Domů
Trh s elektřinou
Futures cena elektřiny v Německu zaznamenala největší čtvrtletní nárůst od 2011

Futures cena elektřiny v Německu zaznamenala největší čtvrtletní nárůst od 2011

Průměrná cena base load silové elektřiny v Německu pro kalendářní rok 2017 za druhý kvartál vzrostla ve srovnání s prvním kvartálem o 11 % na 25,08 euro za MWh. Ze svého únorového rekordního minima si připsala v červnu 40 %. Klíčovým faktorem jsou rostoucí ceny uhlí.

Cena německé silové elektřiny na následující kalendářní rok ve druhém kvartálu 2016 zaznamenala největší čtvrtletní nárůst od roku 2011. Nárůst cen má na svědomí oznámení Francie na zavedení uhlíkové daně společně se vzpamatovávajícími se cenami uhlí a plynu.

Průměrná uzavírací cena německé base load elektřiny pro rok 2017, která je benchmarkem pro ceny elektřiny v Evropě, dosáhla ve druhém čtvrtletí 25,1 euro za MWh. Jedná se o 11% nárůst oproti ceně 22,62 euro/MWh z prvního čtvrtletí letošního roku, což byla nejnižší čtvrtletní hodnota za posledních 13 let.

Futures cena elektřiny v Německu na následující kalendářní rok (Phelix futures). Zdroj: EEX

Rozhodující faktor – uhlí

Klíčovým faktorem pro cenu německé elektřiny zůstává cena uhlí. Evropské kontrakty na následující rok vzrostly o 60 % z několikaletého únorového minima 37 dolarů za tunu na 60 dolarů za tunu 20 června.

Evropské emisní povolenky EUA zaznamenaly v druhém čtvrtletí nejnižší hodnotu za 3 roky kvůli nejistotě ohledně odstupu Velké Británie z Evropské unie a tím i systému EU ETS, nižšího výhledu ekonomického růstu a nejistotě ohledně plánů Francie na zavedení uhlíkové daně, případně cenové podlahy.

Ceny stále na minimu

V první polovině letošního roku dosáhla průměrná cena elektřiny na následující kalendářní rok v Německu 23,85 euro/MWh, což je stále o 26 % pod cenou z první poloviny roku 2015. Oproti 56,34 eurům/MWh z první poloviny roku 2011 se jedná o hodnotu nižší o 57 %. Důvodem poklesu ceny je propad cen komodit, který započal minulé léto, a byl způsoben přebytkem, jež má na svědomí stále vyšší podíl výroby v obnovitelných zdrojích energie a pokračující strukturální pokles poptávky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.