Domů
Německo
Německo chce firmám kompenzovat zdanění emisí, které v zemi začne platit od příštího roku
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Německo chce firmám kompenzovat zdanění emisí, které v zemi začne platit od příštího roku

Německo již za pár měsíců zpoplatní emise v sektoru vytápění a dopravy, které jsou z pohledu jejich snižování velmi problematické. Jelikož by však toto zdanění mohlo snížit konkurenceschopnost firem působících na zahraničních trzích, německá vláda plánuje vybraným společnostem tyto náklady částečně kompenzovat.

Německo se v rámci úsilí snížit své emise rozhodlo zpoplatnit emise oxidu uhličitého v sektorech dopravy a vytápění. Právě tyto dva sektory jsou z pohledu snižování emisí problematické a jejich zařazení do současného systému EU ETS by bylo komplikované.

Již od příštího roku tak budou v Německu emise z těchto sektorů zpoplatněny fixní částkou, která má začínat na 25 eurech za tunu CO2 a v následujících letech postupně růst na 55 euro v roce 2025. Následně mají být v systému draženy emisní povolenky za ceny mezi 55 a 65 EUR za tunu CO2. Počet povolenek má být rovněž omezen tak, aby bylo dosaženo klimatických cílů.

Velcí emitenti budou moci žádat o výjimku

Zvýšené náklady se však projeví na hospodaření společností s vysokou emisní náročností na výrobu. Pokud tyto firmy své výroby exportují na mezinárodní trhy, bude pro ně obtížné tyto náklady promítnout do cen, jelikož by to vedlo ke snížení jejich konkurenceschopnosti.

Německá vláda tak navrhuje, že by firmy, u kterých by hrozil přesun výroby a tím i emisí mimo zemi, měly mít možnost si zažádat o výjimku. Podobná pravidla fungují i v rámci EU ETS, kdy podniky průmyslových odvětví s vysokou emisní náročností dostávají část či většinu emisních povolenek bezplatně.

„Je pro mě důležité, aby Německo zůstalo atraktivní lokalitou pro udržitelný průmysl. Přesun výroby do zahraničí by neměl pouze dopad na pracovní místa, ale ani by nepomohl klimatické akci – emise CO2 by jednoduše vznikaly jinde,“ uvedla podle serveru CLWE německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová.

O výjimku si tak zřejmě budou moci požádat především společnosti z chemického, ocelářského či automobilového průmyslu. Vládní zdroje oslovené agenturou Reuters uvedly, že výše těchto kompenzací odhadují na stovky milionů eur ročně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se