Domů
Komoditní trhy
Mírnější teploty ve většině Evropy pomohly stlačit ceny zemního plynu
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Mírnější teploty ve většině Evropy pomohly stlačit ceny zemního plynu

Asijské ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v minulém týdnu poklesly v důsledku nižší poptávky a poklesu cen zemního plynu v Evropě, přestože zde výhled zůstává v býčím trendu kvůli obavám o nabídku. V posledních dnech došlo také k revizi předpovědi počasí pro měsíc leden, kdy některé meteorologické společnosti nyní očekávají teplejší počasí než doposud očekávaly, což může zmíněný býčí sentiment krotit.

Průměrná cena nákladu LNG s dodávkou během února do severovýchodní Asie se v minulém týdnu pohybovala okolo 33,8 USD/MMBtu (zhruba 101 EUR/MWh). To značí pokles oproti předminulému týdnu o přibližně 30 %, jak uvádí průmyslové zdroje.

Podle poradenské společnost Rystad Energy poptávka v Asii poklesla v důsledku vysokých spotových cen LNG, kdy kupci preferovali vzhledem k ceně alternativní paliva. Poptávka by se ale mohla dle jejich názoru během ledna zotavit.

Ceny zemního plynu v Evropě mezitím významně poklesly především z důvodu příjezdu několika tankerů s LNG z USA. Ty napomohly vyrovnat nízké dodávky plynu plynovody z Ruska. Dodávky LNG do Evropy byly za prosinec podle Laury Pageové, analytičky ze společnosti KPLR, třetí nejvyšší, co se týče objemu, v historii. Odhady se pohybují okolo 9,1 milionu tun. Přesto je stav evropských zásobníků zemního plynu pod dlouhodobým průměrem, jak lze vidět na grafu níže.

 „Pokud se podíváme na leden, reporty o počasí a související vedlejší dění, jako je například situace okolo Nord Streamu 2, budou pravděpodobně i nadále pohánět sentiment v Evropě, a proto i globálně. Ačkoli v Asii, konktrétně pak Japonsku, jsou zásoby LNG nad čtyřletým průměrem, což může limitovat nárůst,“ uvedl Robert Songer, analytik ICIS, v komentáři ke krátkodobému výhledu cen pro Asii.

Výhled počasí ovšem upravila, jak informuje zahraniční portál Platts, například společnost Weather Company. Ta dne 30. prosince loňského roku predikovala, že počasí v západní, střední a východní Evropě očekává mírně nad sezónním normálem. Předchozí predikce, z druhé poloviny listopadu, hovořila o teplotách mírně pod normálem.

„V průběhu druhé poloviny ledna jsou očekávány teploty mírně nad průměrem v důsledku střídaní převážně mírného a krátkodobě chladnějšího počasí,“ stojí v reportu.

Počasí v Evropě může způsobit v případě změny teploty jen o několik stupňů, zvláště pokud nastane v kombinaci s nepříznivým stavem výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE), skokový nárůst poptávky po plynu, jak podotýká Platts. To se pak odráží na ceně zemního plynu.

Navíc je nutno brát do úvahy nedávné odstavení více než 4 GW instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách v Německu, kdy je nutno tento výkon nahradit – a to buď plynem nebo uhlím.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Decarbon
5. leden 2022, 15:09

Psal jsem to zde uz pred tydnem. Ted se to potvrzuje. Akorat ti, co me kritizovali to nijak nezajima. Jedou svou linii, kterou neopousti. Proc asi?

miro novak
5. leden 2022, 22:03

oteplilo sa a ceny klesli? Ja ze to bolo vplyvom sudruzskej pomoci LNG from USA. To tu uz nikto nic negarantuje?

Turby
5. leden 2022, 16:15

Jako ze ceny spadnou zase na 15E? Tak se podivej na dnesni ceny. Klesaji tak rychle, ze z toho propadu znacne vzrostly.

Nejsi ty ten bajny medialni tvor "odbornik"?

Medvedzig
5. leden 2022, 16:43

Rusky plyn sa neobjedna tak sa nedodava!Kto vsak objednava US LNG?A preco chce drazsi od moznosti mat lacnejsi.Co za rym je?Zeby korupcia?

frank
5. leden 2022, 20:38

Kde bolelo, tam bolelo, bol vtedy deň ako každý 3., či 2., v dediňe Ťarchová, žila jedna ťarchavá žena, pani Dagmar Jánošíková, rodená Trautengergová a ta si LNG objednala lebo takto pomyslela si " lepší ako nič"...

miro novak
5. leden 2022, 22:11

Loz ako pracovny nastroj? To sa velmi podoba temnym silamp. Alebo tu niekto branil nakup plyn od padoucha Putina? Nepodlahnime jeho hybridnej vojne. V Jednote je sila. V Konzumu je rum.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se