Export ropy z Ruska po moři v prosinci klesl na dvouleté minimum, omezily jej sankce
Vývoz ruské ropy pomocí tankerů se na konci minulého roku propadl na dvouleté minimum poté, co v EU vstoupil v platnost zákaz dovozu ropy z Ruska po moři a byl přijat cenový strop pro ruské dodávky ze strany zemí G7 a EU. Rusko tak musí dále přesměrovávat tankery s ropou na jiné trhy, přičemž stále není jisté, jestli bude mít země přístup k dostatečnému počtu tankerů, které by mohlo využívat i navzdory cenovému stropu G7.
Poté, co v loňském roce poklesl vývoz zemního plynu z Ruska pomocí plynovodů vedoucích do Evropy, začal klesat rovněž export ruské ropy. Podle dat S&P Global Commodities at Sea Rusko v průběhu prosince nakládalo na tankery v průměru 2,65 milionů barelů ropy denně (bpd), což je ve srovnání s předešlým měsícem 14% pokles.
Na objemu ropy tekoucí do ruských exportních přístavů se negativně podepsal jak zákaz dovozu surové ropy z Ruska pomocí tankerů do EU, tak zavedení cenového stropu na ruskou ropu přepravovanou po moři o hodnotě 60 dolarů za barel (USD/bbl), který země EU a G7 vymáhají skrz přepravu ropy a její pojišťování. Na zavedení cenového stropu ruský prezident následně reagoval uvalením zákazu na vývoz ropy do zemí, které jej uplatňují.
Od února se přitom zákaz EU rozšíří rovněž na ruské ropné produkty, na které se bude rovněž stahovat i cenový strop G7, jehož výše bude ještě upřesněna.
Export klesl v případě všech klíčových trhů
Data o exportu ropy podle S&P Global ukázala pokles napříč všemi klíčovými trhy, na které se Rusko začalo intenzivněji přeorientovávat po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. V prosinci tak poklesl export jak do Číny, tak Turecka či Indie – tyto země jsou přitom aktuálně největšími odběrateli ruské ropy.
Na první příčce v objemu odebírané ruské ropy zůstává i nadále Indie, která v loňském roce zaznamenala největší nárůst, jelikož v posledních několika letech před vypuknutím války na Ukrajině neodebírala z Ruska takřka žádnou ropu. Ruští exportéři nicméně musí v posledních měsících své produkty nabízet na globálním trhu se značnou slevou, čímž země zvyšuje jejich atraktivitu pro odběratele nepodléhající západním sankcím. Ke konci loňského roku se tak Rusko stalo největším dodavatelem ropy do Indie.
Do Asie přitom aktuálně míří většina ruského exportu, kdy v prosinci podle S&P Global směřovalo na tamní trhy přinejmenším 71 % ruského exportu ropy po moři, zatímco v předválečném období se jednalo zhruba o čtvrtinu vývozu po moři. U více než desetiny objemu ropy naložené na tankery v průběhu loňského prosince však stále není známa destinace, kam zamíří, tudíž podíl asijských odběratelů na celkovém vývozu může být ještě vyšší.
Dostupnost přepravních tankerů bude pro export klíčová
Zavedení cenového stropu na ruskou surovou ropu a následně i ropné produkty je vymáháno skrz přepravní společnosti, resp. pojišťování ruské ropy západními společnostmi. Pokud bude Rusko chtít vyvážet ropu za vyšší ceny, bude tak potřebovat dostatečnou přepravní kapacitu nepodléhající tomuto sankčnímu mechanismu. Její dostupnost však není jistá.
Podle S&P Global se od začátku prosince začaly ruským přístavům vyhýbat tradiční přepravci, kdy podle brokera BRS Group, který působí na trhu s námořní přepravou, pouze jeden z deseti tankerů spadal do této kategorie. Podle společnosti by však Rusko mělo být i tak schopné zajistit dostatek tankerů pro vývoz své ropy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se