Domů
Německo
Analýza: Německé záložní plynové zdroje budou potřebovat podporu 60 mld. eur
Paroplynová elektrárna Magnum
Zdroj: Vattenfall

Analýza: Německé záložní plynové zdroje budou potřebovat podporu 60 mld. eur

Zajištění výstavby záložních plynových elektráren v Německu bude podle analýzy Institutu pro ekonomiku energetiky v Kolíně nad Rýnem (EWI) vyžadovat dodatečné příjmy nad rámec velkoobchodního trhu s elektřinou ve výši 60 mld. eur. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire s odvoláním na německý deník Handelsblatt.

Plánovaná výstavba až 25 GW záložních plynových elektráren, které budou v budoucnu v Německu nezbytné k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v období, kdy nebude zajištěná dostatečná výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren, bude vyžadovat významné příjmy nad rámec velkoobchodního trhu s elektřinou.

Podle institutu EWI by se mělo jednat o zhruba 60 miliard eur, což je v přepočtu 120 000 eur/MW/rok při předpokládané délce kapacitního kontraktu 20 let.

Uvedená hodnota představuje téměř dvojnásobek měrných nákladů na kapacitní mechanismy, které v posledních letech Německo vynakládá podle loňského reportu Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER). Současně se jedná o hodnotu, která je o zhruba 50 % vyšší než výsledné ceny z kapacitních aukcí, které proběhly v roce 2022 v Polsku (87 000 eur/MW/rok) či Itálii (70 000 eur/MW/rok).

Měrné náklady na kapacitní mechanismy vztažené na zajištěný výkon. Zdroj: ACER

Často používaným ukazatelem při hodnocení nákladů na kapacitní mechanismy jsou také celkové náklady vztažené na MWh spotřeby elektřiny v dané zemi. V tomto případě by připravované opatření při předpokládaných nákladech kolem 3 miliard eur ročně a spotřebě elektřiny v Německu kolem 500 TWh/rok znamenalo příplatek v koncové ceně elektřiny ve výši 6 EUR/MWh. Pro srovnání, velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh na rok 2025 se aktuálně obchoduje za necelých 95 EUR/MWh.

Měrné náklady na kapacitní mechanismy vztažené na spotřebu elektřiny a porovnání s průměrnou cenou elektřiny na denním trhu pro rok 2022. Zdroj: ACER

Tlak na nahrazení zemního plynu vodíkem

Poměrně vysoké očekávané náklady na připravovanou podporu v Německu mohou být způsobené mimo jiné požadavkem na omezené využívání zemního plynu v podporovaných záložních zdrojích. Podle informací zveřejněných loni v srpnu má Německo připravovat celkem tři schémata podpor, kdy pouze první v objemu 15 GW bude pro elektrárny spalující zemní plyn. Ty však budou muset do roku 2035 projít konverzí na vodík.

Druhé opatření má zahrnovat aukce v celkovém objemu 4,4 GW na vodíkové elektrárny v regionech, kde se očekává brzká dostupnost tohoto paliva. Posledních 4,4 GW má připadat na aukce pro projekty kombinující výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, výrobu zeleného vodíku, ukládání tohoto vodíku a jeho následné spalování pro výrobu elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Michal K.
5. leden 2024, 09:07

chcem sa opytat, a overit ci tomu spravne rozumiem.

Toto su uz tie lacne OZE zdroje ?

Lukáš
5. leden 2024, 11:33

Ano ano a budu este lacnejsie. Hned pride zelena uderka z dola z clanku kolo elektriny vyrobili obcasne zdroje pocas sviatkov, dokrochkaju a hned ti to vysvetlia.

Este clanok o tom, ako sa obcasnym zdrojom darilo cez leto a na jesen, hlavne tym veternym ;)

Petr prochaska
5. leden 2024, 09:33

Německo vyrobí 500 TWh elektřiny. 3 mld Eur za rok tak pokud správně počítám znamená 6 EUR za MWh. Neboli ke každé vyrobené kWh si v přepočtu na Kč němci připlatí 0,22 Kč. My na solární barony platíme více než jednou tolik a přitom užitek skoro žádný narozdíl od německé zálohy, kdyby nesvítilo a nefoukalo.

Emil
5. leden 2024, 10:05

Ale oni "na solární barony" platí taky, toto je jen jedna z dalších plateb navíc k těm už tak obrovským nákladům na Energiewende. Podobné částky platí tu za záchranu Uniperu, tu za záchranu Siemensu, tu na redispečink, tu na investice do sítí kvůli centralizaci výroby na severu, tu na pokrytí účtu EEG, tu na kompenzace provozovatelům za zavření jaderných elektráren, tu na kompenzace za zavření uhelných elektráren, tu na kapacitní platby existujícím plynovým elektrárnám atd...

Martin Hájek
5. leden 2024, 12:33

To je ovšem jen jedna z mnoha položek, kterou Němci za ty OZE zaplatí. Kromě jejich přímé podpory samozřejmě. Další obrovské peníze bude stát budování sítí, tzv. redispečink, podpůrné služby atd. Ale je to nejlevnější elektřina :-) :-) :-), pan Vaněček vám to vysvětlí.

CarlosEV
5. leden 2024, 16:09

To máte špatně když na jejich roční výrobu (600TWh) přidám 60mld euro dalších nákladů tak mi vyjde €0.10/kWh (cca 2.45 Kč)

snad to mám dobře a do těch nul jsem se nezamotal ?

Petr prochaska
5. leden 2024, 17:09

Těch 60 mld Euro ale musíte rozpočítat na 20 let. Kdyby to bylo jak píšete, tak by první rok všechny plynovky v ceně EE zaplatili a pak by již nemuseli doplácet nic.

sabi
5. leden 2024, 17:14

Zamotal... :-)

V článku se uvádí : při předpokládaných nákladech kolem 3 miliard eur ročně a spotřebě elektřiny v Německu kolem 500 TWh/rok znamenalo příplatek v koncové ceně elektřiny ve výši 6 EUR/MWh.

6 EUR/MWh při kurzu 25 Kč/EUR je 0,15 Kč/kWh.

J.Tolím
6. leden 2024, 20:45

Pane Prochaska, jednou tolik (matematicky vzato ) je 1x, tj. žádná změna. Asi jste měl na mysli JEŠTĚ jednou tolik. Já bych se zaradoval, když by mi třeba ČEZ nabídl v příštím období cenu jednou tolik za kWh.

Zdeves Pavel
5. leden 2024, 10:04

No to jsou 4 bloky JE tak 1200 MW a dohromady přes 30 TWh.

Zbyněk Poisl
5. leden 2024, 19:49

Ano. Naprosto ideální je přechod na vodík za 20 Euro za kg. To ta zelená elektrika bude opravdu zadarmo.

Michal
8. leden 2024, 08:19

Čili to máme dotaci 58 mil. Kč/MW fosilního zdroje sloužícího jen jako záloha pro vykrytí OZE, které jsou z velké míry také dotovány.

Na druhé straně tu máme tu máme investiční náklady 58 mil. Kč/MW za trvalý bezemisní zdroj (reaktor APR 1400 od KHNP). Upozorňuji, že druhé číslo jsou investiční náklady, nikoliv potřebná dotace, ta by byla mnohem nižší.

Co si vyberou Němci, je jasné, ale co byste si vybrali vy?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se