Německo čelí kritice EU, nestíhá s výstavbou přenosového vedení
Evropská unie kritizuje Německo za pomalý rozvoj přenosové soustavy, který má negativní vliv nejen na Německo samotné, ale i na sousední státy. Ty jsou ovlivňovány prostřednictvím přetoků elektřiny přes jejich území. EU upozorňuje i na cíl Německa snížit emise, kterého zřejmě nebude dosaženo.
V rámci více než osmdesáti stránkového hodnocení německého hospodářství, které zpracovala EU, se dostalo pochopitelně i na energetický sektor, který u našeho západního souseda budí pozitivní i negativní emoce. EU se zaměřila na prvním místě na rozvoj infrastruktury, zmínila ale i energetikou účinnost nebo emise CO2.
Kritika k německé energetice obecně směřuje především na nepřesvědčivé výsledky v oblasti snižování emisí. Emise totiž reálně stagnují, přičemž se Německo zavázalo ke snížení svých emisí CO2 o 40% do roku 2020. Nicméně kritika také směřuje, a to zejména od sousedních států, na pomalý rozvoj infrastruktury a bilaterální dohodu o společné obchodní zóně mezi Rakouskem a Německem.
{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-03-01″,“to“:“2018-03-10″,“caption“:“Letošní výroba elektřiny v Německu“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-01″,“end_date“:“2018-03-10″}
Ke kritikům rozvoje infrastruktury se nově přidala i Evropská unie, která se v hodnocení německého hospodářství věnovala nárůstu nákladů za provoz přenosové soustavy i bilaterálním obchodním dohodám Německa s Dánskem a Rakouskem.
Evropská unie sice nalezla pozitivum v tom, že se Německu podařilo snížit náklady na provoz přenosové soustavy mezi lety 2015 a 2016. Nicméně již nyní je zřejmé, že v dalším roce bude EU muset toto pozitivum přehodnotit. Podle nových údajů je totiž zřejmé, že náklady na stabilizaci sítě vzrostly na rekordní hodnoty.
„Přestože dvoustranné dohody Německa s Rakouskem a Dánskem na dočasném řešení situace směřují správným směrem, stále je nutné se věnovat diskuzi se sousedními zeměmi, aby došlo k bezproblémovému zavedení nového systému obchodování.“
Report EU o Německém hospodářství
Přestože je rozvoj infrastruktury pro další pokrok Energiewende klíčový, Německo dlouhodobě zaostává s výstavbou nových přenosových linek a v ročním souhrnu vystaví pouze cca stovku kilometrů vedení. Například v posledním čtvrtletí loňského roku to bylo pouze 26 km.
Přetoky elektřiny, které kvůli nedostatečné přenosové kapacitě vedení mezi severem a jihem země vznikaly, dokonce přinutily provozovatele české přenosové soustavy ČEPS, aby ve spolupráci s německým TSO 50 Hertz na hranicích vybudoval transformátory s posuvnou fázi, které mají přetoky omezovat.
Mohlo by vás zajímat:
Děkujeme slavné EU, že chce začít zachraňovat znásilňování sítí Polska a Česka, už půl roku poté, co jsme si obranu na dalších pár desetiletí už draze za vlastní vybudovali.
To už nebude potřeba, už všude rychle rostou průmyslové baterie.
Rostou jako houby po dešti.
Teď je budou na Baltu nabíjet a rozvážet po Evropě, nebo zatím možná jen do Bavorska, jen aby stačily silnice a dráha....
No možná za pár let budeme mít doma na chodbě vedle botníku i my takový akumulátorek a druhý připravený ve sklepě. A třeba dvakrát za rok je prohodím a ten vybitý zavezu nabít k nejbližší solární elektrárně. Ušetříme za distribuci a distributoři budou také spokojeni, protože už nebudou mít v síti OZE a možná ani odběratele, ale to není problém, stát jim schválí paušály (další daně pod záminkou většího veřejného blaha) a stále budou mít své jisté.
Když si vzpomenu jak naši zelení duhový a zejména nositelka ceny sluníčkaté energie Neela Winkelmann – Heyrovská cca před 6-8 lety vykřikovali, že Česko musí "zmodernizovat své sítě" alespoň na německou úroveň :)-
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se