Domů
Německo
DPA: Německo čelí v EU tlaku, aby odložilo odchod od jaderné energetiky
Jaderná elektrárna

DPA: Německo čelí v EU tlaku, aby odložilo odchod od jaderné energetiky

Německo
21 komentářů
29. červenec 2022, 10:10
ČTK

Berlín 29. července (ČTK/DPA) – Německá vláda čelí rostoucímu tlaku, aby odložila odchod od jaderné energetiky. Podle agentury DPA trvá na přehodnocení plánů na ukončení provozu tří zbývajících jaderných elektráren do konce roku nejen konzervativní opozice CDU/CSU, ale i někteří partneři Německa v Evropské unii. Kromě toho se ozývají hlasy, aby kabinet prověřil i možnost opětovného spuštění tří reaktorů, které byly odstaveny na konci loňského roku.

Podle zemí, jako je Maďarsko, Rumunsko, Slovensko či Francie, by pokračující provoz německých jaderných elektráren mohl významně přispět k úspoře plynu, který se v Německu stále podílí na výrobě elektrické energie z přibližně 15 procent. Pokud by Rusko zcela zastavilo dodávky plynu do EU, bylo by tím k dispozici více plynových zásob pro vytápění domácností i pro průmysl.

„Pokud chce Německo šetřit plynem, ať nechá své jaderné elektrárny dál běžet – respektive ty tři, které byly loni odstaveny, ať se znovu připojí do sítě,“ řekl v úterý slovenský ministr hospodářství Richard Sulík na ministerské schůzce v Bruselu.

Podle něj by se zachováním provozu šesti jaderných elektráren ušetřilo 15 miliard metrů krychlových plynu. Je to podle jeho výpočtů polovina částky, kterou chce EU uspořit v rámci svého krizového plánu.

Krátce předtím se podobně vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán. Kritizoval Evropskou komisi za to, že Německo nenutí pokračovat v provozu jaderných elektráren. Přestože jaderné elektrárny vyráběly levnou energii, bruselský úřad povolil jejich uzavření, řekl minulý týden Orbán. Pokud by zdroje energie došly, Maďarsku by byl odebrán jeho vlastní plyn, dodal.

Orbán narážel na plán EU pro řešení plynové krize, který byl v úterý přijat proti vůli Maďarska. V jednotlivých státech předpokládá dobrovolné snížení spotřeby o 15 procent v období od 1. srpna 2022 do 31. března 2023. Jeho součástí bude také možnost vyhlášení plynové nouze, v níž budou úspory povinné. Země, které by již neměly dost plynu například pro domácnosti, by jej dostaly ze zemí, které by disponovaly dostatečnými zásobami.

V Německu jsou nyní v provozu tři jaderné elektrárny: Emsland v Dolním Sasku, Isar 2 v Bavorsku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku. Podle platných zákonů musí být uzavřeny nejpozději do 31. prosince 2022.

Ve spolkové vládě jsou Zelení striktně proti dlouhodobému prodloužení životnosti těchto elektráren. Jedinou možností je podle nich nechat jaderné elektrárny v provozu po omezenou dobu se zbývajícími palivovými články. Jaderná elektrárna Isar 2 by takto patrně mohla sloužit nejméně do května příštího roku.

Zelení v současnosti zároveň vylučují nákup nových palivových článků a rovněž delší provoz elektrárny Isar 2 by měl být umožněn pouze tehdy, pokud by to bylo užitečné pro zajištění stability elektrické sítě. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck z řad Zelených opakovaně uváděl, že plné využití zbývajících palivových článků ve třech jaderných elektrárnách by umožnilo snížit spotřebu plynu v Německu o 0,7 procenta. Podobně argumentují i vládní sociální demokraté (SPD), zatímco liberálové (FDP) jsou pro prodloužení provozu elektráren na neurčito.

