Domů
Komoditní trhy
COVID-19 může mít dlouholetý vliv na globální ceny zemního plynu

COVID-19 může mít dlouholetý vliv na globální ceny zemního plynu

Světová poptávka po zemním plynu je, stejně jako je tomu u ostatních energetických komodit, ovlivněna pandemií COVID-19. Ačkoli dopad na poptávku u plynu nebude takový, jako je například u ropy, přesto společnost Rystad Energy odhaduje, že ceny plynu budou letos i v následujících letech napříč světadíly nižší, než se na začátku roku 2020 očekávalo.

Dopad COVID-19 bude znát i v následujících letech

Ceny plynu již byly v důsledku mírné zimy v Evropě i Asii, rychlého rozvoje LNG kapacit v minulých letech a související celosvětové hojnosti dodávek zkapalněného zemního plynu nízko a dle odhadu Rystadu bude trvat roky, než se vzpamatují z dopadu COVID-19.

Predikovaná cena plynu na evropském TTF se pro rok 2020 snížila z únorové prognózy o 0,62 USD/MMBtu na 3,2 USD/MMBtu (přibližně 10,9 USD/MWh). Stejně tak se snížila prognóza pro spotové ceny v Asii na 3,8 USD/MMBtu (cca 13 USD/MWh). Prognóza je založena na předpokládané celosvětově slabší poptávce po zemní plynu během letošního roku.

Ceny pro roky 2021 a 2022 byly taktéž revidovány s ohledem na vyhlídku nižšího než dříve očekávaného tempa ekonomického růstu a dostatku dodávek LNG.

Ceny plynu na americkém benchmarku Henry Hub jsou na delší dobu očekávány pod hodnotou 2,5 USD/MMBtu (8,5 USD/MWh), konktrétněji pro rok 2020 v průměru na 1,94 USD/MMBtu a pro rok 2021 na 2,43 USD/MMBtu (6,6 USD/MWh, resp. 8,3 USD/MWh).

Cenový dopad na plynové kontrakty s indexací na ropu teprve přijde

Rystad rovněž upravil prognózy cen ropy s ohledem na aktuální situaci, čímž také došlo ke změně predikované hodnoty kontraktů na zemní plyn s indexací na ropu.

Dle společnosti je nejvíce kontraktů indexováno s šestiměsíčním zpožděním, takže dno takto indexovaných kontraktů teprve přijde. Odhad pro rok 2021 je oproti minulé predikci o 1,05 USD/MMBtu níže, a to na 5,68 USD/MMBtu (cca 19,4 USD/MWh).

Vývoj na trhu s LNG

V důsledku nižší poptávky a nízkých cen museli exportéři uzpůsobit svou produkci zkapalněného zemního plynu, jelikož přepravní náklady často limitují ekonomickou výhodnost. Mezi nejvíce zasažené země patří USA. Někteří tamní dodavatelé se přeorientovali na tuzemskou spotřebu. Nízké ceny plynu totiž podpořily přechod z uhlí na plyn a poptávka energetického sektoru v březnu nadále pokračovala ve svém růstu.

Fundamentálně vidí Rystad změnu až po roce 2022, kdy očekává, že růst poptávky po LNG překoná možnosti zkapalňovacích zařízení (předpokládá zpoždění v uvádění některých zařízení do provozu), přičemž rovnováhu na trhu s LNG očekává mezi lety 2024 a 2025.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.