Domů
Komoditní trhy
Shell: Ruský zkapalněný plyn dokáže soutěžit s americkým LNG
LNG tanker at loading terminal

Shell: Ruský zkapalněný plyn dokáže soutěžit s americkým LNG

Rusko je podle zástupce společnosti Shell v dobré pozici konkurovat na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) projektům v Severní Americe. Stejně jako například Spojené státy plánuje i Rusko v následujících letech zprovoznit nové terminály pro vývoz zkapalněného plynu.

Podle Stuarta Bredforda, ředitele Shell pro rozvoj nových projektů, Rusko zanedlouho bude disponovat terminály pro vývoz zkapalněného plynu ve třech lokalitách. V současné době země disponuje dvěma terminály, Sachalin a Jamal. Shell se v Rusku podílí na projektech Sachalin II a Baltic LNG.

Další cestu pro vývoz plynu by měl nabídnout právě projekt Baltic LNG, jehož dokončení je podle serveru Platts plánováno na rok 2023. Plyn ze západní Sibiře by měl přes nový terminál směřovat především do atlantického regionu, na Střední východ, do jižní Asie či Pobaltí.

Další možnost pro navýšení vývozu má přinést i rozšíření projektu Sachalin II o další zkapalňovací linku, která by měla zvýšit vývozní kapacitu terminálu o více než 50 %. Současná kapacita terminálu je zcela využívána pro vývoz plynu v rámci dlouhodobých kontraktů, nová kapacita by nicméně měla sloužit pro prodej plynu na spotovém trhu.

Díky rostoucím vývozním kapacitám se USA i Rusku daří navyšovat vývoz zkapalněného plynu, kdy obě země zaznamenaly v únoru největší meziroční růst exportu LNG do Evropy. Důvodem byla vyšší produkce a flexibilní cenově orientovaná nabídka.

V rámci diverzifikace dodávek by do Evropy mělo proudit více plynu z USA

Navzdory navyšování vývozních kapacit pro ruský plyn by do Evropy mělo v následujících letech proudit i více plynu ze Spojených států, jejichž produkce plynu prudce stoupá. Německo, největší evropský trh s plynem, plánuje v budoucnu dovážet více zkapalněného plynu ze Spojených států a stát kvůli tomu podpoří výstavbu nejméně dvou nových terminálů.

Podobně plánuje větší dovoz zkapalněného plynu i Polsko, které tak chce omezit svou závislost na plynu, který do země proudí přes plynovody z Ruska. Země v současné době disponuje jedním terminálem pro příjem LNG, jehož kapacita by měla i díky finanční podpoře od Evropské komise do roku 2022 vzrůst o 50 %.

Navýšení dovozu amerického plynu by mělo být i ústupkem USA v rámci obchodní války. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker loni v létě slíbil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že pokud se vzdá plánu na zvýšení cel na dovoz aut, unie usnadní dovoz plynu z USA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
markusaurelius
21. březen 2019, 22:02

O schopnosti konkurovat se u Ruského plynu nebojím , spíš se bojím o tuto schopnost u amerického plynu ,bojím se usa budou muset použít své oblíbené metody,, sankce ,, politické a ekonomické vydírání ,,krádeže aktiv,, popřípadě humanitární bombardování ..

frank
22. březen 2019, 08:56

krásný komentář takový hodně " k věci " , hned jsem si vzpomněl na našeho politruka a jeho slavná PŠM a tom jak si 36 tisíc kubánských vojáků v Angole skvěle plní "internacionálný povinostě" , on byl sice původní profesí posunovač, ale rétoriku měl stejnou jako vy...

fas
22. březen 2019, 09:39

No, po přečtení, ten politruk ve vás zanechal stopy, zase politické školení nad slovy o ekonomice :D Myslíte, že politickým školením změníte dražší plyn na levnější? Teda, pokud jako poláci nebudete podepisovat vyšší ceny, za to, že u vás někdo udělá základnu :D

Boha jeho, takové posunovače jako vy sem musel poslouchat před 89, zase musím teď znovu, ale mají tu drzost obrátit kanbát a dělat ze sebe demokraty, nezměníš na tom niš, žte seš ubohej FRANK bolševik... ;)

frank
22. březen 2019, 14:07

víte prd co jsem před rokem 89 dělal a smajlík trollení nenapraví

Krocan
22. březen 2019, 19:10

No týýý vole; jak si tu autor článku napíše sám čtyři rozhádaný komentáře, aby jako bylo vidět, jak to tady v pátek večer žije...

