Německé aukce pro větrné elektrárny drhnou, chybí projekty a ceny se stále drží vysoko u maxima

DomůNěmeckoNěmecké aukce pro větrné elektrárny drhnou, chybí projekty a ceny se stále drží vysoko u maxima

Zavedení systému aukcí pro rozvoj větrných elektráren mělo Německu přinést pokles nákladů na jejich výstavbu. Po silném roce 2017, kdy ceny výrazně klesly, se situace v loňském roce otočila a soutěžené ceny během několika posledních kol prudce vzrostly a nyní se drží těsně u horní hranice stanovené německým síťovým regulátorem.

Na začátku měsíce v Německu proběhlo druhé letošní kolo pro výstavbu větrných elektráren na pevnině, ve kterém německým síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení 650 MW výkonu. Po prvním letošním kole, ve kterém dosáhl objem přihlášených projektů pouze 70 % objemu aukce, přišel ještě vyšší propad – do aukce byly podány nabídky na projekty o výkonu pouhých 295 MW, druhé kolo se tedy nenaplnilo ani z poloviny.

Jelikož nebyl ani zdaleka naplněn objem aukce, všechny projekty mohly teoreticky uspět a zajistit si tak garanci požadované ceny. Německý regulátor přesto musel z 41 nabídek 6 projektů vyřadit, protože do termínu konání aukce jejich developeři nezískali potřebná povolení. Nedostatek přípustných projektů je hlavní slabinou posledních kol aukcí.

V květnovém kole tak nakonec uspělo všech 35 přípustných projektů o celkovém výkonu 270 MW. Nabízené ceny se pohybovaly od 54 EUR/MWh do stanového maxima 62 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 61,3 EUR/MWh. Většina z těchto projektů má být realizována tradičně na severu Německa ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko, Dolní Sasko a Braniborsko, jih země byl zastoupen pouhým jediným projektem v Bavorsku.

Po rychlém propadu ceny strmě vzrostly

V roce 2017, kdy aukce v Německu odstartovaly, se během dvou kol podařilo snížit průměrnou vysoutěženou cenu z 57,1 EUR/MWh na 38 EUR/MWh. Velký podíl na snížení ceny měly komunitní projekty, kdy jejich developeři nemuseli mít pro účast v aukci zajištěná stavební povolení. Nyní není vůbec jisté, zda budou všechny tyto projekty realizovány.

Jelikož komunitní projekty, za kterými se zřejmě často skrývali velcí developeři, aby si tak pro své projekty zajistili výhodnější podmínky, aukce zcela ovládly, došlo od loňského roku ke změně pravidel, kdy všechny projekty musí mít pro účast v aukci zajištěno stavební povolení. K tomuto kroku Německo přistoupilo z obav, že k výstavbě elektráren bez povolení nemusí vůbec dojít.

Nová pravidla se tak výrazně podepsala na výsledcích následujících kol, kdy v loňském roce průměrná vysoutěžená cena již během prvních dvou kol vzrostla o 50 % a ve třetím kole se již dostala nad 60 EUR/MWh, tedy vyšší hodnoty než v případě historicky první aukce. Od té doby se soutěžené ceny drží v těsné blízkosti horního maxima, které pro jednotlivé aukce stanovuje německý regulátor.

V letošním roce se situace ještě zhoršila, jelikož chybí dostatek projektů a  jednotlivé aukce se ani nedaří naplnit. Aukce tak v letošním roce neplní svou funkci, jelikož k žádné soutěži v podstatě nedochází a veškeré přípustné projekty zatím obdržely podporu v požadované výši.

Letos v Německu rovněž významně zpomalila i samotná výstavba nových větrných elektráren, kdy během prvních třech měsíců bylo na pevnině zprovozněno pouze 41 nových větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 134 MW. Z historického pohledu se jedná o nejhorší výsledek od roku 2000, kdy Německo fakticky s výstavbou obnovitelných zdrojů započalo.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují