Domů
Německo
Další německá větrná aukce naplnila poptávku jen ze třetiny, ceny rostou

Další německá větrná aukce naplnila poptávku jen ze třetiny, ceny rostou

Ve třetí letošní německé aukci pro onshore větrné elektrárny s nabídnutou podporou až pro 650 MW uspěly projekty s instalovaným výkonem pouze 208 MW s průměrnou cenou 62 EUR/MWh. Jedná se již o čtvrtou aukci v řadě, při které bylo nabídnuto a uspělo výrazně méně výkonu, než kolik aukce umožňovala – celkem v nich Německo podpořilo projekty s výkonem 1,3 GW z poptávaných 2,7 GW.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil minulý týden výsledky letošní třetí aukce pro větrné elektrárny na pevnině. Z aukce, ve které byla nabídnuta podpora až pro 650 MW, vyšly úspěšně projekty s instalovaným výkonem jen 208 MW.

Síťový regulátor navíc upozornil na výrazné snížení konkurence v aukcích, které má za následek vyšší ceny. Průměrná cena v srpnové aukci oproti předchozím letošním aukcím vzrostla z 61,1 EUR/MWh, respektive 61,3 EUR/MWh na 62 EUR/MWh. Ještě v roce 2017 přitom obdobná aukce přinesla průměrnou cenu 38 EUR/MWh.

Přehled posledních proběhlých aukcí:

  • Říjen: max. objem 670 MW / nakoupeno 363 MW
  • Únor: max. objem 700 MW / nakoupeno 476 MW
  • Květen: max. objem 650 MW / nakoupeno 270 MW
  • Srpen: max. objem 650 MW / nakoupeno 208 MW

Další aukce jsou plánované na září, říjen a prosinec s celkem 1,675 GW výkonu, přičemž výkony, které nebudou vysoutěženy v období do 2019 do 2021, se zařadí do aukcí v roce 2022.

Stavba větrných elektráren v Německu drhne

Výstavba nových větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomalila, zejména kvůli úbytku prostoru pro nové parky spojeným s problematickým získáváním potřebných povolení.

„Je znepokojivé, že objem projektů větrných elektráren na největším evropském trhu s větrem, který je v aukcích úspěšný, řádově klesá. Je zřejmé, že povolovací proces v Německu není vhodně nastavený,“ uvedla Viktoriya Kerelska z Wind Europe.

Během prvního pololetí v Německu vyrostlo pouhých 231 MW nového výkonu onshore větrných elektráren, což je v meziročním srovnání o 82 % méně. Celkem Německo nyní disponuje zhruba 53 GW instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Německo vyhlásilo kvůli dodávkám plynu z Ruska stav výstrahy. Dopady na zákazníky to mít nebude
23. červen 2022, 09:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Hajek
13. srpen 2019, 09:46

Lidé v Německu mají prostě větrníků plné zuby a já se jim vůbec nedivím. Takhle ale Němci ten zelený ráj nevybudují. Německo evropský cíl OZE do roku 2020 nesplní, to už je dnes zcela evidentní. A co byste řekli, že se Němcům stane? Nic. Navíc samozřejmě Němci vůbec nebudou schopni plnit cíle roku 2030. Ale všem budou dál vykládat, jak jsou zelení. Realita je taková, že v roce 2017 mělo Německo podíl OZE 15,42 % a ČR 14,76 %. Tedy rozdíl mezi údajným zeleným rájem a údajně uhelně-jaderným skanzenem byl 0,66 procentního bodu.

Milan Vaněček
13. srpen 2019, 10:41

Jenže pane Hájek, u nás tvoří většinu OZE biomasa (nejstarší existující technologie), v Německu to jsou větrníky a nejmodernější hi tech fotovoltaika. V technologiích je rozdíl mnoho stoleti (mezi námi a Němci) a ne desetiny procenta.

K tomu zpomalení vystavby: jak víme i u nás, vše se nechá administrativnímy zásahy urychlit (třeba nejvyšší růst FVE u nás v roce 2010) nebo zpomalit (zastavit, viz léta následující).

V Německu působí v současnosti 2 efekty:1) v některých spolkových zemích už musí investoři dát část zisku obcím, na jejichž katastru VtE stojí= to si přirazí investor na ceně

2) silný tlak aktivistů na urychlenou výstavbu musí v tržním hospodářství vyvolat dočasný růst ceny, obchodníci zdražují když to jde, jako všude

Ivan Novák
13. srpen 2019, 12:00

Pokud se týká technologie, větrné mlýny byly vynalezeny taky dost dávno. "Nová je vždycky lepší" je heslo Barneyho Stinsona z HIMYM, jinde o to asi až tolik nejde.

Bioplyn má proti VTE a FVE tu vlastnost, že ho lze produkovat předvídatelně a trochu i skladovat, a přinejmenším v měřítku hodin díky tomu nekomplikovat krytí diagramu zátěže. Minulý pátek dopoledne stála v Texasu vlivem nepřesné předpovědi regulační elektřina 6000USD/MWh. A oproti farmám VTE jsou ty bakteriální stanice decentrální. Problém není v technologii, ale v tom, že nízkonákladových bioodpadků je málo a zeleně nadšené EU-úkoly veliké, a tak byl vybudován bezohledný dotační kukuřičný komplex.

Martin Prokš
13. srpen 2019, 12:37

Dobrý den,

Já bych Vám přál bydlet po větru od prasečáku s bioplynkou jako já. Ono by Vás to svaté nadšení přešlo i když to je cca 3km.

Martin Hajek
13. srpen 2019, 15:06

Tady si dovolím tvrdit, že problém je ten prasečák a ne bioplynka.

Jaroslav Loudil
13. srpen 2019, 09:56

To jsou skutečně "tristní čísla". Přidat za půl roku k onshore výkonu 53 GW jen 231 MW, to je jen + 0,4 % výkonu. A navíc ta cena - 62 Eur/MWh je velmi krutá. Pokud se to rychle nezmění, tak ona náhrada odstavovaného jádra a uhlí bude ještě zajímavá.

Petr
13. srpen 2019, 20:23

Němečtí soudruzi si z experimentování rvou vlasy a peněženky.

Martin Hajek
13. srpen 2019, 20:40

Nejzajímavější na tom je, že nešťastní jsou úplně všichni. Klasičtí výrobci, výrobci z OZE, provozovatelé sítí i spotřebitelé. Takové Dantovo energetické peklo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se