Domů
Německo
Dodavatelé tepelných čerpadel v Německu volají kvůli klesající poptávce po snížení cen elektřiny
Daikin Altherma hybrid heat pumps
Zdroj: Daikin

Dodavatelé tepelných čerpadel v Německu volají kvůli klesající poptávce po snížení cen elektřiny

Německo
8 komentářů
22. září 2023, 08:26
Jan Budín

Aby Německo dosáhlo svého cíle instalovat 500 tisíc tepelných čerpadel ročně od roku 2024, musí podle tamní asociace sdružující dodavatele tepelných čerpadel dojít ke snížení koncových cen elektřiny. Poptávka po tepelných čerpadel mezitím v Německu prudce klesá. Svědčí o tom pokles žádostí o investiční dotaci, kterých byla v letošním prvním pololetí podána zhruba polovina ve srovnání s prvním pololetím loňského roku.

Loňské snížení horního limitu pro investiční dotace na pořízení tepelných čerpadel a postupný pokles cen zemního plynu z loňských rekordních hodnot způsobily v Německu prudký pokles poptávky po tepelných čerpadlech. Situaci nepomohla ani vleklá veřejná debata o zákazu instalace kotlů na fosilní paliva, který měl být původně zaveden od roku 2024, ale vláda byla nakonec nucena jej posunout na rok 2028.

Německá asociace dodavatelů tepelných čerpadel (BWP) v reakci na nastalou situaci vyzvala podle zahraničního serveru Clean Energy Wire vládu, aby snížila koncové ceny elektřiny a tím učinila tepelná čerpadla pro spotřebitele atraktivnějšími.

"Dodavatelé tepelných čerpadel investovali vysoké prostředky do navýšení produkce a výcviku zaměstnanců a jsou připraveni v roce 2024 instalovat dohodnutých 500 tisíc tepelných čerpadel. Pokud však vláda neučiní nějaká opatření cílící proti klesající poptávce, dosažení uvedeného cíle nebude možné," řekl výkonný ředitel asociace BWP Martin Sabel.

Server Clean Energy Wire připomněl, že dobrým ukazatelem stavu poptávky po tepelných čerpadlech v Německu jsou podané žádosti o investiční dotaci. Počet žádostí podaný za poslední měsíc klesl meziročně o 73 %. Za první pololetí letošního roku byl zaznamenán pokles zhruba o 50 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
richie
22. září 2023, 09:49

Německá asociace dodavatelů tepelných čerpadel (BWP) v reakci na nastalou situaci vyzvala podle zahraničního serveru Clean Energy Wire vládu, aby snížila koncové ceny elektřiny a tím učinila tepelná čerpadla pro spotřebitele atraktivnějšími.

tak toto bude urcite nejaky hoax - nie je predsa mozne, aby tepelne cerpadlo nebolo atraktivne (naviac s dotaciou), ked uz polovicu elektriny v Nemecku maju zo superlacnych OZE a cena na spote je -3 EUR (vid Petr) .. ved to je tovaren na peniaze ... ako hovorim, to bude urcite hoax a je to potrebne nahlasit na komisiu ako pokus o dezinformaciu

Omega
22. září 2023, 10:39

Taky si myslím, že je to hoaks. Přece není možné, aby si lidé na topení pořizovali kotle na dřevo, protože TČ s pomerěm zisku 1:4 je vyjde dráž.

Petr prochaska
22. září 2023, 16:21

On je dost problém, že TČ se používá zrovna v době, kdy svítí minimálně, takže produkce z OZE je malá. Nicméně TČ zase topí s faktorem 1:2 až 1:4, takže cenově to pak vyjde zhruba jako plyn. Plynový kotel je ale levnější.

minduton
22. září 2023, 21:38

Přesně tak, já taky plánuji pokračovat s plynem. Plynová přípojka už je zainvestovaná, kotelna připravená, stačí jen vyměnit kotel za nový kondenzační. Což se vleze do 80 tisíc i s prací. Kdybych chtěl TČ, tak mě to přijde min. na 300 tisíc, jen to hvízdne. Přičemž při spotřebě 11 MWh plynu ročně je návratnost TČ někde kolem 20-25 let. Bez šance.

