Domů
Německo
Německo chce zahájit odklon od zemního plynu od roku 2024
Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE
Zdroj: EWE

Německo chce zahájit odklon od zemního plynu od roku 2024

Německá koalice se dohodla na záměru postupného odklonu od zemního plynu od roku 2024, přičemž začne se svou snahou v sektoru teplárenství, jak informuje zahraniční portál Montel s odkazem na prohlášení německých politiků. Před unáhlenými kroky dříve v tomto týdnu varovali zástupci polské PGE. Zemní plyn hraje dosud  velmi významnou roli v německém přechodu k obnovitelným zdrojů jakožto tranzitní palivo. Teplárenský sektor, se kterým chce německá vláda začít, je zvlášť náročný z pohledu využívání fosilních paliv.

„Od ledna 2024 bude, jestliže to bude možné, každý nový instalovaný zdroj tepla v Německu poháněn alespoň ze 65 % obnovitelnými zdroji energie,“ uvedla Ricarda Langová, spolková předsedkyně Zelených. „Nejde o nic menšího než o rozloučení se se zemním plynem v sektoru vytápění, a tedy i kroku směrem k odstavení zemního plynu.“

Německo nicméně plánuje vybudovat dva nové terminály LNG. Nahrazení plynových kotlů tepelnými čerpadly by vedlo k podstatnému zvýšení spotřeby elektrické energie. Německo má přitom v plánu odstavovat své jaderné a uhelné elektrárny, tedy zdroje základního zatížení.

V Británii provedla Aurora Energy Research analýzu, co by způsobil zákaz prodeje nových plynových kotlů od roku 2035 a nahrazování plynových kotlů tepelnými čerpadly/elektrickým zdrojem vytápění v relativně krátkém časovém úseku. Výsledkem by mohl být nárůst spotřeby elektřiny až o 35 %. Ovšem každý trh je specifický a jde spíše o ilustraci toho, že nárůst spotřeby elektřiny by byl velký.

Nárůst spotřeby elektrické energie v důsledku elektrifikace rezidenčního vytápění by tak jednak vedl k potřebě nových zdrojů elektrické energie, dále ale také k nárůstu špičkového zatížení. S rozvojem obnovitelných zdrojů jsou stále více potřeba elektrárny, které proměnlivou výrobu obnovitelných zdrojů energie vykryjí pomocí zvyšování či snižování výkonu. K tomu jsou zvlášť vhodné právě paropolynové elektrárny. Samozřejmě, důležitý je rovněž podstatný rozvoj energetických úložišť.

Prioritou je nezávislost na ruském plynu

Vláda má v brzké době představit „výměnný“ program, který má pomoci vyměnit domácnostem s nízkými příjmy plynové kotle za tepelná čerpadla. Jak uvádí Montel s odvoláním na BDEW (Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství), tak přibližně polovina německým domácnosti byla v loňském roce vytápěna za pomoci zemního plynu.

Prioritou Německa je nezávislost na ruských dodávkách zemního plynu, přičemž ovšem dle Langové nechce Německo vyměnit závislost na jedné zemi za závislost na druhé. Německo je v současné době závislé na ruských dodávkách plynu přibližně z 55 %.

„Dali jsme dohromady balíček, který kombinuje opatření k diverzifikaci energetiky, [zvýšení] energetické účinnosti a také úlevy pro občany,“ uvedl ministr financí Christian Lindner z FDP. Hodnota zmíněného balíčku se odhaduje na 13 miliard EUR, vyjednává se o něm od středečního večera.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Miloslav Černý
27. březen 2022, 09:29

Jasně se zde ukazuje platné pravidla, kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod. My se bohužel v tomto pro budoucnost důležitém oboru stále nedokážeme zdárně orientovat. Příklady úspěšných realizací vedoucí k energetické samostatností se začínají již ukazovat a jsou příkladnou cestou pro ostatní. Zdraví rozum jestli se nemáme vrátit v dohledné době do jeskyň by měl zvítězit. Bezpečnost musí být prioritou.

nikdo
27. březen 2022, 17:41

Vzhledem k tomu že Němci nebudou stavět nové jaderné elektrárny tak se obávám že budou muset pro tepelná čerpadla vyrábět elektřinu hlavně v uhelných elektrárnách, takže asi budou muset odložit odklon od uhlí, v tom případě by ale efektivněji vyšlo zachovat uhelné teplárny tam kde mají centrální zásobování teplem.

Další možnost je že nesmyslně předimenzují OZE a zkusí nějaký způsob sezonní akumulace což se značně prodraží, bohužel by to znamenalo ještě vyšší ceny elektrické energie během zimy než máme teď.

Rejpal
27. březen 2022, 23:18

Němci se se mohou zbavit závislosti na plynu v nějakém krátkém horizontu je za předpokladu ,že rozvinou plně uhelnou energetiku tj přejdou z plynu na uhlí a to ne jen v oblasti výroby el energie , ale i v teplárenství a vytápění budov. Jsem jen zvědaný jak se běžný Němec smíří se zakouřenými městy a s tím že musí doma topit uhlím..... , nicméně technicky tomu nic nebrání Německo má největší zásoby uhlí v EU má ho nejméně na 200 let. S tím ovšem Němci nepočítají oni doufají že přejdou na OZE , že když v zimě bude -15°C a bude sněžit a bezvětší že celé Německo pojede na vítr a slunce + nějakou formu akumulace takový je plán nutno dodat, že zcela utopistický....

Bojkas
28. březen 2022, 08:19

Přistupuješ k tomu radikálně, není nutné přejít kompletně na OZE, ale snižovat závislost. Já do svého svépomocí postaveného pasivu s tepelným čerpadlem, pořídil FVE, už z tak nízké spotřeby jsem udělal potřebu několika set kWh ze sítě, jinak za únor jsem z 95% soběstačný, březen 99,9%. I kdyby elektřina zdražila o 300%, na mém účtu se to projeví změnou o pár tisícovek. :) Vzhledem k tomu, že jsem na spotovém trhu, tak mi za březen budou z 2k zálohy vracet 4k, v součtu 12 měsíců budu v plusu. Mé náklady na elektřinu v roce 2022 (1Q) jsou zatím 900kč a to včetně všech paušálů i poplatků, příští měsíc už budu zcela v plusu a to až do listopadu, kdy mi začníná topná sezóna.

asdfrb
28. březen 2022, 08:55

Gratulujem. Mate dobre zatepleny dom. Kolko je ale v Cechach takych domov ako mate vy z mozno z 2 milionov rodinnych domov ?

Na mypower hodil jeden majitel statistiku ostrovneho systemu. Ma 14 kWp FVE a 18 kWh LiFe baterie. Cela ta zostava ho stala 300 000 Kc len za material, staval si to sam. V priebehu ledna, unoru mal priemernu dennu produkciu elektriny nejakych 18 kWh elektrickej energie. Aj tak tych dokazil pokryt svoju spotrebu elektrickej len na 29%.

Je tam hodene dalsi graf. Majitel FVE dokaze pokryt svoju spotrebu od dubna do rijna na vyse 90%. Potom to ide dole, listopad 30%, prosinec, leden, unor pod 20%. Maju zle zateplne domy ?

ll
28. březen 2022, 10:29

Tyhle čísla mi nějak nehrajou, naše FVE mají roční využití výkonu cca 9%. A to jedou neustále naplno, máme je na krytí ztrát rozvoden. Nic neakumulujeme a nic z toho neprodáváme.

Miroslav
28. březen 2022, 08:58

To by mě zajímalo, jakou konfiguraci FVE máte?? A jakou máte spotřebu? Protože za únor jsem pokryl pouze 60% spotřeby, jelikož 1, 4, 5, 8, 9, 10, 12, 13, 17, 23, 24, 25, 26 a 29 února stála výroba úplně za .., chci říci, že za nic a 19, 27, 28, 29, 30 a 31, to taky nebyla žádná sláva, Jediné pěkné dny na FVE byly 3, 6, 7, 11, 14 a 21. A vy jste na 95%?? Neříkám že nevěřím, ale asi bydlíte na Maltě nebo v Africe. :D, nebo máte brutálně předimenzovanou FVE a velmi nízkou spotřebu.

V březnu nesvítilo v podstatě vůbec v 4, 5, 6, a pak už bylo na FVE ideální počasí, tam jsem na 86%.

