Domů
Komoditní trhy
Polsko dovezlo loni rekordní objem LNG, většina byla z USA
LNG terminál ve Svinoústí. Zdroj: Polskie LNG
Zdroj: Polskie LNG

Polsko dovezlo loni rekordní objem LNG, většina byla z USA

Do polského LNG terminálu ve Svinoústí připlulo loni rekordních 62 dodávek LNG, meziročně o čtyři více. Od zprovoznění v roce 2016 bylo do terminálu doručeno již 268 dodávek LNG. Informovala o tom polská energetická společnost Orlen.

Loňských rekordních 62 dodávek LNG představuje podle Orlenu zhruba 4,7 milionů tun LNG, což odpovídá necelým 7 mld. m3 zemního plynu v plynném skupenství.

"Poslední náklad dorazil do terminálu 29. prosince na základě dlouhodobého kontraktu s katarským partnerem QuatarEnergyLNG (dříve Qatargas). LNG tanker "Al Sahla" dodal zhruba 90 tisíc tun zkapalněného plynu," uvedl Orlen.

Největším dovozcem do polského LNG terminálu byly loni Spojené státy se 41 dodávkami, a to jak na základě dlouhodobých smluv, tak spotových nákupů. Následoval Katar s 19 dodávkami a o poslední dvě dodávky se postaraly Trinidad a Tobago a Rovníková Guinea.

Navyšování dovozu LNG do Polska

Dovoz LNG do Polska významně zesílil po událostech navazujících na ruskou agresi na Ukrajině. Ještě v roce 2021 dorazilo do terminálu ve Svinoústí 35 LNG tankerů, v roce 2022 už to bylo 58 dodávek v celkovém objemu 4,4 milionů tun (6,4 mld. m3). To odpovídá zhruba třetině spotřeby plynu v Polsku.

Růst importu LNG do Polska by měl v budoucnu pokračovat, a to díky zprovoznění nového LNG terminálu v Gdaňsku, které je plánováno na rok 2028. Orlen si v terminálu již rezervoval plnou kapacitu, která má činit 6,1 mld. m3/rok.

Kromě navyšování kapacit LNG terminálů se Polsko zaměřuje také na vybudování vlastní flotily LNG tankerů.

"V říjnu proběhl ceremoniál v korejské loděnici Hyundai Samho Heavy Industries, kde byla pojmenována dvě další plavidla ORLEN Group - "Svatá Barbara" a "Ignacy Łukasiewicz". Tato plavidla se připojí k tankerům "Lech Kaczyński" a "Grażyna Gęsicka", které již plují v mezinárodních vodách. Poslední uvedený tanker dodal v roce 2023 do Polska 8 nákladů o celkovém objemu 0,5 milionu tun," dodal Orlen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Roman Kosařík
19. leden 2024, 13:56

Takže zbývá už jen utnout Jamal na hranicích s Běloruskem. Ta trubka už nebude potřeba, ať si nuzáci z ruského Chudobince prskají sebevíc. V Evropě už více či méně s dodávkami plynu skončili, s ropou to ještě pár let potrvá.

intfor
19. leden 2024, 15:21

Rakušané a Němci také po první světové válce skončili. Němci a Italové po druhé světové. A další země po jiných válkách. Už s nimi nikdo nic nedělá. Za pár let je vše jinak... Pořád se objevují tací, co ví, jak to bude už navždy.

Dpetr
19. leden 2024, 16:13

Pokud Rusové projdou takovou očistnou kúrou jako Němci po WW2, proč ne.

Medvedzig
19. leden 2024, 19:29

A akou ocistnou kurov presli? Nejako som si nevsimol, ale co som si vsimol, ze CR a SR otupelo na USA sposob!

Dpetr
19. leden 2024, 22:55

Existuje nějaký smysl věty : "CR a SR otupelo na USA sposob!", anebo je to úplný blábol?

K očistné kúře: Například německý prezident:

"Válka byla zločinem, omluvil se prezident Německa a vzdal hold obětem druhé světové války

"VARŠAVA - Německo nezapomene na polské oběti a na utrpení, které způsobilo."

Němci se rozhodně už necítí jako nadnárod a jejich pacifismus dlouho blokoval pomoc Ukrajině.

Naproti tomu tomu Rusové se za napadení Polska, Finska ro zhodně neomluvili a ve své většině si pořád myslí, že Rusko vedlo v historii pouze obranné války. A jsou přesvědčeni o své nadřazenosti.

Jan Veselý
20. leden 2024, 13:48

Němci se omluvili a slíbili, že se budou chovat slušně. Už to déle než dvě generace dodržují.

Myslíte, že byste se něčeho takového jako bylo Brandtovo Varšavské pokleknutí nebo dobrovolného placení reparací Izraeli dočkal od Rusů?

intfor
19. leden 2024, 21:13

Očistná kůra ve stylu: "Dozorci z koncentráků se objevovali 50 let po válce"? Udělal se Norimberský proces, dalo se pár trestů a jelo se dál. V Japonsku i ten císař zůstal císařem. A dnes už přeci ani ten trest smrti nemáme...

Jimi
20. leden 2024, 08:27

Ale RF ho furt ma :)

Pravoslav Motyčka
19. leden 2024, 22:12

Očistnou kůrou projde západ. USA bude čekat velké procitnutí až se dolar přestane používat jako rezervní měna a najednou nebude možné si naklikat peníze a kupovat za ně zboží na světovém trhu. A Evropa dopadne ještě hůře, miliony lidí tady nic nevytváří a jejich pracovní náplní je nesmyslná byrokracie nebo různé parazitování na ní.

Jan Veselý
20. leden 2024, 13:41

Dolary lze platit prakticky všude, zkuste to s yuany, rubly nebo rupiemi :-)

Abyste pak nedopadl jako Rusko s kopou rupií za ropu, neschopné si za ně cokoliv pořídit.

Pravoslav Motyčka
20. leden 2024, 23:44

Za dolary už si nekoupíte v Rusku vůbec nic. 58% rezerv národních bankách tvoří dolary. Před 7 lety to bylo 65% a podíl stále klesá. Takže dnes 42% rezerv už dolary nejsou pokud se trend nezmění tak zhruba za 8 let bude většina rezerv v jiných měnách než v dolaru a dolar přestane být rezervní měnou. a co se juanu týče pak máte pravdu ,ale jeho podíl se v rezervních měnách zvýšil za posledních 8 let asi 10x.

Petr prochaska
19. leden 2024, 19:34

Jamalem stejně žádný plyn neproudí.

Když se kouknu na současné toky, tak ještě dost plynu proudí přes Ukrajinu na Slovensko, do Rakouska, do Itálie a i do ČR.

gasconnect .at/en/network-information/at-a-glance/daily-cee-flowchart#1180

Na konci letošního roku končí smlouva o tranzitu přes Ukrajinu, tak se uvidí, jestli bude plyn proudit dál nebo ne. Každopádně konec importu plynu z Ruska by například pro Slovensko byl velký problém.

Zdeves Pavel
20. leden 2024, 14:53

Ty nuzaci z chudobince budeme pouze my. Pětidemolice dělá co může aby nas programově likvidovala. Prosperita Německa jako tahouna EU byla na ruském plynu. To končí. Mimochodem čím se zivite? Vypadá to na mamahotel a tomu odpovídající rozum

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se