Pravoslav Motyčka
22. září 2023, 22:25

U Vás je to 220 tisíc rozdíl při 11MWh plynu by TČ spálilo 2,5MWh el. energie + byste dostal dobrou sazbu pro celý dům za topení byste zaplatil asi 12,5 tisíce a další 4 tisíce byste ušetřil díky sazbě. Suma sumárum by Vás topení vyšlo na 8500kč ročně. Oproti tomu plynem topíte asi za 25 tisíc s paušály + 2000 ročně údžba , takže jsme na 27 tisících 18,5 tisíce rozdíl prostá návratnost je 12 let. Pokud tedy nemáte podlahovku tam je nižší náklad na topení u TČ pak suma sumárum Vám přechod na TČ mnoho nepřinese ušetříte jen málo jenže věc má i jinou stránku a tou je budoucnost cena plynu bude od roku 2027 zatížena povolenkou a to povede k prudkému růstu cen plynu pro domácnosti , takže těch vašich 80 000 co dáte za kotel bude utopená investice. Protože po zavedení povolenek už bude i u Vás návratnost dobrá. Ve skutečnosti se tepelnému čerpadlu totiž stejně nevyhnete, protože cena povolenky bude jen stoupat ono čistá nula v roce 2050 nevyhnutelně vede k tomu ,že topení plynem bude muset být ukončeno, stát Vám to přímo nezakáže on bude rád , když tím plynem budete topit a platit čím dál tím dražší povolenky. Vaše peníze pak dostanou ti co si koupí soláry nebo tepelná čerpadla. Nakonec Vás stejně k tomu čerpadlu donutí , jenže před tím zaplatíte stovky tisíc korun na povolenkách. Takže u Vás to není o tom jestli plyn nebo čerpadlo , ale jestli čerpadlo vzduch /voda a nebo země/ voda. To samé platí pro všechny co topí plynem. A kdo si to neuvědomuje , pak se stačí podívat na plány EU ve 30tých letech má být povolenka přes 1000 EUR /t CO2. To pro Vašich 11MWh znamená jen cenu povolenky 52 800 kč. Takže za plyn dáte ročně 80 tis kč. Tedy oni tam budou přimíchávat vodík ,takže ušetříte zaplatíte 75 :)

richie
23. září 2023, 09:03

len mala technicka, do cenovej kalkulacie ste zabudli zapocitat (verim ze nie zamerne) skutocnost, ze zvysenie ceny plynu (akoukolvek formou - teda aj cez povolenky) zvysi aj cenu elektriny (lebo spickove elektrarne, zalozne elektrarne, sluzby siete,..) - teda v konecnom dosledku ste znova v prvej casti vaseho vypoctu a navranost je prec ..

najblizsich niekolko dekad nie je realne, aby plyn bol vynechany z celeho komplexu energetiky (teda ak v najblizsich rokoch nerozbehnu fuziu)

Petr prochaska
23. září 2023, 09:47

V těch 11 MWh má asi i ohřev vody. TČ jede v poměru 1:4 jen v ideálních podmínkách, ve větší zimě nebo pro ohřev vody je to 1:2 nebo i 1:3. V opravdu velké zimě mají TČ přídavný elektrokotel.

Pro novostavbu bych doporučoval určitě TČ z důvodu energetického štítku. K plynovému kotli může do budoucna přidat soláry a nahřívat nádrž. Co se vyplatí v budoucnu těžko říci povolenka 1000 EUR/MWh být nemusí. Nyní je například zelená úspora light pro důchodce, kdy důchodce zdarma získá solární ohřev vody zhruba 2,5MWh úplně zadarmo. Jaké budou v budoucnu dotace a emisní pokuty můžeme jen spekupovat. Na to TČ by možná dostal dotaci. Pokud ne tak za rozdíl 220 tisíc by si pořídil s dotací velkou fotovoltaiku, kterou by pokryl spotřebu EE 8 měsíců v roce.

Pravoslav Motyčka
23. září 2023, 20:30

Co se týče cen povolenky a cen el. energie pak je třeba si uvědomit, že každý rok klesá emisní náročnost výroby el. energie to znamená že na 1kWh potřebujeme čím dál tím méně CO2. Výroba el. energie z uhlí klesne v EU z 700TWh v roce 2015 na 118 v roce 2030 to je téměř - tedy cca 6x. Cena povolenky bude růst jenže v reálu se to na ceně el. energie příliš neprojeví. Třeba v Německu vůbec , protože Německo chce být v roce 2035 v oblasti výroby el. energie uhlíkově neutrální no a protože náš trh ovlivňuje cena především v Německu , tak jsem vliv povolenek na cenu el. energie zanedbal a i kdyby tomu tak nebylo pak cena povolenky ovlivní cenu el. energie spíše málo a jen přechodně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se