
Růst o 100 % za dva roky. "Solární boom" má trvat dalších 5 let
Solární elektrárny v České republice čeká opět rekordní rok. Alespoň co do objemu výroby elektřiny. Jen za první pololetí solární elektrárny vyrobily o pětinu více elektřiny než za stejné období loňského roku, ukazují data provozovatele přenosové soustavy. Ve srovnání s rokem 2023 jde dokonce o dvojnásobný nárůst.
Poslední dva roky byly pro solární elektrárny v České republice přelomové. Do české soustavy totiž začaly přibývat nové solární zdroje ve větším množství. Předchozích deset let sektor prakticky "přešlapoval na místě" poté, co se kvůli solárnímu boomu z let 2009 a 2010 dostal do nelibosti veřejnosti a politiků.
Nový instalovaný výkon v posledních dvou letech byl tažen především novými instalacemi na střechách domů a firem o menším instalovaném výkonu. Velké solární parky (tj. parky o výkonu převyšujícím výkon deset MW) jsou dosud převážně pouze na papíře. I přes to se výkon solárních zdrojů v soustavě za poslední dva roky téměř zdvojnásobil, když byly do sítě připojeny zdroje o výkonu přibližně 2 GW.
Výstavba nových zdrojů se pochopitelně projevila také na celkově vyšší výrobě solárních zdrojů v Česku. Jak je vidět na grafu zobrazujícím kumulativní roční výrobu elektřiny ze solárních zdrojů, jejich výroba se za poslední dva roky více než zdvojnásobila.
Významný milník si připíše také letošní červen. Z dat plyne, že se jedná o měsíc s dosud nejvyšší výrobou elektřiny pocházející ze solárních elektráren. Tyto zdroje vyrobily přes 650 GWh elektrické energie, tedy dostatek elektřiny pro roční spotřebu více než 200 000 českých domácností.
Bude rostoucí trend i nadále pokračovat?
Česká republika má mít v roce 2030 přibližně 10 GW instalovaného výkonu v solárních elektrárnách. Alespoň to předpokládá národní klimatický a energetický plán, který vláda schválila na přelomu loňského a letošního roku.
To znamená, že by v Česku mělo každý rok vyrůst přibližně 1 GW nových solárních zdrojů - výkon srovnatelný s jedním blokem jaderné elektrárny Temelín. Nárůst instalovaného výkonu, na který jsme byli zvyklí z posledních dvou let, by se tedy měl opakovat každoročně až do roku 2030.
Dosáhnout stanoveného cíle ovšem nemusí být tak jednoduché. Zejména ekonomická návratnost investic do velkých solárních parků se v posledních letech výrazně zhoršila. Důvodem je, že se ceny elektřiny na spotových trzích v poledních hodinách v posledních dvou letech podstatně snížily. Hodnota výroby elektřiny solárních zdrojů tak ztrácí na hodnotě, což může ohrozit finanční návratnost investic do nových zdrojů.
"Kachni křivka" v České republice zobrazující průměrné spotové ceny elektřiny v různé denní hodiny. Zdroj: Energostat
Náznak zpomalení v oboru fotovoltaiky obsahuje také nedávná prezentace pro investory společnosti ČEZ. Z ní plyne, že také společnost ČEZ snížila své cíle ohledně výstavby obnovitelných zdrojů do roku 2030. ČEZ snížil svůj cíl výstavby přibližně na polovinu.
Že se velkým solárním parkům nedaří, ukazují také data Energetického regulačního úřadu o nově vydaných licencích pro solární zdroje. Za poslední dva roky (až do května tohoto roku) byla uvedena do provozu pouze jedna solární elektrárna s výkonem přes 10 MW. Tuto elektrárnu uvedla do provozu společnost ČEZ u obce Dolní Podluží na Děčínsku.
Ekonomiku solárních elektráren by mohly zlepšit provozní dotace. S těmi ovšem vláda nepočítá a spoléhá na to, že si investoři vystačí s investiční dotací z Modernizačního fondu. Po zavedení provozních dotací na solární zdroje volají dlouhodobě oborové organizace, dosud ovšem bezvýsledně.
Mohlo by vás zajímat:
Kde je ta „energie zadarmo“, kterou by z té FVE stačilo jen zpeněžit? To, co funguje u malých instalací doma (=občasná spotřeba), nějak skřípe v mixu pro elektrizační soustavu.
