Ve třetí letošní německé aukci pro onshore větrné elektrárny s nabídnutou podporou až pro 650 MW uspěly projekty s instalovaným výkonem pouze 208 MW s průměrnou cenou 62 EUR/MWh. Jedná se již o čtvrtou aukci v řadě, při které bylo nabídnuto a uspělo výrazně méně výkonu, než kolik aukce umožňovala – celkem v nich Německo podpořilo projekty s výkonem 1,3 GW z poptávaných 2,7 GW.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil minulý týden výsledky letošní třetí aukce pro větrné elektrárny na pevnině. Z aukce, ve které byla nabídnuta podpora až pro 650 MW, vyšly úspěšně projekty s instalovaným výkonem jen 208 MW.

Síťový regulátor navíc upozornil na výrazné snížení konkurence v aukcích, které má za následek vyšší ceny. Průměrná cena v srpnové aukci oproti předchozím letošním aukcím vzrostla z 61,1 EUR/MWh, respektive 61,3 EUR/MWh na 62 EUR/MWh. Ještě v roce 2017 přitom obdobná aukce přinesla průměrnou cenu 38 EUR/MWh.

Přehled posledních proběhlých aukcí:

  • Říjen: max. objem 670 MW / nakoupeno 363 MW
  • Únor: max. objem 700 MW / nakoupeno 476 MW
  • Květen: max. objem 650 MW / nakoupeno 270 MW
  • Srpen: max. objem 650 MW / nakoupeno 208 MW

Další aukce jsou plánované na září, říjen a prosinec s celkem 1,675 GW výkonu, přičemž výkony, které nebudou vysoutěženy v období do 2019 do 2021, se zařadí do aukcí v roce 2022.

Stavba větrných elektráren v Německu drhne

Výstavba nových větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomalila, zejména kvůli úbytku prostoru pro nové parky spojeným s problematickým získáváním potřebných povolení.

„Je znepokojivé, že objem projektů větrných elektráren na největším evropském trhu s větrem, který je v aukcích úspěšný, řádově klesá. Je zřejmé, že povolovací proces v Německu není vhodně nastavený,“ uvedla Viktoriya Kerelska z Wind Europe.

Během prvního pololetí v Německu vyrostlo pouhých 231 MW nového výkonu onshore větrných elektráren, což je v meziročním srovnání o 82 % méně. Celkem Německo nyní disponuje zhruba 53 GW instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *