Domů
Německo
EK schválila Německu podporu pro "zelené" soustavy zásobování teplem
Zdroj: SUNSTORE

EK schválila Německu podporu pro "zelené" soustavy zásobování teplem

Evropská komise schválila Německu schéma podpory zaměřené na rozvoj soustav zásobování teplem využívajících teplo z obnovitelných zdrojů a odpadní teplo. Celková podpora by měla činit 2,98 mld. eur. Komise o tom informovala v tiskové zprávě.

Podle zveřejněných informací by schválené schéma podpory mělo běžet do 30. srpna 2028. Kromě investiční podpory na výstavbu nových "zelených" soustav zásobování teplem či dekarbonizaci těch stávajících budou moci provozovatelé získat také provozní podporu na teplo vyrobené ve zdrojích využívajících solární energii a na teplo z tepelných čerpadel.

Díky uvedené investiční a provozní podpoře by měly každý rok vzniknout zdroje tepla využívající obnovitelné zdroje energie nebo odpadní teplo o výkonu téměř 700 MW a mělo by dojít ke snížení emisí skleníkových plynů o 4 mil. tun/rok.

"Díky tomuto schématu bude Německo schopné navýšit podíl obnovitelných zdrojů a odpadního tepla v sektoru vytápění a tedy významně snížit své emise. Německé podpůrné opatření, které jsme dnes schválili, přispěje k dosažení cílů vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu a pomůže Německu splnit své cíle v oblasti životního prostředí, přičemž omezí možné narušení hospodářské soutěže," uvedla Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise.

Energetický sektor v čele s Německým svazem energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW), který dlouhodobě prosazuje nový právní rámec, jenž by urychlil transformaci teplárenství a jeho rozvoj především v městských oblastech, schválení nové podpory uvítal.

"Vládní dotace pro účinné soustavy zásobování teplem jsou důležitým nástrojem pro podporu transformace teplárenství - zejména ve městech," uvedla Kerstin Andreaeová, ředitelka BDEW, a dodala, že schválení podpory Evropskou komisí je klíčovým milníkem.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se