Domů
Komoditní trhy
Přebytek LNG na trhu by měl v příštích letech v důsledku odložení finálních investičních rozhodnutí klesat
Terminál na zkapalněný zemní plyn Yamal.
Zdroj: Yamal LNG

Přebytek LNG na trhu by měl v příštích letech v důsledku odložení finálních investičních rozhodnutí klesat

Rozdíl mezi celosvětově poptávaným množstvím zkapalněného zemního plynu (LNG) a jeho nabídkou by se měl v příštích pěti letech podle účastníku 9. Čínského mezinárodního kongresu o obchodu s ropou a plynem postupně snižovat, jelikož se u mnohých projektů výstavby zkapalňovacích zařízení odložilo finální investiční rozhodnutí (FID). Ve výsledku by tak mělo dojít k růstu ceny LNG. Informaci přinesl zahraniční server Hellenic Shipping News.

„Odhadujeme, že finální investiční rozhodnutí bylo odloženo u přibližně 97 milionů tun výrobní kapacity ročně kvůli propadu cen LNG, a v důsledku se tak předpokládá v budoucnu těsný poměr mezi nabídkou a poptávkou LNG na celosvětovém trhu,“ pronesl Zheng Jun ze společnosti PetroChina International.

Trh s LNG se již na počátku letošního roku nenacházel v dobré kondici a panovalo obava o poptávku. Po vypuknutí pandemie COVID-19 mnohé konzultační agentury dále korigovaly své výhledy týkající se globální ceny zemního plynu a predikovaly dlouhodobý dopad COVID-19 na tento trh.

S oživením cen ropy převzal v červnu letošního roku zkapalněný zemní plyn dokonce roli nejhůře si vedoucí energetické komodity. Spotové ceny LNG v Asii na přelomu května a června dosahovaly na rekordně nízké úrovně, kdy se spotová cena pohybovala okolo 1,85 $/mmBtu. Vlivem nejistoty na straně nabídky, například kvůli hurikánům Laura a Delta, ale došlo k oživení cen LNG, v polovině října se ceny vyhouply přes 6,6 $/mmBtu.

„Celosvětová nabídka LNG se v příštích pěti letech změní z dostatečné na omezenou, přičemž rozdíl mezi poptávkou a nabídkou klesne z 200 miliard m³ z roku 2020 na 50 miliard m³ v roce 2025,“ pokračoval Zheng. „Ve výsledku se očekává, že globální ceny LNG vzrostou, přičemž ceny LNG v severovýchodní Asii mají dle odhadu dosáhnout až 8 $/mmBtu v roce 2024.“

Podle Zhu Yanyanové, působící v oblasti tradingu u čínské společnosti CNOOC, se pro letošní rok odhadovalo, že padnou FID pro výrobní kapacity LNG o objemu 60 milionů t/rok. Nyní se očekává, že maximálně u poloviny těchto projektů padne FID, a to do konce roku 2022.

Tento krok jistě ovlivní dodávky LNG v příštích 4 až 5 letech,“ dodala Zhu.

Obchodníci a výrobci se ale shodují, že Asijsko-pacifický region bude hlavním tahounem rostoucí poptávky po LNG, přičemž mezi hlavní překážky nebo rizika ve vývoji poptávky po LNG patří vývoj pandemie COVID-19, rozvoj OZE, vodíkového hospodářství nebo jiných nízkoemisních zdrojů.

Zdroj úvodní fotografie: yamallng.ru

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se