Domů
Německo
V červnové aukci pro fotovoltaiky v Německu se ceny vrátily pod 60 EUR/MWh, stále se však drží vysoko
Solární elektrárna

V červnové aukci pro fotovoltaiky v Německu se ceny vrátily pod 60 EUR/MWh, stále se však drží vysoko

V Německu na začátku měsíce proběhlo další kolo aukcí pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Po prudkém růstu v minulé samostatné aukci se ceny sice poklesly v průměru o 17 %, stále se však drží vysoko nad výslednými cenami z předešlých let a začátku letošního roku.

Na začátku června v Německu proběhla již třetí letošní samostatná aukce, ve které se o podporu ucházeli developeři fotovoltaických elektráren. V třetím kole německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení 150 MW výkonu. Do aukce developeři nakonec přihlásili 105 projektů o celkovém objemu 556 MW, a soutěžený objem tak byl několikanásobně překonán.

Vyšší míra konkurence ve srovnání s předešlým kolem, ve kterém objem přihlášených projektů překročil objem aukce o přibližně 70 %, tak pomohla k nižším vysoutěženým cenám. Zatímco v březnové aukci se vysoutěžené ceny pohybovaly od 39 do 84 EUR/MWh a jejich vážený průměr dosáhl 65,9 EUR/MWh, v poslední aukci se ceny vrátily pod 60 EUR/MWh.

V aukci nakonec uspělo 14 projektů s celkovým výkonem 204,697 MW a to i přesto, že soutěžený objem byl pouze 150 MW. Navýšení objemu aukce o celou třetinu totiž způsobil projekt velké fotovoltaické elektrárny, který se umístil na samotném konci úspěšných projektů. Vysoutěžené ceny se podle dat regulátora pohybovaly od 49,7 do 55,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 54,7 EUR/MWh. Elektrárny vyrostou tradičně na jihu a na východě Německa.

Kam se ceny vydají příště?

V letošním roce v Německu proběhnou ještě dvě další samostatné aukce pro výstavbu FVE. Kterým směrem se ceny vydají v dalších kolech, zůstává otázkou. Například v Bavorsku, kde k výraznému poklesu cen v minulých letech pomohlo zpřístupnění zemědělské půdy, byl limit pro výstavbu na zemědělské půdě pro letošní rok vyčerpán již v druhé aukci.

V červnové aukci se nyní i navzdory vysoké míře konkurence nepodařilo ceny dostat na hodnoty z počátku roku, kdy vážený průměr cen dosáhl 48 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petr
21. červen 2019, 23:17

60 euro za MWh to je asi 1600 Kč/MWh pak při této ceně se musí manažéři Čez smát,že i přes brutálně předražený Temelín je to OK. Pro laika cca 11,5 mld Kč krát 2 činí 23 mld. Kč za rok a tedy Temelín je super investice roku.... tedy návratnost kratší než dotované panely...

je to smutné kam až se pomatená OZE energetika dostala....

A to i přes pokles ceny panelů+ ostatní z 100 tis Kč/kW na snad 30 tis. Kč....

energetik
22. červen 2019, 09:10

Ano manažeři ČEZu se zhlídli v britském modelu garantované výkupní ceny a pod 70 eur za megawatthodinu do toho nepůjdou a to jim stát ještě musí zajistit teplé místečka bez výběrového řízení na provozovatele tohoto zdroje a tedy zajistit i výstavbu elektrárny a trvalou skládku na odpadky. A nedávno z nich také vylezlo že cena této skládky kterou zde nikdo nechce bude minimálně dvojnásobná než dosud veřejnosti prezentovali.

Václav Světlík
23. červen 2019, 06:58

No to bych rád věděl, čemu by se manažeři čezu mohli smát, leda tomu, že dávno nesedí na jiném místě, ale při stavu jež vládne státnímu aparátu se ty tunely budou šetřit až budou na pravdě boží jak Grebeníček s Ransdorfem, no ale kdo ví,.... teda mimo mimoňů s prognosťáku jež to zajišťují už od listopadu tak aby kontinuita s předchozím stavem nebyla narušena. Jinak pokud vím tak už před deseti léty byla jen čistá režie Temelína nad 1250 / MW bez řeči investic či zajištění likvidace toxickeho odpadu...? Jež zlikvidovat nejde, ale to prej už bude platit někdo jiný i za tisíc let.

otaznick
22. červen 2019, 13:31

Jak vlastne probihaji tyto aukce? Nehrozi nejaka kartelova dohoda?

Adam
23. červen 2019, 06:58

Nemůžu si pomoci ale ta celá fotovoltaika je ohromný tunel na spotřebitele, který jen platí a platí. Je mi jasné, že výroba EE z fosilních paliv je slepá cesta, ale proč se ti jinak chytří Němci brání atomu nepochopím. Kolikrát mi to přijde že energetika není o faktech, číslech ale o víře.

Zapletal
30. listopad 2020, 23:34

Pokud je výkupní cena z fotovoltaiky 60 EURO za MWh, tak to znamená, že KWh nestojí ani 1,60 Kč. Kde je teda ta předražená fotovoltaika. Já osobně jsem ve svém bytě od dodavatele platil za KWh cca. 7 Kč. Rozdíl mezi 1,60 Kč a 7 Kč je velkej. Fotovoltaika je už jeden z nejlevnějčích zdrojů. Udělějte si přepočet, kolik bude stát elektrika z budované britské jaderné elektrárny, když výkupní cena za MWh bude 92,5 Libry.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se