Německo pokročilo v jednáních s EK o zavedení podpory pro plynové elektrárny
Evropská komise a Německo se dohodly na rámcových podmínkách pro připravovanou státní podporu na výstavbu až 24 GW nových plynových zdrojů. Téměř 9 GW z uvedeného výkonu mají představovat elektrárny spalující vodík. Zbylých 15 GW potom elektrárny spalující zemní plyn, u nichž by do roku 2035 měla proběhnout konverze na spalování vodíku. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.
Německé ministerstvo hospodářství a Evropská komise učinily pokrok v jednáních o plánech Německa podpořit pomocí aukcí výstavbu více než 20 GW nových plynových elektráren. Ty budou podle Německa v budoucnu nezbytné k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v období, kdy nebude zajištěná dostatečná výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren.
Evropská komise měla k uvedeným plánům od počátku výhrady. Ty se týkaly mimo jiné toho, že navržené opatření představuje v principu kapacitní mechanismus, který by měl být posuzován podle pravidel stanovených v Nařízení Evropského parlamentu a Rady o vnitřním trhu s elektřinou.Podle těchto pravidel musí být například kapacitní mechanismy otevřeny pro všechny technologie a také pro zahraniční zdroje. Členský stát, který usiluje o zavedení kapacitního mechanismu, musí navíc prokázat jeho nezbytnost a přesně vyčíslit potřebný nový řiditelný výkon.
Zemní plyn pouze dočasně
Prohlášení, se kterým přišlo začátkem srpna německé ministerstvo hospodářství, ukazuje, že kromě plnění pravidel pro kapacitní mechanismy budou muset podpořené zdroje buď od samého začátku nebo nejpozději od roku 2036 spalovat vodík.
"V posledních měsících se Německo a EU dohodly na významných právních předpisech, které přispějí k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů. Nyní se bavíme o konverzi našich plynových elektráren na vodík, abychom nastavili kurz směrem k dosažení klimatické neutrality v celkém sektoru elektroenergetiky," řekl Robert Habeck, německý ministr hospodářství.
Ministerstvo muselo nicméně připustit, že s ohledem na potřebnou přípravu nových podpůrných schémat nestihne uspořádat první aukci ještě letos, jak bylo původně plánováno, ale že s aukcemi začne v příštím roce.
Konkrétně by měla být připravena tři schémata podpory. První bude spočívat v aukcích na 15 GW elektráren spalujících zemní plyn, které budou do roku 2035 muset projít konverzí na vodík. Druhé opatření bude zahrnovat aukce v celkovém objemu 4,4 GW na vodíkové elektrárny v regionech, kde se očekává brzká dostupnost tohoto paliva. Posledních 4,4 GW má připadat na aukce pro projekty kombinující výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, výrobu zeleného vodíku, ukládání tohoto vodíku a jeho následné spalování pro výrobu elektřiny.
Většinu vodíku bude Německo dovážet
Dostatečné množství vodíku, který by kromě špičkových zdrojů pro výrobu elektřiny měl být hojně využíván zejména v ocelářství, chemickém průmyslu nebo nákladní dopravě, má být zajištěno díky aktualizované vodíkové strategii.
Ta počítá s vysokou mírou importu tohoto paliva, mimo jiné vodíkovody z Norska či Dánska. Kromě uvedených zemí Německo jedná o dovozu vodíku také s Finskem, Švédskem, Rakouskem, Itálií a Francií.
Další import vodíku by mohl být v podobě jeho derivátů, například amoniaku, námořní dopravou. K transportu vodíku Německo plánuje do roku 2028 disponovat 1 800 km vodíkové infrastruktury.
Mohlo by vás zajímat:
Teď jen sehnat ten vodík a bude to zadarmo.
Země vyjmenované v článku nemají přebytky energie, aby mohli vyrábět vodík. Nyní na plynovky dostanou němci podporu a v roce 2035 může být vše jinak.
Přebytky států v roce 2023 k 10.8.:
Francie = 24 TWh
Švédsko = 18 TWh
Norsko = 12 TWh
Dánko = 2 TWh
Mimochodem Fraunhoferův institut právě spočítal, že v nákladově optimálním scénáři (pro spotřebitele) bude v Německu instalovaný výkon elektrolyzérů 0 GW, tj. že je levnější veškerý vodík dovážet odjinud.
cleanenergywire. org/news/eu-report-says-making-green-hydrogen-germany-uneconomical-questioning-government-plans
Jistě, protože v jižní Africe ho vyrobí v Sassolu z uhlí, ale tam žádné emisní povolenky platit nebudou, takže to bude levné a "bezemisní".
Fraunhoferův institut sice pracuje s jinými předpoklady ale může být.
spalování vodíku v atmosféře bude vytvářet oxidy dusíku,
únik vodíku bude s atmosféry vyvazovat volné hydroxidy které by se jinak vázaly na metan - vodík je nepřímý skleníkový plyn,
opravdu je to tak eko zelené jak se to tváří?
Je už někde v provozu nějaký ten henten elektrolyzér? Z jakého materiálu má elektrody? Neuvolňuje se tento materiál v chodu do atmosféry také? Na takové to domácí uvolňování vodíku jsou nejlepší elektrody platinové - jednotky až desítky wattů a kyselé roztoky, v průmyslovém měřítku si to nedokážu představit
plyn najskor fuj fuj fuj, teraz dotacie?
Evropská energetika je dnes ten nejšílenější obor. Soutěžíme o to, pro koho bude naprosté zničení své energetiky nejdražší.
Papaláši v Bruseli jsou přesvědčeni o tom, že jsou nejchytřejší na světě a proto prosazují jednu pitomost za druhou bez toho, že by se zajímali o výslekdy svých direktiv. Biopalivy počínaje to jde s Evropou z kopce.
CBD. Což bylo dokázati.
takze najprv vypneme postavene funkcne nizkoemsine jadrove elektrarne, aby sme potom mohli postavit vysokoemisne plynove.
Ekologia ako remen. O ekonomike sa radsej neodvazim ani uvazovat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se