Podle odborníků by v Německu mohly být znovu uvedeny do provozu tři odstavené jaderné elektrárny: Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku, Grohnde v Dolním Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku. Ředitel sdružení certifikačních společností TÜV Joachim Bühler nedávno deníku Bild řekl, že opětovné zprovoznění reaktorů, které byly odstaveny v roce 2021, by „nebylo otázkou let, ale spíše několika měsíců nebo týdnů“. Jde podle něj především o otázku politické vůle. „Jsme přesvědčeni, že tři elektrárny jsou v bezpečném stavu, který by umožnil jejich opětovné připojení do sítě,“ řekl Bühler.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odmítá kritiku, že se do debaty o jaderné energetice nezapojila. „Za energetický mix jsou zodpovědné členské státy EU,“ řekla agentuře DPA. Dodala však, že si je vědoma, že mnoho členů EU považuje jádro za potřebný překlenovací zdroj energie.

V březnu se belgická vláda rozhodla odložit odchod od jaderné energetiky, který původně plánovala na konec roku 2025. Nyní má nastat o deset let později.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Anton Meško
29. červenec 2022, 11:00

Nemecko by určite nemalo ukončiť v tomto roku prevádzku posledných troch jadrových elektrární, naopak malo by znova uviesť do prevádzky jadrové elektrárne odstavené z prevádzky koncom roka 2021. Je to ich morálna povinnosť, aby odčinili ekonomické straty, ktoré už spôsobili sebe aj krajinám EU, ktoré pristúpili na spoločný trh s elektrinou a plynom. Ak tak neurobia v prípade škrtenia plynu z RF, prípadne jeho prerušenie dodávky by malo nedozierne ekonomické následky. Mali by si to predovšetkým uvedomiť zelení, že náhradná výroby elektriny z fosílnych palív je v rozpore s klimatickými cieľmi, zároveň nebude dostatočná, čo udrží ak nie zvýši súčasné ceny elektriny a plynu. Konečne to Sulík nepovedal len v slovenských médiách, ale aj na schôdzke ministrov v Bruseli.

Peter Zachara
29. červenec 2022, 11:34

to slovicko “konecne” v pripade Sulikovho vyjadrenia ma byt z tvojho vyjadrenia invektiva? Sulik ma otvorene a racionalne nazory uz dlhe roky, pomatate si jeho diskusiu s nemeckymi politikmi na temu eurovalu? Toho eurovalu, ktory je dnes primarnou pricinou obrovskej inflacie, ale uz vtedy popleteni roztlieskavaci dnes tento obrovsky uspech zelenej politiky zvaluju na diabla z vychodu.

Anton Meško
30. červenec 2022, 10:16

To nie je invektíva, len strohé konštatovanie. Prečo? Ten kto sleduje nemeckú energetickú politiku od havárie vo Fukušime, teda od roku 2011 vie, že nemecká energetická politika sa stala bezohľadnou a škodlivou už oveľa skôr ako sa to prejavilo koncom roka 2021 odstavením troch jaderných elektrární.

Pán Sulík je ministrom hospodárstva v slovenskej vláde už 2,5 roka a mal dostatok informácii, aby sa tak vyjadril skôr. V slovenských médiách to bolo prvý krát 9.2. viď https://www.ta3.com/clanok/227208/tb-i-matovica-a-r-sulika-o-zdaneni-jadrovych-elektrarni cca od 3. minúty 30 sekúnd.

Ja som slovíčko konečne použil po odvysielaní tejto tlačovky s konštatovaním, že takto by sa patrilo vyjadriť v Bruseli, čo podľa mňa konečne urobil na poslednom rokovaní ministrov hospodárstva o šetrení s plynom, ktoré bolo pred niekoľkými dňami v Bruseli.

Lukáš
29. červenec 2022, 20:04

Tie elektrarne uzavrete na silvestra 21/22 sa uz nedaju opat spustit, ich demolacia zasla uz tak daleko, ze rychlejsie a lacnejsie by bolo postavit nove.

Hned ako to bolo mozne, po odstaveni zacali demolacne prace klucovych sucasti elektrarni tak aby ich nebolo mozne uz nikdy spustit. To bola podmienka strany zelenych a tak sa aj stalo...

