Domů
Komoditní trhy
Nizozemsko plánuje do konce roku přestat používat ruská fosilní paliva

Nizozemsko plánuje do konce roku přestat používat ruská fosilní paliva

Komoditní trhy
1 komentář
22. duben 2022, 18:54
ČTK

Nizozemsko plánuje do konce roku přestat používat ruská fosilní paliva, oznámila dnes tamní vláda. Hodlá vynaložit 623 milionů eur (15,2 miliardy Kč) k přilákání firem, jež by naplnily plynový zásobník v Bergermeeru, jedno z největších takových zařízení v Evropě. Vláda dodala, že se zaměřuje na úspory energie, ekologičtější politiku a zvýšení dovozu energií z jiných zemí.

„Tímto způsobem může Nizozemsko do konce roku zcela ušetřit, nebo nahradit ruský podíl plynu,“ uvedla vláda ve svém prohlášení, a připojila se tak k dalším zemím, které na protest proti invazi Moskvy na Ukrajinu omezily dodávky z Ruska.

Přibližně 44 procent nizozemské spotřeby energie je založeno na plynu, což je jeden z nejvyšších podílů v Evropě. Podle vládních odhadů pochází z Ruska jen asi 15 procent plynu spotřebovaného v Nizozemsku.

Vláda uvedla, že bude společnostem kompenzovat naplnění zásobníku plynu v Bergermeeru před zimou. Náklady na nalákání společností k naplnění zařízení, které pojme 4,1 miliardy metrů krychlových plynu, odhadla na přibližně 623 milionů eur.

Státní energetickou společnost EBN vláda vyzvala, aby v případě, že firmy nebudou na finanční pobídky reagovat, zajistila naplnění zařízení alespoň ze 70 procent.

Zásobník v Bergermeeru zajišťuje třetinu skladovacího prostoru pro plyn v Nizozemsku. Ze 60 procent jej vlastní společnost Abu Dhabi National Energy Company (TAQA), která jej i provozuje. Zbylý podíl drží podnik EBN. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom má právo na 40 procent skladovacího prostoru v zařízení na základě smlouvy, která platí do roku 2045. Loni Gazprom svůj podíl nevyužil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
22. duben 2022, 21:37

Jediný skutečný výsledek toho všeho je zvyšování tržní ceny plynu a víceméně všech dalších surovin a komodit..

Putin všem těmhle bojovníkům nejspíš nakonec pošle děkovný dopis

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se