Domů
Komoditní trhy
Ruská ropa se prodává s rekordní slevou vůči evropskému Brentu. Čína o ni začíná mít opět zájem
Ropný vrt společnosti Bašnefť
Zdroj: Acodered / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Ruská ropa se prodává s rekordní slevou vůči evropskému Brentu. Čína o ni začíná mít opět zájem

Ruští exportéři ropy se v posledních týdnech potýkají s problematickou situací, jelikož zájem o uralskou ropu s ohledem na dění na Ukrajině a hrozbě sankcí výrazně poklesl. Svou ropu tak obchodníci nabízejí s extrémní slevou vůči jiným zdrojům, což již začíná opět přitahovat obchodníky z Číny.

Řada zemí v posledních dnech a týdnech již zakázala dovoz ruské ropy a ropných produktů či intenzivně debatuje o této možnosti. S ohledem na riziko sankcí a negativní dopad na image protistran nakupujících ruskou ropu tak ruští vývozci nabízí svou ropu za výrazně nižší ceny ve srovnání s jinými zdroji.

Podle serveru S&P Global Platts se cenový rozdíl mezi severomořskou ropou Brent, která je cenovým benchmarkem pro Evropu, a uralskou ropou opět rozšířil o téměř dolar.

Ruská ropa se tak aktuálně nabízí o více než 30 dolarů za barel levněji než Brent, což opět začíná přitahovat některé obchodníky. Podle informací Platts projevilo vyšší zájem o ruskou ropu několik státem vlastněných rafinérií z Číny, kteří se aktuálně vracejí na ruský spotový trh a nakupují ropu s terminovaným nakládáním do tankerů v květnu.

„Budeme mít náklad uralské ropy s dodáním v červnu, cena je nyní dost nízká,“ uvedl dle serveru Platts zdroj z čínské rafinerie.

Nakupování ruské ropy je nicméně problematické nejen s ohledem na možný přímý negativní dopad na obchodníky, rovněž je obtížné zajistit její přepravu.

„Jedním ze současných problémů je zajištění lodi, která by přepravila ruské barely, jelikož ne mnoho majitelů lodí je ochotných podstoupit toto riziko,“ řekl zdroj ze společnosti PetroChina.

Otázka uvalení sankcí na dovoz ruské ropy stále rozděluje země napříč EU, jelikož energetické dodávky z Ruska jsou pro řadu zemí v krátkém časovém horizontu extrémně obtížně nahraditelné, či zcela nenahraditelné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Maly Jarda
24. březen 2022, 04:18

kdyby byli evropští politici schopní tak by teď nakoupili ruský plyn a ropu s obrovskou slevou místo těch kdo ji stejně koupí mimo Evropu

... bohužel evropští politici nejsou schopní, ale všehoschopní a tudíž budou nakupovat mnohonásobně předražený americký/katarský plyn a saudskou ropu aby se zalíbili v USA

Pavel
26. březen 2022, 04:05

Malý neschopný jarda netuší, že ta "obrovská sleva" je tam proto, že rusáckou ropu nikde jinde nechtějí, takže jen žvaní, aby se zalíbil agresivnímu rusácku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se