Domů
Trh s elektřinou
Marže německých plynových elektráren dosáhla letošního maxima, stále je však záporná
Plynová elektrárna. Zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/File%3AGas_Turbine_Power_Plant.JPG

Marže německých plynových elektráren dosáhla letošního maxima, stále je však záporná

Marže německých plynových elektráren s 50% účinností pro dodávku elektřiny v roce 2018 dosáhla minulý týden ve čtvrtek svého letošního maxima, když podle zahraničního serveru Platts měla hodnotu -1,6 EUR/MWh. Platts uvedl, že za růstem marže německých plynových elektráren může zejména vyšší velkoobchodní cena elektřiny s dodávkou v roce 2018 způsobená rostoucí cenou černého uhlí na světových trzích.

Clean spark spread (CSS) pro plynové elektrárny s 50% účinností pro dodávku elektřiny na příští rok dosáhl svých letošních maxim. Zatímco na začátku letošního roku byla hodnota CSS -8 EUR/MWh a před dvěma lety dokonce -14 EUR/MWh, aktuálně se tento ukazatel podle zahraničního serveru Platts pohybuje kolem -1,6 EUR/MWh.

Tento trend způsobil snížení rozdílu mezi CSS pro plynové elektrárny s 50% účinností a CDS starých uhelných elektráren s 35% účinností z přibližně 6 EUR/MWh v květnu letošního roku na současná necelá 2 EUR/MWh.

CSS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující zemní plyn, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. Clean dark spread (CDS) představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující uhlí.

Hlavním důvodem pro růst marže německých plynových elektráren je rostoucí velkoobchodní cena elektřiny pro dodávku v roce 2018, která se v minulém týdnu dostala nad 33 EUR/MWh.

Růst velkoobchodních cen elektřiny je podpořen především růstem ceny uhlí na světových trzích. Cena černého uhlí s dodávkou v Evropě v roce 2018 vzrostla podle Platts od května o více než 20 % a minulý týden ve čtvrtek dosáhla 80 USD/t, což je nejvyšší hodnota od září 2014.

Komentáře

(9)

Vinkler

24. srpen 2017, 06:06

Energetické zařízení , které se postaví a trvale vyrábí na cca 30-40% kapacity, musí být buď dotováno, nebo cena energie musí být tak 3xvyšší, než by byla při využití na 90-100%. Ekonomika prostá.

Jan Veselý

24. srpen 2017, 06:38

Tahle úvaha je dobrá tak na vyhození od zkoušky z mikroekonomie. Doporučuji si něco nastudovat o fixních a variabilních nákladech.

Vinkler

28. srpen 2017, 06:34

Vždy záleží jak si vytknete soustavu a co je okolí. Makroekonomie není suma mikroekonomie.

Fosilní elektrárna má zejména splácení půjček jako fixní a palivo a mzdy jako variabilní.

Fosilní elektrárna dohromady s dolem má jako variabilní snad jen mzdy, kdežto splátky za jejich existenci jsou spíše fixní.

Za celý stát můžete posuzovat i mzdy jako fixní neboť i nezaměstnaní mají sociální a zdravotní příjmy.

Za zeměkouli je zcela jistě vše fixní.

Vláďa

24. srpen 2017, 09:30

Píše se zde o tepelných zdrojích. Kotle na uhlí, plynové spalovací turbíny. Obecně tato zařízení mají nejvyšší deklarovanou účinnost při cca 85% jmenovitého výkonu. Při provozu na minimální výkon to je cca 40 % jmenovitého je účinnost podstatně nižší. Tento fakt zde není zohledněn.

Vinkler

24. srpen 2017, 10:24

Já nemyslel jmenovitý výkon, ale něco jako roční kapacitu z možné provozní doby, roční koeficient využití.

NN

24. srpen 2017, 10:39

No jo, CSS je asi takový orientační ukazatel. Ona asi žádná plynovka v baseloadu nejede. Taktéž musí nějak zafixovat Cal-18 - tu cenu EE, se kterou počítají.

Vláďa

25. srpen 2017, 10:37

Proč by elektrárna spalující plyn nemohla pracovat v módu základního zatížení. Kotli je to celkem jedno. Pokud je plyn spalován ve spalovací turbíně bývá tato turbína využívána jako špičkovací zařízení.

C

26. srpen 2017, 11:06

Jisté přešlapy způsobené tím že u nás takový provoz plynových elektráren nemáme? V principu tomu nic moc nebude bránit, nanejvýš cena plynu, ale kdoví jak se pohne s novými technologiemi atd. jak se bude vyvíjet spotřeba energie ve světle populačních změn... Pokud v některých zemích už máme záporný přírůstek populace v řádu procent, v jiných zase poměrně velký, nevíme jestli tyto kdy dosáhnou spotřeb průmyslového světa...

Mnoho neznámých na projekce, Asijské země se dávají do výzkumu těžby hydrátů methanu z moře atd., takže plyn bude možná i náhradou za uhlí, minimálně tam.

NN

26. srpen 2017, 18:31

Technicky jistěže může jet plynovka v baseloadu. Ale ten CSS (záporný) ukazuje, že se to tímto způsobem nevyplatí. Tož si musí "vyzobávat" časy, kdy je cena vyšší, a tlumit v časech, kdy je nižší. Samozřejmě pak jde dolů koeficient využití(asi nejčastěji se vyčísluje roční).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.