Mirek
22. březen 2019, 20:01

A franku, co takhle si zjistit, jak to dopadlo s tou Angolou? Kdo a s čí podporou tam bojoval v občanské válce a kdo pak v demokratických volbách s přehledem vyhrál. Kdyby to na tebe byl moc těžký úkol, tak si stačí najít vlajku Angoly a pochopíš, i když ani tím si nejsem jistý.

Mint
22. březen 2019, 20:15

Já to vím, vozil si kačera a studoval, jak v Angole vyhráli komunisti/socialisti, což udělalo radost politrukovi.

A.H.
22. březen 2019, 21:12

Najdi si historii Angoly a zjistíš, že ne ten politruk, ale ty jsi dost mimo.

Pavel
23. březen 2019, 22:19

Jinými slovy, hysterie místních rusáckých podržtašek (které s naprostou jistotou ví, že levnější plyn je jedině ten rusácký) roste s rostoucí nabídkou amerického plynu.

O ceně rusáckého plynu by mohli vykládat Ukrajinci, když jim rusácký vyděrač ze dne na den a rozporu s platnou smlouvu zvedl ceny plynu, tak že platili mnohem víc než odběratelé v záp. Evropě.

Loudil
24. březen 2019, 12:04

TO : Pavel

Takže ten, kdo dnes stojí za zájmy USA je zcela jistě : "Férovej chlap, pohodovej inteligentní kliďas, člověk kterýmu to pořádně pálí, ...atd. atd. , ovšem, ten, kdo si myslí něco jiného, je jen ubohý : "Místní afektovaný rusácký podržtaška". V demokracii se mi zdá celkem zvláštní takovýto pohled na dvoustrannou diskuzi. Když si někdo probůh dovolí mít jiný názor než já ,tak zbrunátním vztekem, začnu kolem sebe kopat, nadávat a jiným diskutujícím spílat do agentů cizích tajných služeb a dehonestovat je jako ty největší blbečky pod Sluncem. Opravdu - "plodná a konstruktivní výměna názorů". Nikoli snášení faktů, ale spílání jiným diskutujícím. K té Ukrajině. Pokud někdo krade plyn z potrubí a neplatí ho, tak nemůže počítat s férovým chováním ani u svého dodavatele.

Pavel
24. březen 2019, 15:45

Když máš problém s vysokým tlakem a dostáváš hysterický záchvat pokaždý, když ti někdo otluče fakta o čumák, tak se vyhni internetovým diskuzím, jinak riskuješ infarkt.

Možná by sis měl nejdřív přečíst celou diskuzi než se zase opět ztrapníš. Přičemž ta diskuze nebyla o "názorech" ale o ničím nepodloženém tvrzení předreřečníka (známého také jako rusácká podržtaška).

Loudil
23. březen 2019, 18:53

Tak mohu říci, že za předchozí politickou debatu opravdu nemůžu. Jen bych chtěl panu frankovi připomenout, proč se vlastně v Angole válčilo. Ono by tam totiž vůbec Kubánci nemuseli jet, kdyby Angola nebyla od 17 století kolonizována Portugalci ,pak odtamtud vyváželi otroky do USA a když po r. 1945 odmítli Portugalci své kolonie opustit, tak tam vznikly tři různá osvobozenecká hnutí, jež proti Portugalcům zahájila válku. Tato hnutí i po odchodu Portugalců bojovala o plnou kontrolu nad Angolou, někomu dodávaly zbraně i instruktory USA jinému zase SSSR a Kubánci. Vinu za stav v Angole tak jednoznačně nese dnešní stát NATO Portugalsko ,způsobilo ztráty tak 1 milion lidí v této zemi. A ještě k těžbě LNG v Rusku. Je dobře , že Shell nehledí na sankce vyhlášené proti Rusku a spolupracuje s ním na těžbě plynu. Je to oboustranně výhodné.

Pavel
24. březen 2019, 15:56

Především kubánci by nikam nemuseli jet, kdyby se rusácké impérium zvané sssr nerozhodlo v Africe protlačit k moci svoje podržtašky a učinit tak z nich svoje kolonie (tak jako to udělali s Kubou nebo Československem) a pokud to nepůjde tak napáchat v Africe co nejvíce škod. Krátce řečeno, kubánci nebyli ničím jiným než žoldáky rusáckého impéria. Přičemž občanská válka v Angole trvala ještě v novém tisíciletí a to opravdu ale opravdu s Portugalci nemělo nic společného. To si jen komunističtí banditi vycvičení a vyzbrojení rusáckem navzájem podřezávali krky v boji o moc.

Pro info, otroctví bylo v rusácku formálně zrušeno až v 60. letech 19. století, přičemž polovina rusácké populace byla otroky.

Carlos
24. březen 2019, 18:01

Do řešení kdo kdy rušil otroctví bych se tu raději nepouštěl, mohlo by se to zvrhnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se