LNG míří do USA místo do Evropy, která tak již nadále nemusí být balančním trhem

DomůKomoditní trhyLNG míří do USA místo do Evropy, která tak již nadále nemusí být balančním trhem

Dodávky zemního plynu ve zkapalněné podobě do Evropy se v červnu snížily pod tlakem nízkých cen a spotřeby téměř o čtvrtinu. Důvodem je mimo jiné i to, že ceny zemního plynu jsou nyní příznivější v USA, a proto tam mohou být některé z dodávek přesměrovány. Řada dodávek do Evropy plánovaných na červen a červenec byla navíc zrušena

Trh se zkapalněným zemním plynem se kvůli nízké spotřebě plynu v EU podstatně mění. Zatímco ještě před vypuknutím pandemie platila Evropa za balanční trh pro LNG, kam směřovaly dodávky bez lukrativnějšího využití, nyní se kvůli příznivějším cenám v USA může situace změnit.

Takové změně aktuálně nahrávají především ceny zemního plynu na trzích v USA a Evropě, přičemž ceny kontraktů na amerických burzách se pohybují od konce dubna cenově výše než ty evropské. To se projevuje již nyní na dodávkách LNG do EU, které jsou od počátku června v průměru o 25 % nižší než v předchozím měsíci.

Aktuální ceny plynu hraji roli při rozhodování o tom, v kterém místě dodavatel LNG konkrétní dodávku prodá, přičemž změna destinace může přijít i po tom, kdy je již dodávka na cestě. Agentura Reuters již dříve informovala o tom, že kvůli přeplněným zásobníkům v Evropě se tanker pod názvem Madrid Spirit zřejmě rozhodl pro změnu své destinace a zamířil namísto do Evropy do USA.

Taková situace je přitom relativně ojedinělá. Evropa totiž sloužila v poslední době jako balanční trh, na který směřovala řada dodávek zkapalněného zemního plynu v případě, že na jíný trh z regulatorních nebo ekonomických důvodu nešla umístit. Balančním trhem se Evropa stala mimo jiné proto, že evropské importní terminály mají jako jediné povinnost zajistit přístup třetích stran k terminálu. V kombinaci s tím, že evropské terminály nejsou plně využívány, se pak jednalo o ideální trh pro umístění dodávek bez jiného vhodnějšího využití.

Pro srovnání, za celý loňský rok bylo do Spojených států amerických dodáno celkem  21 tankerů se zkapalněným zemním plynem, zatímco z USA bylo vypraveno přes 500 tankerů.