V červnové aukci pro fotovoltaiky v Německu se ceny vrátily pod 60 EUR/MWh, stále se však drží vysoko

DomůNěmeckoV červnové aukci pro fotovoltaiky v Německu se ceny vrátily pod 60 EUR/MWh, stále se však drží vysoko

V Německu na začátku měsíce proběhlo další kolo aukcí pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Po prudkém růstu v minulé samostatné aukci se ceny sice poklesly v průměru o 17 %, stále se však drží vysoko nad výslednými cenami z předešlých let a začátku letošního roku.

Na začátku června v Německu proběhla již třetí letošní samostatná aukce, ve které se o podporu ucházeli developeři fotovoltaických elektráren. V třetím kole německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení 150 MW výkonu. Do aukce developeři nakonec přihlásili 105 projektů o celkovém objemu 556 MW, a soutěžený objem tak byl několikanásobně překonán.

Vyšší míra konkurence ve srovnání s předešlým kolem, ve kterém objem přihlášených projektů překročil objem aukce o přibližně 70 %, tak pomohla k nižším vysoutěženým cenám. Zatímco v březnové aukci se vysoutěžené ceny pohybovaly od 39 do 84 EUR/MWh a jejich vážený průměr dosáhl 65,9 EUR/MWh, v poslední aukci se ceny vrátily pod 60 EUR/MWh.

V aukci nakonec uspělo 14 projektů s celkovým výkonem 204,697 MW a to i přesto, že soutěžený objem byl pouze 150 MW. Navýšení objemu aukce o celou třetinu totiž způsobil projekt velké fotovoltaické elektrárny, který se umístil na samotném konci úspěšných projektů. Vysoutěžené ceny se podle dat regulátora pohybovaly od 49,7 do 55,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 54,7 EUR/MWh. Elektrárny vyrostou tradičně na jihu a na východě Německa.

Kam se ceny vydají příště?

V letošním roce v Německu proběhnou ještě dvě další samostatné aukce pro výstavbu FVE. Kterým směrem se ceny vydají v dalších kolech, zůstává otázkou. Například v Bavorsku, kde k výraznému poklesu cen v minulých letech pomohlo zpřístupnění zemědělské půdy, byl limit pro výstavbu na zemědělské půdě pro letošní rok vyčerpán již v druhé aukci.

V červnové aukci se nyní i navzdory vysoké míře konkurence nepodařilo ceny dostat na hodnoty z počátku roku, kdy vážený průměr cen dosáhl 48 EUR/MWh.