Emil
29. červenec 2022, 20:35

Na to jste přišel jak? Šéf TÜV říká, že by to zabralo maximálně pár měsíců.

bild. de/bild-plus/politik/2022/politik/oberster-tuev-chef-so-viele-akws-koennten-in-deutschland-noch-laufen-80822124. bild. html

J.Tolím
29. červenec 2022, 11:07

Musím jen souhlasit

energetik
29. červenec 2022, 11:18

To nebude levné. Kdo zaplatí případné odložení odchodu od JE?

Peter Zachara
29. červenec 2022, 11:37

zaplati to diabol z vychodu tym, ze nebude spalovany jeho plyn. Mas este nejaku jednoduchu otazku, s ktorou si nevies rady?

Jirka94535
29. červenec 2022, 12:03

Vyrobená el a úspora plynu/uhlí/CO2.

Levné není hlavně nepromyšlené odstavení funkčních JE před ukončením plánované životnosti.

Mirek
29. červenec 2022, 12:29

Podle včerejších německých zpráv by bylo možné prodloužit provoz fungujících JE jen do března 2023, i když asi u každé JE bude datum skutečného ukončení trochu jiné. Problémem je právě to, že vzhledem k plánovanému ukončení nejsou k dispozici čerstvé palivové články a byl by problém získat nové.

Ladislav Novák
29. červenec 2022, 14:21

Samozřejmě. Když budou německé vlády 10 let nutit provozovatele, aby své jaderné elektrárny uzavřeli k 31. 12. 2022, tak si naplánují veškerou údržbu, testy a výměnu paliva tak, aby minimalizovali náklady k uvedenému datu. A nikdo z nich se určtě nepřetrhne s opětovným uváděním do provozu nebo jeho prodlužováním jenom proto, že německé zelené vládě teď hoří koudel u zadku a hrozí, že za svou hloupost budou muset zelení nést odpovědnost.

To jsou vlastně ta největší rizika jaderné energetiky. Že vás zelená banda technických nedouků a fanatiků mávnutím proutku ekonomicky zlikviduje.

A ještě si představte tu hromadu legislativy, kterou by musela vláda změnit, aby byl vůbec další provoz JE legální... :-)

Ladislav Novák
29. červenec 2022, 13:36

Dokud Němci (a další, třeba Holanďané), budou volit zelené fanatiky podřízené velení Greenpeace, problémů bude jenom přibývat. Marné řeči o přetahování, jestli někdo chce nebo nechce prodloužit (kvůli zelenými vyvolané krizi) provoz těch elektráren, které si ještě z hlouposti nevyřadili předčasně z provozu... A jesti je to vůbec možné.

Petr prochaska
29. červenec 2022, 14:06

U těch uzavřených JE pochybuji, že by je rozjeli v rámci týdnů nebo měsíců. Zaměstnanci už dávno dělají něco jiného nebo jsou v důchodu, palivo není připravené, dlouho se do JE neinvestovalo.

richie
29. červenec 2022, 14:15

skuste si prosim najprv zistit co znamena odstavenie JE .. to ze administrativne ukoncili cinnost aboliodpojene od siete ku koncu roka 2021 este neznamena ze v ten den sa zavod zatvoril a vsetci ludia isli inam ..

netvrdim, ze je to jednoduchy proces znovu uch zapojit, ale rozhodne nie nerealizovatelny v radovo mesiacoch - a ano, asi najvacsi problem bude v palive ..

intfor
29. červenec 2022, 15:37

Elektrárna nezmizela z povrchu země, ani neodešli všichni zaměstnanci. Ale nejenže nemají nakoupené palivo, ale určitě ani neprováděli všechny revize, údržbu a obměny všech zařízení (některých ano), takže je otázkou jak rychle by byli schopni to udělat a kdo by se pod to podepsal. Část zaměstnanců nejen v elektrárně, ale i v dodavatelských firmách už dělá někde jinde (opět ne všichni). Dodavatelské firmy mají nasmlouvané nové zakázky, nebo ukončily činnost, nebo výrobu předmětných specializovaných zařízení. A samozřejmě za nějakých podmínek by všichni přišli na pár měsíců zpátky, ale asi by si každý řekl o mnohonásobek... Takže i ty měsíce můžou být ve finále nereálné.

