Domů
Německo
Německo kvůli nedostatku pracovníků láká Indy, aby pomohli stavět solární elektrárny
Solární elektrárna EnBW v Leibertingenu. Zdroj: EnBW
Zdroj: EnBW

Německo kvůli nedostatku pracovníků láká Indy, aby pomohli stavět solární elektrárny

Německo
10 komentářů
3. březen 2023, 11:55
Jan Budín

Cílená migrace kvalifikovaných pracovníků z Indie by mohla Německu pomoci s dosažením cílů v oblasti rozvoje solárních elektráren, jejichž instalovaný výkon by měl do roku 2030 dosáhnout 215 GW. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků netrápí přitom pouze solární sektor, ale prakticky všechna odvětví spojená s transformací energetiky. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je považován za jednu z největších výzev při naplňování ambiciózních německých cílů v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie a dalších oblastech spojených s transformací německé energetiky.

Nedávný report od německého hospodářského institutu (Institut der deutschen Wirtschaft Köln) odhadl, že Německu chybí pro úspěšnou realizaci transformace energetiky více než 200 tisíc kvalifikovaných pracovníků.

Německá vláda se proto rozhodla jednat a po říjnovém schválení nové strategie zaměstnanosti, která má tamním podnikům pomoci přilákat kvalifikované pracovníky, v prosinci oznámila, že upraví imigrační zákon tak, aby pomohla obsadit potřebné pracovní pozice pomocí pracovníků ze zahraničí.

Jednat začala také německá solární asociace (Bundesverband Solarwirtschaft - BSW), která podepsala s indickou iniciativou Skill Council of Green Jobs dohodu o integraci indických kvalifikovaných pracovníků v německém solárním průmyslu.

"Potřebujeme více rukou pro transformaci energetiky a chceme zajistit nezbytný masivní rozvoj solární energetiky pomocí vyškolených řemeslníků, které nemůžeme najít v Německu v důsledku nedostatku kvalifikovaných pracovníků," uvedl výkonný ředitel pro mezinárodní záležitosti v BSW David Wedepohl.

Podle zveřejněných informací bylo v rámci indické iniciativy již vyškoleno více než 50 tisíc pracovníků, kteří mohou být vyslání na trh práce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Pavel
3. březen 2023, 12:13

co je to za blbost vždyt tam mají cca 2 000 000 inženýrů a techniků co připlavali na lodích nebo v krásných vozech se žlutomodrou značkou

Jan Veselý
4. březen 2023, 07:57

Všechno málo. Německá ekonomika je velmi úspěšná a zoufale jim chybí lidí.

hlpb
3. březen 2023, 12:31

Tak nedostatek instalačních firem je globální problém, obrovská poptávka po FVE převyšuje možnosti instalací. Letos bude nainstalováno cca 350 GW FVE (tzn. že každý den je na Zemi nainstalováno 1,5 mil panelů) = je to obrovské tempo, kdyby jaderná energetika chtělo držet s FVE krok musel by být každý týden ve světě spuštěn jeden jaderný blok. Jen během 2 minut, které mi trvalo napsat tuto zprávu bylo nainstalováno cca 2000 panelů.

Jan Veselý
4. březen 2023, 08:00

Tak, naštěstí je to v celku jednoduchá práce, kterou po zaškolení zvládne leckdo, žádní drazí a nedostupní specialisté.

Richard Vacek
4. březen 2023, 10:12

Bohužel to vůbec neřeší nedostatek elektřiny v noci a v zimě. A jak víme na příkladu EU, právě zima je období, kdy se energií nedostává a kdy se všichni modlí, aby moc nemrzlo.

Lukáš
3. březen 2023, 12:53

Poznám niektoré väčšie aj menšie firmy ktoré montujú solárne systémy na domy ale aj väčšie projekty.

Zamestnávajú kade koho, nemusí mať človek ani vzdelanie v oblasti, ubytovanie v katastrofálnych podmienkach, ubytovne, spoločná kuchyňa, sprcha a wc, nonstop zafajčené priestory, alkohol a drogy kam sa človek len pozrie. Práca pre mnohých zarobiť si rýchlo niečo a pre ubytovacie podmienky všetci utekajú.

Fluktuácia extrémna a žiadne bezpečnostné školenia.

Aj to je vizitka greendealu. Česť výnimkám ale tých je málo.

Michal K.
3. březen 2023, 14:44

valim oci, kam speju v germanii ...

Jaroslav Studnička
3. březen 2023, 15:59

To je ten slibovaný rozkvět EU přinášený rozvojem OZE :-)))

Jan Veselý
4. březen 2023, 08:03

Klasika ve stavebních a montážních firmách. Hlavně, když tam makají gastarbeiteři.

Maly Jarda
5. březen 2023, 10:52

Možná by si nejdřív mohli v Německu zjistit jak to mají v Indii s rozvody elektřiny .. horší zvěrstvo už asi neexistuje

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se