Domů
Obnovitelné zdroje
Německo se pro větrné elektrárny stává stále méně a méně přívětivým trhem
Větrná turbína společnosti Senvion

Německo se pro větrné elektrárny stává stále méně a méně přívětivým trhem

Přestože obnovitelné zdroje energie v Německu zaznamenaly loni z hlediska výroby svůj historicky nejlepší rok, pro větrné elektrárny nejsou u našeho západního souseda vyhlídky do budoucna nejrůžovější. Nízká podpora a stále obtížnější podmínky pro výstavbu větrných parků nevěstí pro toto odvětví v Německu nic dobrého.

Dle německého energetického giganta E.ON dosáhly německé obnovitelné zdroje energie (OZE) v roce 2018 historicky nejvyššího ročního objemu vyprodukované elektřiny již v 50. týdnu. Více než polovinu vyrobily větrné elektrárny na pevnině a na moři. A ačkoliv Německo bude po plnění svých klimatických cílů potřebovat pokračující dekarbonizaci svého energetického sektoru, vyhlídky pro další rozvoj větrných elektráren nejsou v této zemi nejlepší.

Dle nedávného průzkumu trhu zpracovaného agenturou Windresearch společně s Windenergy Hamburg, největším světovým veletrhem větrných elektráren, hodnotili dotazovaní developeři, provozovatelé a výrobci situaci v Německu spíše jako negativní. Více než 1000 dotazovaných společností hodnotilo legislativní, politické prostředí a postoj veřejnosti. Zatímco letos na jaře vidělo situaci na trhu německých pevninských větrných elektráren negativně 38 % dotazovaných, v říjnu to byla již polovina. O poznání lépe je hodnocena situace ve zbytku Evropy i ostatních částech světa, lépe si v porovnání s pevninskými elektrárnami vede trh offshore větrných elektráren.

Průzkum trhu zpracovaný agenturou Windresearch a Windenergy Hamburg. Zdroj: WINDENERGY TREND:INDEX
AN ON- AND OFFSHORE WIND ENERGY SURVEY
Průzkum trhu zpracovaný agenturou Windresearch a Windenergy Hamburg. Zdroj: WINDENERGY TREND:INDEX
AN ON- AND OFFSHORE WIND ENERGY SURVEY

Zhoršující se podmínky

Přestože spolková vláda zavedla dodatečné aukce pro větrné elektrárny na pevnině, které v následujících dvou letech navýší již schválený objem aukcí o 4 GW, a perspektivně i vyšší instalace větrných parků na moři, podmínky pro větrné elektrárny se v Německu zhoršují.

„Na jedné straně je to kvůli mnoha komunitním větrným projektům, které byly po dlouhou dobu úspěšné ve většině aukcí bez nutnosti získávat povolení. Některé z nich nyní selhávají již ve fázi přípravy projektu,“ vysvětluje energetický expert Hanns Koenig z poradenské firmy Aurora Energy.

Chybí také motivace k výstavbě projektů vzhledem k nízké podpoře pro aktuálně stavěné projekty. Ta v loňských aukcích pro pevninské elektrárny opět vzrostla, developeři mají však na jejich realizaci 2,5 roku od vypsání aukce.

Vývoj průměrné ceny vysoutěžené v aukcích pro větrné elektrárny na pevnině v Německu. Zdroj: Bundesnetzagentur
Zatímco v roce 2017 zájem o aukce významně převyšoval vypsané množství, v loňských aukcích ze zájem výrazně propadl. Zdroj: Bundesnetzagentur

Z dat německého regulátora také plyne, že zájem o aukce postupně klesá. V mnoha spolkových zemích byly také zpřísněny předpisy pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí. Průkopníkem v této oblasti bylo Bavorsko, které již na konci roku 2014 zavedlo tzv. pravidlo 10H, stanovující vzdálenost od nejbližšího obydlí nejméně desetkrát větší, než je výška elektrárny. Po jeho zavedení rozvoj větrných elektráren v této spolkové zemi významně zpomalil. Podobná pravidla ale zavedly i jiné spolkové země, například Severní Porýní ‑ Vestfálsko.

Developeři větrných parků k tomu bojují s rostoucím odporem veřejnosti.

„Neexistuje skoro žádný větrný park, který by neskončil před soudem,“ uvádí Koenig.

Zmenšující se německý trh je předzvěstí konsolidace

Oproti předchozím rokům se z výše zmíněných důvodů instalace nových větrných elektráren v Německu významně zpomalila. Za 11 měsíců loňského roku bylo meziročně připojeno o 47 % méně instalovaného výkonu onshore větrných elektráren, celkem 2,7 GW.  V důsledku toho se v Německu očekává výraznější konsolidace trhu.

Mnozí výrobci větrných turbín již museli zrušit stovky pracovních míst. Nordex, Senvion a Siemens Gamesa v roce 2017 v Německu propustily 800 zaměstnanců. V celém odvětví by se podle Asociace pro větrnou energii (BWE) mělo za rok 2018 jednat celkem o pěticiferné číslo.  Loni propustil  Enercon téměř 900 zaměstnanců i dánský lídr na světovém trhu, společnost Vestas, musel snížit počet pracovních míst o 400.

Podle Hanse-Dietera Kettwiga, šéfa Enerconu, má propouštění v odvětví výroby větrných turbín pokračovat.

„Pokud se nic nezmění, zasáhne to i další dodavatele. Situace je naprosto negativní pro celé odvětví,“ varuje Kettwig v rozhovoru pro deník Handelsblatt.

