Domů
Německo
Studie: Pro dekarbonizaci výroby tepla v Německu neexistuje jedno univerzální řešení
Solární kolektor Dánsko Solární teplárna Zdroj SUNSTORE
Zdroj: SUNSTORE

Studie: Pro dekarbonizaci výroby tepla v Německu neexistuje jedno univerzální řešení

Německo
8 komentářů
2. prosinec 2022, 12:18
Jan Budín

Německo se bude muset při dekarbonizaci svého sektoru vytápění spolehnout na celou řadu technologií a paliv, jelikož jednotlivé regiony a města mají různou výchozí pozici a možnosti. Vyplývá to ze studie, kterou pro německou národní vodíkovou radu zpracovali výzkumníci z Fraunhoferova institutu.

Spoluautor studie Sebastian Herkel podle zahraničního serveru Clean Energy Wire uvedl, že na trhu s teplem neexistuje jedno univerzální řešení. Budou proto muset být rozvíjeny všechny dostupné technologie a paliva, mezi které patří solární termální systémy, zdroje využívající geotermální energii, zdroje spalující biomasu nebo zdroje spalující vodík. Významnou roli má hrát také elektrifikace.

"Zatímco tepelná čerpadla budou hlavní dekarbonizační technologií při vytápění bytů, využití vodíku zajišťuje dosažení dlouhodobých klimatických cílů (po roce 2030) v průmyslu a soustavách zásobování teplem," uvedli výzkumníci z Fraunhoferova institutu.

Přechod německých soustav zásobování teplem na obnovitelné zdroje bude podpořen nedávno schváleným schématem podpory, díky kterému by měly každý rok vzniknout zdroje tepla využívající obnovitelné zdroje energie nebo odpadní teplo o výkonu téměř 700 MW.

Německo cílí na dosažení klimatické neutrality do roku 2045. K dosažení tohoto cíle budou muset přispět všechny sektory včetně sektoru vytápění a chlazení. Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že vládní strany ve své koaliční smlouvě uvedly, že cílí na dosažení 50% podílu obnovitelných zdrojů v sektoru vytápění do roku 2030.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Švančara
2. prosinec 2022, 13:34

kolko spatnych pokusov ma Nemecko k tomu, aby dostalo rozum?

Milan Vaněček
2. prosinec 2022, 14:24

Fraunhofer institute je solidní vědecko technická instituce, má vždy precizní technická řešení, je to evropská špička. Naprosto souhlasím, že cest k vytápění bez zemního plynu, uhlí či ropných produktů je mnoho a vždy se musí uvažovat co je pro danou lokalitu a typ bydlení nejvýhodnější.

Pro Čechy v rodinných domcích (cca 40% obyvatel)je to dřevo a zateplení, v panelácích zase ....

Turby
2. prosinec 2022, 14:55

Zacinaji pomalu narazet na utesy reality fyzickeho sveta. Ale jeste si mysli, ze ty utesy fyzikalnich zakonu bezpecne obepluji.

Byl by to bajecny katastroficky serial, nebyt to realita. :-)

Milan Vaněček
2. prosinec 2022, 15:21

Turby, já si myslel, že navrhnete pro města jaderné výtopny resp. využití té obrovské energie co vypouští JE do vzduchu (dvojnásobek jejich elektrického výkonu). Asi by to šlo ale bylo by to extrémně drahé, že ano?

Petr Poruban
2. prosinec 2022, 18:01

Zřejmě by to nebylo dražší než OZE, zato by to bylo podstatě spolehlivějším zdrojem nezávislým na počasí.

Turby
3. prosinec 2022, 00:00

"Myslet" dost casto znamena houby vedet.

Pravoslav Motyčka
4. prosinec 2022, 00:20

Velký problém ve výrobě tepla tepelnými čerpadly vzduch/ voda což je dnes více než 95% trhu je to , že tyto systémy ztrácí účinnost při nízkých teplotách což v praxi znamená že města budou potřebovat robustní elektrické sítě a místní špičkové zdroje el. energie. Takový koncept je univerzální řešení pro dekarbonizaci vytápění. Vytápění přímo umělými palivy bez konverze přes el. energii a tepelné čerpadlo znamená ve výsledku 2 násobnou spotřebu plynu a do budoucna ještě větší, protože budovy se budou postupně předělávat na nízkoteplotní vytápění a to zvedne COP přes 5 , navíc v zimě jejich síť bude snadno využívat nárazové výroby větrných elektráren, protože spotřeba bude obecně vyšší. Samozřejmě že města se tomu brání , protože chtějí kasírovat velké peníze od spotřebitelů za dodávky tepla a stejně jako u nás, ale tzv kogenerace tj. společná výroba tepla a el. energie má smysl jen tam ,kde není možno el. energii vyrábět účinně což je zejména jádro, které Německo už nemá.

JVr
5. prosinec 2022, 08:49

No oni Němci chtějí z těch OZE vyrábět ten vodík (doufejme že časem si uvědomí, že existují i jiné, bezpečnější nosiče EE, ale holt dokud jim neshoří nějaký ten další Zeppelin tak to bude asi vodík), samozřejmě OZE především pak ta fotovoltaika vyrobí mrtě energie v létě, kdy ji není zase tak moc potřeba, takže to nasypou do nějakého toho energo-nosiče na zimu. Bude to drahé, protože ta zařízení vyrábějící ten energo-nosič budou velkou část roku stát a to skladování také nebude zdarma, ale co by pro zelené zítřky v Německu neudělali?

V zimě pak v teplárnách nejlépe s kogenerací vyrobí z toho vodíku teplo a EE, využije se tedy jak přímo pro CZT, tak pro napájení těch TČ, co mají rodinné domky (v méně husté zástavbě), protože rozvádět teplo z CZT je nejefektivnější v husté zástavbě a nepříliš daleko od teplárny. Nejvíce tepla i té elektřiny to vyrobí právě v nejtužších mrazech tam se to právě moc hezky doplňuje.

Teď jen potřebují více těch občasných zdrojů, aby měli služné přebytky a mrtě těch zařízení power-to-X, kterými ty přebytky převedou do energo-nosiče, který následně uskladní v zásobnících.

Ofc, jak píše Fraunhofer je potřeba zvažovat i další zdroje. Geoterm, TČ z odpadních vod, biomasa, apod. ale pokud se chtějí vyhnout fosilu, tak toto je asi nejlogičtější cesta. Ty ostatní zdroje mají své limity.

Z ideologických (náboženských?) důvodů si Němci vyřadili jádro, tak to budou mít o něco dražší než my, ale tak oni jsou bohatí a i s tím jádrem přiznejme si, to nebude o tolik levnější, nicméně zatím se jeví, že v podmínkách Evropy to levnější bude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se