Analýza: Německo pravděpodobně nedosáhne 65% podílu OZE do roku 2030

DomůNěmeckoAnalýza: Německo pravděpodobně nedosáhne 65% podílu OZE do roku 2030

Německo v posledních letech investuje významné částky do budování obnovitelných zdrojů energie (OZE), které by podle tamních cílů měly v roce 2030 pokrývat 65 % hrubé spotřeby elektrické energie v zemi. Podle analýzy vědců z Kolínské univerzity, kteří předpokládají významný růst poptávky po elektřině, je dosažení tohoto cíle v ohrožení.

Ochrana klimatu a životního prostředí je jedním z klíčových tahounů poptávky po elektřině z obnovitelných zdrojů, které loni v Německu vyrobily přes 40 % elektřiny. Německu tak zbývá v následujících 10 letech pro dosažení vytyčeného cíle navýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny o polovinu.

Jestli se Německu podaří cíle dosáhnout, záleží především na dvou faktorech – kromě samotné výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích bude klíčová i poptávka po elektřině. Oba klíčové prvky však obklopuje plno nejistot. Německá vláda v současné době předpokládá pokles hrubé spotřeby elektřiny, která by v roce 2030 měla být mírně nižší než nyní. V posledních letech se hrubá spotřeba elektřiny v Německu pohybovala mezi 590 až 600 TWh.

Německu se dlouhodobě daří snižovat emise z odvětví energetiky, v ostatních sektorech, především vytápění a dopravě, je však situace diametrálně odlišná. Změnu má přinést intenzivní elektrifikace dopravy v podobě elektromobility, stejně tak využívání tepelných čerpadel pro vytápění. Podobně bude bez vyššího využívání elektřiny obtížné dekarbonizovat zejména chemický průmysl, či další průmyslová odvětví.

Podle analýzy Institutu pro energetický výzkum (EWI) při Kolínské univerzitě si intenzivní elektrifikace vyžádá značný růst spotřeby elektrické energie. Dosažení cílů vytyčených v rámci programu ochrany klimatu podle autorů studie povede do roku 2030 k růstu hrubé spotřeby elektřiny na 748 TWh, tedy hodnotu o zhruba 150 TWh vyšší, než se kterou počítá německá vláda.

„Hlavními tahouny růstu bude stoupající počet elektromobilů a tepelných čerpadel. Rovněž roste význam výroby zeleného vodíku s využitím procesu elektrolýzy,“ říká Max Gierkink z EWI.

Výroba elektřiny z OZE roste. Bude to však stačit?

Druhým rozhodujícím faktorem bude samotná výroba elektrické energie v obnovitelných zdrojích, která v Německu každoročně roste. Podle analýzy institutu by v roce 2030 mělo Německo z obnovitelných zdrojů vyrábět 345 TWh, tedy zhruba 1,5násobek hodnoty z roku 2018, kdy výroba z OZE v Německu dosáhla přibližně 219 TWh.

Studie podle autorů zohledňuje jak plánovaná standardní i zvláštní kola aukcí pro výstavbu obnovitelných zdrojů, tak i konec provozní podpory pro první elektrárny od letošního roku.

Německá vláda pro rok 2030 přitom počítá s výrobou elektřiny v obnovitelných zdrojích na úrovni 377 TWh, tedy o zhruba 30 TWh více než studie. Tento rozdíl je zapříčiněn především v odlišné predikci instalovaného výkonu solárních elektráren.

„Rozdíl je způsoben vyšším instalovaným výkonem ve fotovoltaických elektrárnách. Federální vláda předpokládá 98 GW, zatímco z kalkulací EWI vychází 66 GW,“ říká Tobias Sprenger, analytik EWI.

Co se týče výkonu instalovaného ve větrných elektrárnách, výsledky EWI jsou srovnatelné s odhady německé vlády na úrovni 68 GW, tedy o přibližně 16 GW více než nyní.

Podíl OZE se podle EWI nezmění

Analýza německého institutu pro rok 2030 uvádí v různých scénářích podíl obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě elektřiny v zemi v rozmezí od 39 do 67 %. Základní scénář, který počítá s výrobou v OZE o hodnotě 345 TWh a poptávkou 748 TWh, však dosahuje podílu 46 %, tedy hodnoty srovnatelné s předběžnými čísly za loňský rok.

„Výpočty pro rozvoj obnovitelných zdrojů a vývoj poptávky po elektřině ukazují, že Německo nesplní 65% cíl pro rok 2030,“ dodává Max Gierkink

65% cíl by tak mohl být dosažen pouze v případech, kdy je očekáván pokles spotřeby elektřiny.