
BSI: Decentralizace německé energetiky otevírá dveře kybernetickým hrozbám
Transformace německé energetiky zvyšuje počet potenciálních cílů pro kybernetické útoky, uvedla v rozhovoru pro Funke Mediengruppe prezidentka Spolkového úřadu pro informační bezpečnost (BSI). Podle ní potřebuje německá energetika lepší ochranu proti kybernetickým hrozbám.
Energetika v Německu je stále více decentralizovaná. Menší elektrárny, jako jsou ty solární nebo větrné, jsou proti vnějším útočníkům chráněny v různé míře, podle šéfky BSI však často hůře než velké elektrárny. Dodávky elektřiny se navíc stále více digitalizují.
„Tuto modernizaci potřebujeme, ale musíme ji dobře chránit,“ řekla Claudia Plattnerová, prezidentka BSI, který je nejvyšším německým úřadem pro kybernetickou ochranu.
Elektrická síť je v současné době považována za bezpečnou a stabilní. Podle BSI je dnes kritická infrastruktura chráněna lépe než před několika lety, ale do IT bezpečnosti je třeba investovat více.
„Pokud nebudeme jednat hned, riskujeme, že útočníci naši infrastrukturu oslabí,“ řekla Plattnerová, která zdůraznila, že Německo v minulosti zažilo „velmi sofistikované útoky například na poskytovatele IT služeb“.
Ochrana kritické energetické infrastruktury nejen před fyzickou sabotáží, ale také před kybernetickými útoky se stala důležitým tématem, zejména od začátku ruské války proti Ukrajině. Hrozba se týká všech druhů technologií, od elektromobilů po fotovoltaiku.
„Rusko v současné době představuje nejnaléhavější a bezprostřední hrozbu pro kybernetickou bezpečnost Německa“, dodala Plattnerová.
Německo je však v současné době terčem útoků i několika dalších států, včetně Číny, Severní Koreje a Íránu. Podle Plattnerové je Německo atraktivním cílem z ekonomických i geopolitických důvodů.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud si nějaký stát postaví řízení energetiky na něčem tak napadnutelném, jako je veřejný internet, pak si může stěžovat jen sám na sebe. Nejspolehlivější firewall je vzduchová mezera.
Ovšem na tom řízení (respektive sdílení dat) přes internet jsou OZE, jmenovitě hlavně FVE od počátku závislé. Co se týká havarijního odpojení pomocí HDO, to je napadnutelné ještě snadněji, než přes internet, kde se aspoň dá použít nějaké šifrování.
Na HDO musíte mít nějaký HW, který dokáže vyslat signál do sítě. Nejspíš do páteřní sítě VVN, když se děsí vypnutí celé energetiky. Nerad bych to montoval...
Dalsi co natahuje ruce pro dotace.
To je takový eu národní sport.
Bez dotací nehne nikdo prstem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se