Domů
Komoditní trhy
Přebytek LNG na trhu by měl v příštích letech v důsledku odložení finálních investičních rozhodnutí klesat

Přebytek LNG na trhu by měl v příštích letech v důsledku odložení finálních investičních rozhodnutí klesat

Rozdíl mezi celosvětově poptávaným množstvím zkapalněného zemního plynu (LNG) a jeho nabídkou by se měl v příštích pěti letech podle účastníku 9. Čínského mezinárodního kongresu o obchodu s ropou a plynem postupně snižovat, jelikož se u mnohých projektů výstavby zkapalňovacích zařízení odložilo finální investiční rozhodnutí (FID). Ve výsledku by tak mělo dojít k růstu ceny LNG. Informaci přinesl zahraniční server Hellenic Shipping News.

„Odhadujeme, že finální investiční rozhodnutí bylo odloženo u přibližně 97 milionů tun výrobní kapacity ročně kvůli propadu cen LNG, a v důsledku se tak předpokládá v budoucnu těsný poměr mezi nabídkou a poptávkou LNG na celosvětovém trhu,“ pronesl Zheng Jun ze společnosti PetroChina International.

Trh s LNG se již na počátku letošního roku nenacházel v dobré kondici a panovalo obava o poptávku. Po vypuknutí pandemie COVID-19 mnohé konzultační agentury dále korigovaly své výhledy týkající se globální ceny zemního plynu a predikovaly dlouhodobý dopad COVID-19 na tento trh.

S oživením cen ropy převzal v červnu letošního roku zkapalněný zemní plyn dokonce roli nejhůře si vedoucí energetické komodity. Spotové ceny LNG v Asii na přelomu května a června dosahovaly na rekordně nízké úrovně, kdy se spotová cena pohybovala okolo 1,85 $/mmBtu. Vlivem nejistoty na straně nabídky, například kvůli hurikánům Laura a Delta, ale došlo k oživení cen LNG, v polovině října se ceny vyhouply přes 6,6 $/mmBtu.

„Celosvětová nabídka LNG se v příštích pěti letech změní z dostatečné na omezenou, přičemž rozdíl mezi poptávkou a nabídkou klesne z 200 miliard m³ z roku 2020 na 50 miliard m³ v roce 2025,“ pokračoval Zheng. „Ve výsledku se očekává, že globální ceny LNG vzrostou, přičemž ceny LNG v severovýchodní Asii mají dle odhadu dosáhnout až 8 $/mmBtu v roce 2024.“

Podle Zhu Yanyanové, působící v oblasti tradingu u čínské společnosti CNOOC, se pro letošní rok odhadovalo, že padnou FID pro výrobní kapacity LNG o objemu 60 milionů t/rok. Nyní se očekává, že maximálně u poloviny těchto projektů padne FID, a to do konce roku 2022.

Tento krok jistě ovlivní dodávky LNG v příštích 4 až 5 letech,“ dodala Zhu.

Obchodníci a výrobci se ale shodují, že Asijsko-pacifický region bude hlavním tahounem rostoucí poptávky po LNG, přičemž mezi hlavní překážky nebo rizika ve vývoji poptávky po LNG patří vývoj pandemie COVID-19, rozvoj OZE, vodíkového hospodářství nebo jiných nízkoemisních zdrojů.

Zdroj úvodní fotografie: yamallng.ru

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.