Zdanění extra zisků z vysokých cen energií jako lék na závislost EU na importech
Příští týden zveřejní Evropská komise návrhy, jak rychleji snížit závislost Evropy na dovozu plynu a zvýšit odolnost energetických systémů jednotlivých zemí v případě výkyvů v dodávkách nebo prudkého nárůstu cen. Součástí návrhu má být také zdanění zisků energetických firem z prudkého nárůstu cen. Informaci přinesla agentura Reuters.
Evropské ceny plynu se v loňském roce vyšplhaly na rekordní úroveň a od té doby se drží vysoko. V posledních dnech opět vzrostly po napadení Ukrajiny Ruskem kvůli obavám, že dojde k přerušení dodávek.Evropská komise proto navrhne, aby země EU zdanily zisky z nedávného prudkého nárůstu cen plynu a použily je na investice do rozšíření obnovitelných zdrojů energie nebo do opatření na omezení spotřeby energie, jako je například zateplování domů.
Euractiv uvádí, že první návrh Komise, s nímž měl možnost se seznámit, požadoval, aby země EU před zimou naplnily zásobníky plynu, aby se vytvořila rezerva proti výkyvům v dodávkách, a urychlilo se vydávání povolení pro nové větrné a solární elektrárny.Výnosy ze zdanění zisků z prudkého nárůstu cen by státy mohly použít také na podporu spotřebitelů a průmyslových odvětví postižených vysokými cenami elektřiny. Vše za předpokladu, že by tato kompenzace nenarušila vnitřní trh s energií.
Většina členských států již nějaká opatření zavedla
Podobný pokus provedla loni španělská vláda, která se pokusila zdanit zisky energetických společností, které podle ní profitovaly z vyšších cen plynu, ale toto opatření, které narazilo na odpor energetických společností, omezila.
Unijní návrh, který se může před zveřejněním ještě změnit, nezavádí celoevropskou daň. Místo toho by vládám sdělil, že mohou takovéto poplatky vybírat na národní úrovni, tak aby neporušovaly pravidla EU.
Vlády téměř všech 27 členských zemí EU již používají mimořádná opatření, jako jsou daňové úlevy a dotace, aby ochránily domácnosti před vyššími účty za energie, které jsou způsobeny zejména prudkým růstem cen plynu.
Podle Bruselu je trvalým řešením, jak zlepšit energetickou bezpečnost Evropy a snížit její vystavení kolísavým cenám fosilních paliv, urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie a snižování spotřeby energie.
Tyto plány jsou zakotveny v politikách EU v oblasti změny klimatu, o nichž v současné době jednají země EU a Evropský parlament a které by měl návrh, jenž má být předložen příští týden, doplnit.
Mohlo by vás zajímat:
Kdyby se použila daň z obratu , tak to pochopím , ale daň ze zisku ? Amazon je třeba znám tím , že nevytváří zisk , ale investuje :-)
Cim dál větší socík.
Státy budou mít násobně vyšší příjem z DPH za energie. Co se týče zisků z vyšších cen energetických firem, tak tento výblitek vychází z mylné teze, že marže na energie je procentuální - jenže to je těžký omyl, marže na energie je absolutní, tj. určitá částka (inkrement) prakticky bez ohledu na to, kolik sama energie stojí. Tohle nejsou hadry z Bangladéše, kde se naráží procenta.
Dál mě začíná čím dál více udivovat akcent na "úspory" v těchto výkřicích. Je zjevné, že EU hoří koudel u zadku a je zjevné, že v krátkodobém horizontu k žádnému výraznějšímu navýšení podílu OZE nedojde. Z jednoduchého důvodu, v EU tyhle extenzivní lehce zranitelné zdroje prostě už nikdo stavět nebude, nebude k tomu chuť. Navíc nebude beztak z čeho, s roztříštěním globálního trhu k tomu stejně nebudou specifické suroviny.
Další socialistický nesmysl z EU ! Zisk z prodeje zemního plynu je pro většinu obchodníků ve skutečnosti ztrátou. Růst ceny komodity je rychlejší než růst obchodní ceny. Ti co obchodují na úrovní burzy pak svůj "zisk" mají stejný jako byl v době, kdy plyn stál 10 euro za MWh. Náklady na obsluhu však razantně vyrostly, tedy o zisku mluví jen ti co tomu vůbec nerozumí a je smutné, že tito experti řídí EU. Srazit ceny plynu lze jen jeho nepálením v elektrárnách a nahrazením jádrem a uhlím a v tomto po určitou dobu vytrvat.
Jiná cesta není, snad nožná jen náhrada plynových kotlů v domácnostech a municipalitě tepelným čerpadlem, avšak pak je třeba neodstavovat další JE a naopak je dát zpět do provozu - SRN. OZE zdroje jsou jen tou třešní na dortu a nic hned nevyřeší...
Snížení spotřeby.
Raději přechodně, když to přeženu, na každým kopci přechodně větrník, než pomáhat Putinovi vést nějaké války nákupem jeho energetických komodit. Nemůžeme vědět jak se zachová s jadernými elektrárnami při své porážce a nuceném odchodu z Ukrajiny. To už nakonec může být nakonec jenom v rukou těch vojáků kteří budou bezprostředně na místě.
Jedna se o dan ze zisku. Kdyby obchodnici meli ztratu, tak by zadnou dan neplatili. Ale to zde nekterym nevadi, hlavne ze muzou kopat do EU.
Skvělé, další daň která nám zdraží energie. Co asi udělají obchodníci když jim zdaníme zisk, promítnou nám to do ceny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se