Proč si ten ČEZ nepostaví plantáže FVE s bateriovými úložišti a nebalíkuje se dodávkami ve špičkách a každou noc? Protože funguje násobilka a 1000MW * 1h= 1GWh, to je jednoduché, že? Metodu nám určitě prozradí borci z Fakt o klimatu! Pro ně asi nejsou GWh v bateriích žádný problém ani co do realizačních nákladů, ani co do provozních nákladů. Úložiště jako řešení pro energetiku nabízeli minulý v pátek v rádiu. Rozdíl mezi občasnou spotřebou (u domácnosti) a trvale vysokým odběrem ( u elektrizační soustavy) ale finančně dobře chápe ČEZ a asi i žáčci osmé obecné, jakmile začnou rozlišovat výkon v kW a energii v kWh. Bez dotací se „kupodivu“ do solárního boomu ČEZ nepohrne. Ono se stačí podívat na současnou výrobní bilanci Německa a zejména na ceny v průběhu dne. Na Agoře jsou krásně vidět vývozy a ceny (když svítí) a dovozy a ceny ve stejný den, když sluníčko začne odpoledne ztrácet dech.
Účelné využití FVE, která převede část spotřeby na samovýrobu, má smysl. Jinak ale zůstává FVE součástí byznysu s dotacemi.
Tak tak, z energeriky se misto strategickeho odvetvi pro hospodarstvi stava dotacni eldorado pro nekolik vyvolenych, kteri "prosperuji" na ukor nemaleho zbytku spolecnosti ktera plati cim dal vic az jednoho dne nebude z ceho.
Evropska unie pod vedenim predstavitelu, kteri by se neobhajili ani na komunalni urovni prochazi ulickou o ktere jiz cast spolecnosti tusi ze je slepa.bohuzel elity si stale mysli ze to nejak udotuji, ale, jde dotovat v ramci EU, zavadet clo na dovoz, ale nakonec narazime na realitu neudrzitelnych dluhu, nekonkurenceschopnych vyrobku v globalnim obchodu a nakonec budeme muset udrzet socialni smir vyrobou zbrani az jich bude tolik ze....
Historie se neopakuje, historie se rymuje ;)
Prosperita EU se propadá už minimálně 10 let. Dobře je to vidět na podílu na světovém HDP. Propad bude dále pokračovat.
Fakt: bez dotací nebo státních záruk tu už nepostavíme nic a to ani JE. S tím se zařiďte.
Když to nejde "bez dotací nebo státních záruk", tak měl být aspoň jejich poměr cena-(zajištěný)výkon co nejlepší.
@Xoor 1. červenec 2025, 14:31
Snad se to u JE změní a začnou je stavět i soukromí investoři za své, když jsou tak úžasné.
Za to, ze nic se nepostavi bez dotaci, můžou politici a jejich zvrhle představy o boji proti klimatu. S tím se neda smířit, je třeba je přestat volit a vrátit se k tomu co funguje. Bez ideologie.
Hned v prvním odstavci máte uvedené dva totální nesmysly.
1. To, co funguje u malých instalací doma (=občasná spotřeba), FVE na rodinných domech obstará ne občasnou, ale většinu roční spotřeby RD 60-70%. Od března do září pak dokonce obstará nejen veškerou spotřebu, ale i produkuje navíc EE pro ostatní.
2. nějak skřípe v mixu pro elektrizační soustavu, další totální nesmysl, který opomíjí fakt, že FVE fungují až tak dobře, že se dokonce v EU květnu a červnu staly vůbec největším zdrojem elektrické energie a sesadily z prvního místa v těchto měsících JE. Stejné to pak bude v červenci a srpnu.
"Ekonomiku solárních elektráren by mohly zlepšit provozní dotace."
Pláč po provozních dotacích pro FVE je stále silnější. A přitom stačí tu 2 mld. výzvu pro baterie otočit cca 15x a bude vyřešeno. Ten polední přebytek se naleje do baterek, stejně jako se nyní plní přečerpávací elektrárny.
Dle mého názoru jsou provozní dotace pro FVE politicky neprůchozí, naštěstí.
To je trošku naivní. S rostoucí kapacitou baterek samozřejmě bude jejich ekonomická efektivita padat úplně stejně, jako padá ekonomika fotovoltaických elektráren. Ta večerní špička nemá ani 3 GW, až bude celá vykrytá z baterek, tak další akumulace přestane mít smysl, možná ještě 1 GW na export.
Je skvělé, že české vlády odolaly a tu provozní podporu jsme nezavedli, protože by se spotřebitel elektřiny zase nedoplatil. Takhle prostě chuť investoru zreguluje trh a ochota bank jim dát úvěry a nebudeme tu stavět nesmysly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se