Domů
Německo
Německé společnosti neočekávají během letošní zimy nedostatek dodávek uhlí navzdory aktuálně nízké hladině Rýnu
Přeprava uhlí na řece Rýn. Autor: Robbie Morrison
Přeprava uhlí na řece Rýn. Autor: Robbie Morrison

Německé společnosti neočekávají během letošní zimy nedostatek dodávek uhlí navzdory aktuálně nízké hladině Rýnu

Německé energetické společnosti během zimních měsíců neočekávají nedostatek dodávek uhlí, jako tomu bylo například během léta a podzimu roku 2018, a to navzdory nízkým úrovním hladiny na řece Rýn, které v uplynulých dvou týdnech dodávky uhlí zpomalily.

„Evropští provozovatelé nákladních plavidel snižují objemy naloženého uhlí směřujícího do Německa o 25 % až 30 % v důsledku klesajících hladin řek, což zvyšuje sazby za přepravu a potenciálně limituje dodávky do vnitrozemských elektráren,“ uvedly zdroje zpravodajské agentury Montel.

Pohled výrobců elektřiny

Společnost RWE, která v Německu provozuje černouhelné elektrárny Ibbenbueren (794 MW) a Westfalen (764 MW) a vlastní 783MW podíl v Grosskraftwerk v Mannheimu, zatím problémy s nedostatkem uhlí nehlásí.

„RWE dosud nebylo ovlivněno začínající nízkou úrovní hladiny na přepravní straně,“ prohlásil mluvčí společnosti Olaf Winter. „Kromě toho jsou skladiště u našich elektráren dobře zaplněna.“

V indikativním bodě řeky Rýn, lokalitě Kaub, má do 1. prosince poklesnout úroveň vodní hladiny na 83 cm, jak se odkazuje Montel na Elektronický informační systém vodních cest pro Německo (ELWIS).

Během podzimu 2018 klesla hladina řeky Rýn ve zmíněném indikativním bodě rekordně nízko, až pod 30 cm, což jednak zapříčinilo zpožďování dodávek uhlí, pak ale také způsobilo problémy s chlazením některých uhelných a jaderných elektráren.

Riziko sucha a související možné omezení výkonu některých elektráren bylo hlášeno také v první polovině letošního roku.

Daniel Muehlenfeld ze společnosti STEAG, stejně jako v případě RWE, uvádí, že zásoby uhlí jsou dostatečné a dodává, že většina elektráren může obdržet dodávky uhlí po železnici.

Dle analytiků totiž společnosti, které byly vysoce závislé na říčních dodávkách uhlí, vzhledem k opakujícímu se suchu, své dodavatelské cesty diverzifikovaly.

„Neustále kontrolujeme kontrakty s dodavateli, jak na vodních tocích, tak po železnici, s poskytovateli logistických služeb na dodávku paliva pro naše elektrárny, abychom jim zajistili přiměřenou flexibilitu s ohledem na měnící se tržní podmínky a počasí,“ objasňuje situaci společnost ENBW, která tak také neočekává nedostatek uhlí.

Pohled obchodníků

Obchodník působící ve Švýcarku potvrdil, že trh se nyní opravdu nízké hladiny řek neobává. Dodal ale, že se situace může změnit, pokud by Francie potřebovala importovat větší množství energie v důsledku chladnějšího počasí a s ohledem na tržní cenu elektřiny, která je aktuálně ve Francii vyšší. Cena dodávky pro další týden se v Německu pohybuje na EEX okolo 51,75 EUR/MWh, zatímco ve Francii okolo 58,25 EUR/MWh.

Úvodní fotografie: Přeprava uhlí na řece Rýn. Autor: Robbie Morrison

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jaroslav Novák
1. prosinec 2020, 17:05

pro doplnění: Bavorsko přiznalo, že vypracovaná studie dopadů Green Deal po r. 2030 způsobí nedostatek EE o 40% v zimě výrazně více, pouze v Bavorsku! Reakce ČEZu dostavět ETE34=ETE12 bohužel nepřišla, ZATÍM ČEZ příležitost nechápe a není schopen ji využít a prodat jim EE (cca 16 TWh/r od r.2027) z nových bloků ETE34 a stavět TETOV a Březno. Naši ČEZští manažeři rozvoj energetiky a českého energetického strojírenství nechápou, přesto ČEZ řídí!!!

PetrV
1. prosinec 2020, 20:36

Především jak jsem psal dříve, globální oteplování skončilo rokem 2019. Zaregistrovali to pouze rusové. Amíci, co to vědí, tak jsou na blacklistu, protože vládne sekta jménem zelený úděl.

Zesílí zemětřesná a sopečná činnost, což ví každý uvažující geofyzik. Jsou to pravidelné cykly 230 let.

Pravda vyjde do 5 ti let najevo, jakou nespolehlivou energetiku jsme 30 let budovali.

Helmuti to tuší, ale finančně je pro ně zatím výhodné točit nesmyslnými větrníky. Odstavení JE a uhelek je fejk, protože pak jim nic jiného nezbyde. Plynu budou mít rusové v zimě málo.

Bude těžko anežko...https://12e09300-1ef7-61d2-78e1-244dab5895cb.filesusr.com/ugd/857cde_89b3852fad1e404985e710f018c527da.pdf

Petr
2. prosinec 2020, 17:03

Vyvážet elektřinu do superdeformovaného Německa už má cenu jen pro naše dožívající uhelné elektrárny a při nízké ceně CO2.

Jen ať se o sebe Německo postará samo a spoléhá na zahraniční dodávky plynu pro přežití zimy a zálohování drahých větrníků.

ČEZ ať se soustředí na dodávky bezemisní elektřiny tady a možná do Polska a Slovenska kam utíká z toho Německa masově náročný průmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se