Deutshe Bahn chce pomocí PPA dohod zajistit 500 GWh elektřiny z OZE

18. říjen 2019, 07:13
DomůNěmeckoDeutshe Bahn chce pomocí PPA dohod zajistit 500 GWh elektřiny z OZE

Německá společnost DB Energie, která mimo jiné zajišťuje dodávku elektřiny pro největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn, vypsala tendr na dodávku 500 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. Uvedený tendr je součástí snahy společnosti dosáhnout do roku 2038 100% podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

DB Energie uzavře s úspěšnými protistranami dlouhodobé dohody o nákupu elektřiny (Power Purchase Agreements – PPA). Na základě těchto dohod by společnost měla přímo od provozovatelů obnovitelných zdrojů nakoupit během 8 let 500 GWh elektřiny.

Podle DB Energie pochází v současné době z obnovitelných zdrojů zhruba 57 % spotřebovávané trakční elektřiny a v příštím roce by tento podíl měl narůst na 61 %. Do roku 2038 by veškerá trakční elektřina pro Deutsche Bahn, jejíž roční spotřeba se pohybuje kolem 10 TWh, měla pocházet z obnovitelných zdrojů.

„Od roku 2038 bude Deutsche Bahn fungovat se 100% zelenou elektřinou. Systematicky nahrazujeme končící smlouvy s elektrárnami obnovitelnými zdroji,“ uvedl předseda představenstva DB Energie Torsten Schein.

Jak uvádí zahraniční server Platts, část z uvedeného současného 57% podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů je zajištěna pomocí tzv. záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů či podobných zelených certifikátů.

DB Energie však do budoucna plánuje uzavírat dlouhodobé PPA dohody přímo s výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů. V září podle Platts společnost uzavřela první PPA dohodu na výkup 25 MW výkonu z offshore větrného parku Nordsee Ost společnosti RWE.

Stávající dlouhodobé smlouvy na nákup elektřiny, které má DB Energie uzavřena, zahrnují dodávky z jaderných (9,6 %) a uhelných elektráren (25 %), které se Německo postupně chystá uzavírat. Po uvedení do provozu by měl například jedním z největších zdrojů trakční elektřiny pro Deutsche Bahn být budovaný nadkritický černouhelný blok Datteln 4, který by měl být schopen do trakční soustavy dodávat až 412 MW výkonu. To odpovídá zhruba čtvrtině špičkového zatížení Deutsche Bahn.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Zahraniční server Platts dále připomněl, že DB Energie není jediným evropským železničním dopravcem, který se začíná orientovat na elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Francouzský železniční dopravce SNFC uzavřel například 25letou PPA dohodu na dodávku elektřiny v ročním objemu 200 GWh s developerem solárních elektráren Voltalia. Elektřina by v tomto případě měla pocházet ze tří solárních parků s celkovým instalovaným výkonem 143 MW, jejichž provoz by měl být zahájen v roce 2023.