařina . Peníze vládnou světu a kdo je bohatý je svobodný . Tudíž velké korporace mají z ruska plyn za 6kč/m3 a ten nejde vubec přes burzu . A hle nám ho prodají za burzovní ceny , krásných 25č/m3 . Tedy nárust jejich cen akcií je obrovský . Naši politici k tomu mlčí a když pak slyšíte , že máme dělat výrobky s vysokou přidanou hodnotou , tak se vám smějí do ksichtu . Protože ta přidaná hodnota je nakoupit levně a najít blbce (nás) , kterého mohou škubat . A stamiliardy pak fičí pryč ze země. A tak to je u všeho . Poláci mají mobilní neomezená data za třetinu , ale nic s tím vláda nedělá . Nějaká konkurence (převis nabídky) je pro ni neznámé slovo . Zná jen feudální převis poptávky (drahotu) , tedy jen jak nejlépe oškubat ovce a ještě to zdanit vysokým DPH.

Maly Jarda
1. květen 2022, 14:26

Západní elity (koupené bankami) propagovaly neolioberalismus jakožto trh bez přívlastků a bez regulace .. kdo by čekal že výsledkem budou monopoly, kartely , korupce politiků ,války, dluhové otroctví a nakonec i ta cenzura a totalita

.. ale hlavně že máme gay parády

Rejpal
2. květen 2022, 00:08

Ta příčina proč to tak dopadlo , ale není v trhu samotném, ale v tom , že společnost ovládly mocní. Tito mocné elity jako mafie prorostly do rozhodovacích struktur a začali přizpůsobovat původně svobodný svět svým zájmům. Zájem mocných je vždy omezit svobodný tok informací, protože svobodný tok infomací jím bere jejich moc. To zvládli tim ,že se infiltrovali do médií a dále do univerzit a tím likvidují nepohodlnou elitu , která se je z univerzit vyštípána. A to je právě ten konglomerát přebraní univerzitní odborníci dělají to co oni chtějí a pak do doporučují politikům média přitakávají. Na západě začal tento trend už dávno to není otázka 2 nebo 5 let. Když řeknete něco proti jejich zájmům pak končíte. Například migrace ty korporace potřebují levné migranty levnou pracovní sílu , proto všechna média podporují migraci a politici už 30 let říkají jak je migrace super. Korporace nepodporují rodinu oni nechtějí aby lidé měli hodně děti silné nezávislé rodiny nejlepší jsou zadlužení slabí jednotlivci. Ti budou pracovat od slunka do slunka za málo peněz. Rodiny jsou utlumovány 1 dítě na rodinu úbytek populace doplní levní migranti. Ženy mají pracovat jako muži ne se starat o děti alespoň do 4 let mají je dát v půl roce do jeslí a mají dělat přesčasy. A samozřejmě pro tyto nesmysly je třeba omezení slovody slova protože oni nechtějí svobodné lidi co myslí , oni potřebuji ovce co kloní hlavu nechají se nahánět kam je třeba a nakonec se nechají ostříhat. Takový je svět. Vyhrát proti té chobotnici prakticky nejde. Jsou rozlezlí v celé společnosti a část populace jim věří. Jediné co může člověk dělat je, nedávat jim svoje peníze, například nepoužívat platební karty, nebrat si půjčky a když už jsou pak je co nejrychleji zaplatit a osvobodit se. Porazit se tyto struktory nedají , ale nemusíte být jejich otrokem.

Jiří Kelnar
2. květen 2022, 10:09

A hele, další chlap, co chce určovat ženským, dokdy musí být doma s dítětem. Protože chlap ví nejlíp, co žena chce, co? :-D

A já vím, že je to offtopic, ale někteří se nám tady úplně utrhli ze řetězu a místo aspoň pseudoodborné diskuze a hádání mezi zastánci jádra a OZE si tu začali léčit svůj šovinismus a nelze na to nereagovat.

Richard Vacek
2. květen 2022, 08:36

Tak nevím, kdo se nás snaží připravit o ruské suroviny. Zavře nám kohoutky Putin, nebo naši politici? Vypadá to, že jednají v souladu. Zatím Putin zavřel plyn Polsku a Bulharsku. Třeba ho trumfnou němečtí politici a zavřou přívod ropy Německo. Nebo je trumfne Brusel a zavře vše?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se