Miroslav
28. březen 2022, 13:47

Beru zpět co jsem napsal, jsem se omylem díval na leden, docvaklo mi to až sem se divil, proč má únor 31 dní.

Miroslav
28. březen 2022, 09:04

Ale takový zázrak to asi nebude, jak uvádíte zálohy 2k * 12 = 24k -4k= 20k roční platba. I když jsem v únoru nevyrobil tolik co vy, tak můj roční účet za elektřinu je 16k komplet. RD passiv 360m2, 7 obyvatel. FVE, TČ, Rekuerace, vlastní studna.

hellokitty
28. březen 2022, 09:26

vy mate s FVE stale mesacne zalohy a rocne vyuctovanie? mne zacali posielat mesacne faktury, spotrebu im posle elmer, takze vidim kazdy mesiac presne kolko som odobral z DS

inak hore k tomu pribehu z mypower, pan si to robil zrejme sam a teda nemal na to asi nejaky odborny projekt, aby bol ten system optimalne navrhnuty, mozno ho limituje cena komponent

to je presne ten dovod, preco je dolezite mat dobre navrhnuty system, aby pokryl co najviac samovyrobou

ll
28. březen 2022, 09:27

Tak do té levné ceny energií ještě započítej náklady na pasivní dům, které jsou dost vysoké. To je problém všech těchto kalkulací, náklady na zateplení se nepočítají, náklady na stavbu kotelny se nepromítají do ceny tepla (to mě přesvědčovala jedna firma), náklady na FVE a baterie se také nepočítají. A ejhle, elektřinu mám za zápornou cenu a teplo mně vypočítali za 230 Kč/GJ.

xoor
28. březen 2022, 13:18

Souhlasím se započítáváním ostatních složek.

Je nutné si stanovit nějaký standard od kterého se pak počítají vícenáklady. Já třeba pro topení a tuv beru zdroj elektřinu, protože instalace a životnost výchází nejlépe. Vše ostatní je jen dražší a komplikovanější, ale to neznamená že je to špatně. Jak se ukazuje, vodní podlahovka v době FVE oproti kabelům velmi často vítězí. Ten kdo investoval do výměníku se nemusí bát delšího výpadku proudu...atd..

To stejné je samotná výstavba. Zde beru jako etalon 44 cihlu , okna Uw=1, 15polyše v podlaze 30 ve stropě. Co je navíc, s tím už počítám do nákladů.

ll
28. březen 2022, 17:43

Jasně, hlavně beru starší domy či panelák, kde ti nabízí svoji kotelnu místo CZT a kde je už starší polyš např. 8 cm, za milion ti nabídnou novou fasáda a úspora je 50 tis. za teplo za rok. Jeden panelák přešel na TČ bez fotovoltaiky, musím se zeptat jak jim to vychází a jak dokázali topit v paneláku.

Rejpal
28. březen 2022, 20:30

Problém je v tom ,že investice na 1 občana bude 2 miiony korun nebo méně jestli máte více dětí pak méně to samozřejmě nevím a v tom je zakopaný pes . Do toho stavu kde jste vy se nedostanou stavby v ČR ani za 60 let. Takže ano zachoval jste se rozumně jenže Vaše řešení se nedá použít v řádu let plošně. To je stejné jako když někdo koupí elektromobil pak říká, že ropa je zbytečná toto je prostě běh na a desitky a desítky let. A jen tak pro zajímavost když bude zataženo a mráz dejme tomu -15°C tak Vám v lednu FVE nedá nic a i při Vašem dobře izolovavém domu budete potřebovat 3kW pro pohon TČ vzduch / voda , pro vytápění a ohřev TUV, protože při -15° to má mizernou účinnost. a teď si vezměte kdyby všechny budovy byly takto vytápěny i pro takto výborně izolované stavby by to byl problém a nebylo by levné mít a provozovat takovou síť, ale šlo by to jenže při stávajím stavu budov je to zcela nemyslitelné. My se jako polečnost k tomuto stavu , kdy se většina budov bude vytápět pomocí TČ a v mrazech naskočí plynové zdroje na syntetická paliva dostaneme někdy v příštím století to už nebudeme používat fosilní zdroje.

Lubos
28. březen 2022, 16:37

aktuálne sa nám tento odklon začína urýchlovať na kvadrát. Platby v rubloch nebudú.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se