Domů
Komoditní trhy
Španělsko vyzvalo developery k registraci projektů zaměřených na zelený vodík
zelený vodík

Španělsko vyzvalo developery k registraci projektů zaměřených na zelený vodík

Španělská vláda vyzvala developery projektů zaměřených na takzvaný zelený vodík, aby zaregistrovali své plány a uvedli, jak budou jejich projekty prospěšné pro hodnotový řetězec v tomto odvětví. Podle nedávno schválené vodíkové strategie Španělska chce mít země do roku 2030 instalovány elektrolyzéry pro výrobu zeleného vodíku o celkovém výkonu 4 GW. 

Výzva španělské vlády následuje oznámení tamního předsedy vlády Padra Sancheze, že Španělsko využije 1,5 miliardy eur z odhadovaných 72 miliard eur dostupných z evropského fondu obnovy na projekty zaměřené na zelený vodík. Uvedené finanční prostředky by měly být vynaloženy do roku 2023.

Developeři projektů zaměřených na zelený vodík mají podle zahraničního serveru Platts prokázat, jak jejich projekty přispějí k změstnanosti, rozvoji průmyslu a dosažení dekarbonizačních cílů Španělska.

Očekávaný rozvoj vodíkového sektoru ve Španělsku

Španělská vláda schválila začátkem října svoji vodíkovou strategie, podle které by Španělsko mělo disponovat 4 GW elektrolyzérů do roku 2030. Evropská vodíková strategie do stejného roku plánuje instalaci 40 GW, Španělsko by tak tvořilo celou desetinu instalovaného výkonu elektrolyzérů v EU.

Iniciativa španělské vlády byla podpořena největšími hráči v tamním energetickém a průmyslovém sektoru. Největší španělská ropná a plynárenská skupina Repsol, která je zároveň největším spotřebitelem vodíku v zemi, plánuje do roku 2026 investovat do vodíkových projektů 2,2 až 2,9 miliardy eur.

Energetická společnost Iberdrola plánuje vybudovat elektrolyzéry o celkovém výkonu 800 MW u dvou závodů na výrobu čpavku. Celková investice by měla dosáhnout 1,8 mld. eur. Výkonný ředitel společnosti Iberdrola Sanchez Galan uvedl, že Španělsko musí jednat rychle, jelikož konkurence v daném sektoru rychle roste.

Provozovatel plynovodů Enagas mezitím oznámil investice ve výši 300 milionů eur do roku 2026 zaměřené na export vodíku pomocí provozovaných potrubí.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
pr
26. listopad 2020, 11:10

Ani smykem.

Jak se někde zaregistruješ, tak hned se Ti hodí klacek pod nohy. Kdo zažil situaci v energetice ČR tak ví své. Prvně rok 2009 a změna metodiky vyhodnocování připojování FVE střešních zdrojů, potom situace s nabíječkami. Jakmile se na EVmapě objevila soukromá nabíječka, tak hned naproti vyrostla druhá dotovaná polostátní....... Takže na vlastní pěst!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se