Emil
29. červenec 2022, 16:16

Třeba by to byl schopen udělat a podepsat se pod to TÜV, váznamný německý poskytovatel průmyslového testování a certifikace, který tvrdí:

"The plants are in a technically excellent condition," Joachim Buehler, managing director at TUEV, told Reuters, adding that an extensive check, which is usually done every 10 years, was necessary but could be done within a few months."

reuters. com/business/energy/germanys-gas-crisis-generates-nuclear-dilemma-ruling-greens-2022-07-15/

intfor
29. červenec 2022, 17:26

No, normálně se tyhle věci připravují dopředu (od výroby zařízení až po psychotesty lidí), nedělají se všude najednou a samotná realizace trvá 2 měsíce. A oni by to teď všechno zvládli na všech těch blocích bez nasmlouvaných lidí a dodávek během pár měsíců... Ale třeba by to s velkými náklady a nasazením lidí v nějakém krizovém režimu zvládli. Ale stejně jim chybí politická vůle, tak je to jedno.

Emil
29. červenec 2022, 18:17

Politická vůle (tupá zelená ideologie) je jediná skutečná překážka v dalším provozu s alespoň omezeným výkonem. To budou zelení radši lidem vypínat teplou vodu.

Anton Meško
29. červenec 2022, 17:17

Je jasné, že predĺženie prevádzky jadrových elektrární v Nemecku, ale aj v iných štátoch EU nebude lacné. Pri predĺžení prevádzky na 5 až 10 rokov sa to už vyplatí. Nemecko nemôže rátať výhodnosť len v rámci Nemecka, ale v rámci štátov spoločného trhu. Obnovenie prevádzky už odstavených JE samozrejme bude trvať mesiace, ale v rámci prvej časti príslovia, kto chce hľadá spôsoby je to možné zvládnuť pre rok 2023.

Petr Turek
29. červenec 2022, 20:34

Vážení,

jak napsal výše pan Emil je to opravdu jen o politice, fundamentalismu zelených fanatiků. Obnovení provozu bloku o výkonu cca 1 300 MW nebude zadarmo, ale dovolím si tvrdit, že všechny ty nezbytné revize, drobné opravy aj půjdou do desítek milionů euro. Tedy v ceně elektřiny se promítnou tak cca do 15 euro na 1 MWh. Palivo - nový štěpný materiál pak lze pořídit za dalších 10 - 15 euro na 1 MWh a ostatní náklady budou již minimální. S odpisy se již nemusí počítat, neb již byly uhrazeny, tedy lze předpokládat, že cena elektrické energie z obnoveného jaderného bloku výjde tak na cca 40 - 50 euro a to s bezpečnou rezervou. Položím čtenáři otázku : Kolik dnes stojí 1 MWh elektrické energie na trhu ? 50 euro to rozhodně není... Dále již bez komentáře...

Petr Turek
29. červenec 2022, 20:34

Vážení,

jak napsal výše pan Emil je to opravdu jen o politice, fundamentalismu zelených fanatiků. Obnovení provozu bloku o výkonu cca 1 300 MW nebude zadarmo, ale dovolím si tvrdit, že všechny ty nezbytné revize, drobné opravy aj půjdou do desítek milionů euro. Tedy v ceně elektřiny se promítnou tak cca do 15 euro na 1 MWh. Palivo - nový štěpný materiál pak lze pořídit za dalších 10 - 15 euro na 1 MWh a ostatní náklady budou již minimální. S odpisy se již nemusí počítat, neb již byly uhrazeny, tedy lze předpokládat, že cena elektrické energie z obnoveného jaderného bloku výjde tak na cca 40 - 50 euro a to s bezpečnou rezervou. Položím čtenáři otázku : Kolik dnes stojí 1 MWh elektrické energie na trhu ? 50 euro to rozhodně není... Dále již bez komentáře...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se