Domů
Komoditní trhy
Světová banka: Odklon od Ruska může u produkce energie trvat roky, hrozí stagflace
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Světová banka: Odklon od Ruska může u produkce energie trvat roky, hrozí stagflace

Komoditní trhy
11 komentářů
29. září 2022, 11:39
ČTK

Odklon od Ruska může u produkce energie ve světě trvat roky, varoval šéf Světové banky (SB) David Malpass. Tím se podle něj prodlužuje riziko stagflace čili období nízkého růstu a vysoké inflace. Malpass ve vystoupení na Stanfordově univerzitě ve středu také řekl, že v Evropě se zvyšuje pravděpodobnost recese, růst Číny prudce zpomaluje a výkon americké ekonomiky se v první polovině roku snížil. Tento vývoj bude mít podle něj vážné dopady na rozvojové země.

Z nadcházející pravidelné dvouleté zprávy o chudobě a sdílené prosperitě vyplývá, že desetiletí trvající pokrok ve snižování chudoby se kolem roku 2015 zpomalil. Pandemie covidu-19 následně poslala do extrémní chudoby 70 milionů lidí, řekl Malpass.

Zpráva, která má být zveřejněna příští týden, rovněž ukázala pokles celosvětového mediánu příjmu o čtyři procenta. To je první pokles od roku 1990, kdy SB začala tento ukazatel sledovat.

„Rozvojový svět čelí v nejbližší době mimořádně náročným vyhlídkám, v nichž se odráží prudký růst cen potravinářských hnojiv a energií, zvyšování úrokových sazeb a úvěrových rozpětí, znehodnocování měn a odliv kapitálu,“ upozornil šéf SB.

„Naléhavým nebezpečím pro rozvojový svět je, že prudké zpomalení globálního růstu se prohloubí a povede ke globální recesi,“ dodal Malpass.

Připomněl, že mnohé z těchto zemí se stále snaží vrátit na úroveň příjmů na obyvatele před pandemií.

Šéf Světové banky má za to, že není jasné, zda bude dostatek globálního kapitálu, který by uspokojil jak potřeby vyspělých ekonomik, tak i financování investičních potřeb rozvojových zemí. Státy proto vyzval, aby se v boji s inflací zaměřily vedle úrokových sazeb i na zefektivnění fiskální politiky a výdaje zaměřily více na chudé.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Ivan Švančara
29. září 2022, 11:48

Ani slovo o bezbrehej tlaci dolarov a eur? Vinikom je Putko? Moj mily sef svetovej banky.

Přemek z Mělníka
29. září 2022, 12:47

Energetická válka drtí evropské měny, ale dolar posiluje...Spousta evropských firem zvažuje se co nejdřív přesunout do USA nebo i Kanady, kde jsou místně levné energie. Zvažuje to i automobilka VW....

Kdepak naši váleční eurosoudruzi (ti správně levicoví liberálové) udělali tu pověstnou chybu?

Ivan Švančara
29. září 2022, 13:49

posilovanie dolara je len ocny klam, ked euro oslabuje natolko, ze oslabovanie dolara vyzera ako posilovanie. Porovnaj s rublom, ktory uz mal byt davno na urovni pouziteho toaletaku.

Jimi
29. září 2022, 15:37

A neodklon od Ruska muze zpusobit utrpeni desitek milionu lidi. Myslim, ze jsme vybrali velmi dobre.

Zdeves Pavel
29. září 2022, 16:31

Utrpení milionů lidí může být už tuto zimu, stačí aby měsíc mrzlo. Mrznout budou celá města, kde není výběr. Asi tak.

Emil
29. září 2022, 16:43

Proč by měla už tuto zimu mrznout celá města, když v zásobnících je dost plynu na vytápění všech domácností v ČR celou zimu, i kdyby už do ČR nepřitekl ani kubík plynu, což nehrozí?

Zdeves Pavel
1. říjen 2022, 20:24

Ten plyn v zásobnících není většinou náš, ale zahraničních firem, tak jak sami zásobníky. Naše vláda je za mizernych 12 mld.odmitla koupit zpět. Prostě národohospodáři jak Brno.

Emil
1. říjen 2022, 20:47

Je úplně jedno kdo vlastní zásobníky, podstatné je že má vláda nástroje jak zajistit, aby v případě nouze ten plyn byl spotřebován v ČR, i kdyby ho majitel bůhvíproč chtěl nechat spotřebovat jinde.

Michal K.
1. říjen 2022, 21:16

a neni to uz tak trosku znarodnenie ? to si asi majitel nenecha asi len tak lubit a bude pozadovat odskodne

Emil
1. říjen 2022, 21:29

Není to znárodnění, plyn nikdo majiteli nebere, pouze by ho v nouzovém stavu nesměl prodat jinde než v ČR, což měl zjevně stejně v úmyslu, když ho uložil do zásobníků na území ČR. Požadovat odškodnění majitel samozřejmě může, ale těžko by uspěl v jiné situaci než že by jinde byl plyn ještě dražší, a tím pádem by ta země byla ještě ve větších problémech než ČR.

minduton
29. září 2022, 21:07

Omyl. Mrznout se bude tu PŘÍŠTÍ zimu, ta letošní proběhne jakžtakž v pohodě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se