Většina dotazovaných vkládá naděje do vývoje nových technologií, které pomohou dále snižovat náklady. To platí zejména pro odvětví offshore větrných elektráren, ve kterém dvě třetiny odborníků počítají s vysokým až velmi vysokým potenciálem zvyšování nákladové efektivnosti skrze technologický vývoj.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hájek
2. leden 2019, 09:42

Jak říká staré přísloví, čeho je moc, toho je zkrátka příliš. Vůbec se Němcům nedivím, že si chtějí uchránit alespoň zbytky neindustrializované krajiny bez lánů větrníků. Také je docela zajímavé, že průmysl větrníků začal mít vážné problémy už v době, kdy se masivní podpora zdaleka nezrušila, jenom se stala o něco více soutěžní. Že se rozvoj větrných elektráren v Bavorsku po zavedení pravidla 10h "významně zpomalil" je eufemismus. Prakticky se úplně zastavil, stačí se podívat na výsledky Bavorska v aukcích. No a naděje vkládané do off-shore větrných elektráren jsou zcela neopodstatněné. Ne že by nezlevňovaly a jejich povolování asi není velký problém. Jenomže speciálně v Německu je jejich výkon velmi omezený z dobrých důvodů, prostě tu elektřinu nejde dostat ke spotřebitelům.

David Vobořil
2. leden 2019, 11:15

V Bavorsku dle Bundesnetzagentur ještě například v roce 2016 přibylo cca 300 MW inst. výkonu větrných elektráren (bez instalací s Pinst menším než 10 MW), dpa hovoří o nějakých 210 MW. Až v roce 2017 to mělo být dle dpa cca 23 MW.

Martin Hájek
2. leden 2019, 15:37

To ovšem ještě dojížděly dříve povolené instalace. Změna v povolovacím procesu samozřejmě nebyla retroaktivní. Ovšem nová povolení se od roku 2014 v Bavorsku prakticky žádná nevydala a ani se už téměř žádná nevydají. Možná bude nějaký repowering.

Sam
2. leden 2019, 10:51

To vytvořil zase jeden mileniál co si to - typicky pro ně - ani po sobě nepřečte. Co je to konslidace - v tom mezinadpisu.

To jen abychom věděli jací pitomci nás tady poučují. Tímto ten všeobecný bordel začíná . Bohužel co se novinářů týče má ten Zeman asi trochui pravdu.

Emil
2. leden 2019, 13:42

Proč urážíte autora článku kvůli jednomu překlepu, když se pak v nesrovnatelně kratším textu sám nedokážete vyvarovat úplně stejné chyby, o dalších pravopisných chybách ani nemluvě?

Petr
2. leden 2019, 14:53

Možná proto, že se neživí psaním, ale má požadavek na ty, kteří ho oblbují, aby uměli češtinu. Vy Emile ne.

Emil
2. leden 2019, 17:22

Šlo o chybějící písmenko, tedy o překlep, který se může stát každému, a který je možné přehlédnout i při několikeré kontrole, navíc je již opravený. Takže žádná neznalost češtiny, jak se mi snažíte namluvit. Stačilo na tento překlep slušně upozornit. Vám ty urážky kvůli jednomu chybějícímu písmenku snad přijdou v pořádku?

Martin Hájek
3. leden 2019, 13:31
Milan Vaněček
3. leden 2019, 17:06

Větrníky, dálnice, mrakodrapy, teplárny, spalovny odpadu a mnoho dalšího nechtějí občané žijíci v nejbližším okolí asi nikde. Proto je nutno aby “postižení občané” měli možnost do toho mluvit a hlavně aby oni měli spoluůčast na zisku, ne jen nějací cizí investoři, kteří jsou ochotni obětovat jen něco málo na úplatky. Tak je to pane Hájek, souhlasíte?

Emil
3. leden 2019, 18:38

To je opravdu zajímavá myšlenka, můžete ji trochu rozvést? Jako že by ještě vzrostla už tak vysoká složka ceny elektřiny na podporované zdroje energie, čímž by se dotovaly zisky nejen investorů, ale i "postižených občanů"?

Podle jakého klíče by se kvantifikovalo to "postižení" jednotlivých občanů?

Martin Hájek
4. leden 2019, 08:42

Ale to se přece už v Německu dávno děje. Jak jinak vysvětlit, že výrobci větrníků řežou náklady jak se dá, propouští a ceny povětrné elektřiny v aukcích rostou? Investoři do větrníků musí stále více "uplácet" "postižené", aby něco postavili, to je jednoduché. I tak se jim nedaří získat povolení, protože doba zelené euforie je dávno pryč.

Emil
4. leden 2019, 09:39

Napadá mě ještě další vysvětlení. Ta nejvhodnější místa už jsou obsazena, takže se staví i na místech, která tak vhodná nejsou, tedy se zde vyrobí méně elektřiny. Ta proto musí být zákonitě dražší, protože náklady budou podobné.

Další důvod růstu cen může být i ten, že investoři jsou si vědomi, že konkurence v aukcích v roce 2018 dramaticky poklesla, mohou jít tedy s cenou zákonitě výš.

Bizon
3. leden 2019, 14:53

Taky bych se rád redakce OEnergetice.cz zastal. Narozdíl od většiny současných médií, kde jsou na témata jádra a OZE (obnovitelné zdroje) většinou ideologicky motivované články se zanedbatelnou informační hodnotou, zde jsem v poslední době četl několik velice objektivních článků s dobrými údaji a realistickými kalkulacemi.

I volba témat se mi líbí, krom aktuálních energetických témat tu několikrát bylo něco o rychlých/množivých reaktorech, které velice dobře můžou být budoucnost skoro bezuhlíkové energetiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se