Domů
Německo
Německo čelí kritice EU, nestíhá s výstavbou přenosového vedení
Zdroj: flickr

Německo čelí kritice EU, nestíhá s výstavbou přenosového vedení

Evropská unie kritizuje Německo za pomalý rozvoj přenosové soustavy, který má negativní vliv nejen na Německo samotné, ale i na sousední státy. Ty jsou ovlivňovány prostřednictvím přetoků elektřiny přes jejich území. EU upozorňuje i na cíl Německa snížit emise, kterého zřejmě nebude dosaženo.

V rámci více než osmdesáti stránkového hodnocení německého hospodářství, které zpracovala EU, se dostalo pochopitelně i na energetický sektor, který u našeho západního souseda budí pozitivní i negativní emoce. EU se zaměřila na prvním místě na rozvoj infrastruktury, zmínila ale i energetikou účinnost nebo emise CO2.

Kritika k německé energetice obecně směřuje především na nepřesvědčivé výsledky v oblasti snižování emisí. Emise totiž reálně stagnují, přičemž se Německo zavázalo ke snížení svých emisí CO2 o 40% do roku 2020. Nicméně kritika také směřuje, a to zejména od sousedních států, na pomalý rozvoj infrastruktury a bilaterální dohodu o společné obchodní zóně mezi Rakouskem a Německem.

Ke kritikům rozvoje infrastruktury se nově přidala i Evropská unie, která se v hodnocení německého hospodářství věnovala nárůstu nákladů za provoz přenosové soustavy i bilaterálním obchodním dohodám Německa s Dánskem a Rakouskem.

Evropská unie sice nalezla pozitivum v tom, že se Německu podařilo snížit náklady na provoz přenosové soustavy mezi lety 2015 a 2016. Nicméně již nyní je zřejmé, že v dalším roce bude EU muset toto pozitivum přehodnotit. Podle nových údajů je totiž zřejmé, že náklady na stabilizaci sítě vzrostly na rekordní hodnoty.

„Přestože dvoustranné dohody Německa s Rakouskem a Dánskem na dočasném řešení situace směřují správným směrem, stále je nutné se věnovat diskuzi se sousedními zeměmi, aby došlo k bezproblémovému zavedení nového systému obchodování.“
Report EU o Německém hospodářství

Přestože je rozvoj infrastruktury pro další pokrok Energiewende klíčový, Německo dlouhodobě zaostává s výstavbou nových přenosových linek a v ročním souhrnu vystaví pouze cca stovku kilometrů vedení. Například v posledním čtvrtletí loňského roku to bylo pouze 26 km.

Přetoky elektřiny, které kvůli nedostatečné přenosové kapacitě vedení mezi severem a jihem země vznikaly, dokonce přinutily provozovatele české přenosové soustavy ČEPS, aby ve spolupráci s německým TSO 50 Hertz na hranicích vybudoval transformátory s posuvnou fázi, které mají přetoky omezovat.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Miliardové investice a noví dodavatelé: Jak se Německo snaží vymanit ze závislosti na ruské energii
18. květen 2022, 05:00
Několik divizí německé firmy Gazprom Germania nedostává plyn z Ruska
12. květen 2022, 11:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
13. březen 2018, 09:54

Děkujeme slavné EU, že chce začít zachraňovat znásilňování sítí Polska a Česka, už půl roku poté, co jsme si obranu na dalších pár desetiletí už draze za vlastní vybudovali.

energetik
13. březen 2018, 11:43

To už nebude potřeba, už všude rychle rostou průmyslové baterie.

Petr Závodský
13. březen 2018, 18:59

Rostou jako houby po dešti.

Teď je budou na Baltu nabíjet a rozvážet po Evropě, nebo zatím možná jen do Bavorska, jen aby stačily silnice a dráha....

energetik
14. březen 2018, 09:27

No možná za pár let budeme mít doma na chodbě vedle botníku i my takový akumulátorek a druhý připravený ve sklepě. A třeba dvakrát za rok je prohodím a ten vybitý zavezu nabít k nejbližší solární elektrárně. Ušetříme za distribuci a distributoři budou také spokojeni, protože už nebudou mít v síti OZE a možná ani odběratele, ale to není problém, stát jim schválí paušály (další daně pod záminkou většího veřejného blaha) a stále budou mít své jisté.

frank
14. březen 2018, 09:07

Když si vzpomenu jak naši zelení duhový a zejména nositelka ceny sluníčkaté energie Neela Winkelmann – Heyrovská cca před 6-8 lety vykřikovali, že Česko musí "zmodernizovat své sítě" alespoň na německou úroveň :)-

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se