Další německá větrná aukce naplnila poptávku jen ze třetiny, ceny rostou

DomůNěmeckoDalší německá větrná aukce naplnila poptávku jen ze třetiny, ceny rostou

Ve třetí letošní německé aukci pro onshore větrné elektrárny s nabídnutou podporou až pro 650 MW uspěly projekty s instalovaným výkonem pouze 208 MW s průměrnou cenou 62 EUR/MWh. Jedná se již o čtvrtou aukci v řadě, při které bylo nabídnuto a uspělo výrazně méně výkonu, než kolik aukce umožňovala – celkem v nich Německo podpořilo projekty s výkonem 1,3 GW z poptávaných 2,7 GW.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil minulý týden výsledky letošní třetí aukce pro větrné elektrárny na pevnině. Z aukce, ve které byla nabídnuta podpora až pro 650 MW, vyšly úspěšně projekty s instalovaným výkonem jen 208 MW.

Síťový regulátor navíc upozornil na výrazné snížení konkurence v aukcích, které má za následek vyšší ceny. Průměrná cena v srpnové aukci oproti předchozím letošním aukcím vzrostla z 61,1 EUR/MWh, respektive 61,3 EUR/MWh na 62 EUR/MWh. Ještě v roce 2017 přitom obdobná aukce přinesla průměrnou cenu 38 EUR/MWh.

Přehled posledních proběhlých aukcí:

  • Říjen: max. objem 670 MW / nakoupeno 363 MW
  • Únor: max. objem 700 MW / nakoupeno 476 MW
  • Květen: max. objem 650 MW / nakoupeno 270 MW
  • Srpen: max. objem 650 MW / nakoupeno 208 MW

Další aukce jsou plánované na září, říjen a prosinec s celkem 1,675 GW výkonu, přičemž výkony, které nebudou vysoutěženy v období do 2019 do 2021, se zařadí do aukcí v roce 2022.

Stavba větrných elektráren v Německu drhne

Výstavba nových větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomalila, zejména kvůli úbytku prostoru pro nové parky spojeným s problematickým získáváním potřebných povolení.

„Je znepokojivé, že objem projektů větrných elektráren na největším evropském trhu s větrem, který je v aukcích úspěšný, řádově klesá. Je zřejmé, že povolovací proces v Německu není vhodně nastavený,“ uvedla Viktoriya Kerelska z Wind Europe.

Během prvního pololetí v Německu vyrostlo pouhých 231 MW nového výkonu onshore větrných elektráren, což je v meziročním srovnání o 82 % méně. Celkem Německo nyní disponuje zhruba 53 GW instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách.