Domů
Německo
Německo odstavuje tři jaderné elektrárny, ty zbývající odstaví v roce 2022
Elektrárna Gundremmingen společnosti RWE
Zdroj: RWE

Německo odstavuje tři jaderné elektrárny, ty zbývající odstaví v roce 2022

Německo
21 komentářů
31. prosinec 2021, 09:16
ČTK

Berlín 31. prosince (zpravodaj ČTK) – Německo k dnešku ukončuje provoz jaderných elektráren Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku, Grohnde v Dolním Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku. Tři další zbývající jaderné elektrárny země odstaví do konce roku 2022, čímž Německo definitivně zastaví výrobu energie z jádra. V nadcházejících letech chce přejít výhradně na obnovitelné a ekologické energetické zdroje.

Německo se v roce 2011 po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodlo opustit jadernou energetiku. Důvodem jsou rizika havárie a také radioaktivní odpad, který provozem nukleárních elektráren vzniká.

Nyní odstavované jaderné elektrárny ale přispívaly k udržitelné ochraně klimatu. „Každý rok vyprodukovala jaderné elektrárna Grohnde okolo 11 miliard kilowatthodin energie bez emisí oxidu uhličitého. Tím ročně ušetřila takřka deset milionů tun oxidu uhličitého a přispěla tak k ochraně klimatu,“ uvádí společnost PreussenElektra, která zařízení v Grohnde provozuje. Podobnou úsporu oxidu uhličitého dosahoval i společností RWE provozovaný blok C elektrárny Gundremmingen.

Jaderná elektrárna Brokdorf, kterou provozuje PreussenElektra, pak za dobu svého 35letého provozu ušetřila přes 380 milionů tun oxidu uhličitého, který by jinak vznikl spalování uhlí a plynu.

Po odklonu od jádra chce Německo skončit s produkcí energie spalováním uhlí. Nová vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, kterou tvoří vedle sociálních demokratů (SPD) ještě Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), by chtěla uzavřít uhelné elektrárny ideálně do roku 2030.

Rovněž do roku 2030 chce německá vládní koalice dosáhnout produkce energie z 80 procent z obnovitelných zdrojů. Dalším milníkem v Německu má být rok 2045, kdy by země měla být klimaticky neutrální. To je stav, kdy emise skleníkových plynů a opatření na jejich neutralizaci jsou v rovnováze.

Transformace energetiky a hospodářství si vyžádá mimořádné investice. Ekonomka a expertka na energetický výzkum a ochranu životního prostředí z německého hospodářského institutu DIW Claudia Kemfertová v rozhovoru se zahraničními novináři řekla, že podle studií je třeba ročně investovat 50 až 80 miliard eur (až dva biliony korun). Ekologické investice chce podpořit i vláda, která do svého podpůrného fondu převedla 60 miliard eur (zhruba 1,5 bilionu korun).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
PETR
1. leden 2022, 01:42

Na jedne strane nas nuti k vymnene kotlu a na druhe strane se vyrabi zabavna pirotechnika/slavit se da i jinak,nehlede na stres zvirat/.Celorepublikove i celosvetove,ono se to nejak rozptyli... Boingy celosvetove zanechavaji take pekny sajrajt...na mnohych mezinarodnich letistich je to sila...a zbozi se vozi z jdnoho konce sveta na druhy. Vyrobu.EE prosazujete take v miste spotreby nebo ne??

PETR
1. leden 2022, 01:42

Na jedne strane nas nuti k vymnene kotlu a na druhe strane se vyrabi zabavna pirotechnika/slavit se da i jinak,nehlede na stres zvirat/.Celorepublikove i celosvetove,ono se to nejak rozptyli... Boingy celosvetove zanechavaji take pekny sajrajt...na mnohych mezinarodnich letistich je to sila...a zbozi se vozi z jdnoho konce sveta na druhy. Vyrobu.EE prosazujete take v miste spotreby nebo ne??

Jaroslav Loudil
31. prosinec 2021, 09:49

Bude zajímavé sledovat, jak to s jádrem dopadne v celém světě. Čína nyní například zahájila stavbu nové elektrárny na spalování lignitu o výkonu 2 GW, která ročně pošle do sítě 10 TWh elektřiny. Cena za stavbu = 1,18 mld. USD. Čínský jaderný blok Hualong o 1 GW, který do sítě pošle ročně asi 9 TWh přitom dnes stojí 3,2 mld. USD , což jsou 3 krát !! vyšší stavební náklady, jak u elektrárny na spalování lignitu. Nevím, jak je to s provozními náklady při provozu , náklady na palivo a pod , ovšem výstavba jádra i v Číně je 3 krát dražší jak elektrárny na hnědé uhlí. Přitom Čína staví jaderný blok jen 5 let a naplánované stavební náklady dodržuje.

Jiří
31. prosinec 2021, 11:03

Náklady na palivo u JE jsou zhruba 15 hal/kWh, řádově méně než u uhlí a tedy ušetřená miliarda Kč na každou vyrobenou TWh.

Josef
31. prosinec 2021, 12:59

Ano je to dobrý postřeh uhelná energetika je levnější než jaderná. Proto také Čína se zavázala k jakýmsi omezení emisí CO2 jenže teprve až vytěží svoje levné uhlí. Jaderný program Číny i když se zdá veliký je k poměru velikosti země skutečnosti malý. Čína chce sice postavit asi 600 jaderných bloků nebo ještě více, jenže masivní výstavba je naplánovaná až od 30. let to už je bude tlačit nedostatek uhlí a nastane tak nucený utlum uhelné energetiky ,kterou nahradí jádro nárůst spotřeby elektřiny pak OZE aktuálně nejvíce vítr později převezmou růst FV panely.

Hans
31. prosinec 2021, 13:29

Jenže vzhledem k tomu,že množství CO2 v atmosféře už dávno překročilo kritickou mez je to naprostý nesmysl. Čím později s tím začnou něco dělat tím mizivější je šance na udržení globálních klimatických podmínek v přijatelných mezích.

Josef
1. leden 2022, 00:39

Kritická mez , to jsou pohádky pro malé děti každá izolace funguje vždycky logaritmicky to znamená , že stejný efekt má vždy zdvojnásobení. Tedy že 50 rozdíl mezi koncentrací 50 ppm a 100 ppm je stejný jako mezi 1000 a 2000ppm. Druhým faktorem je celkový potenciál izolace když zateplujete část stěny domu pak od určité chvíle už více izolace nepomůže , protože podíl izolované části domu na celkových ztrátách budovy už je příliš nízký než aby i násobně více izolace mělo reálný efekt. Co2 je klasická izolace a má omezené radiační okno. Nevím jaký efekt má zdvojnásobení k. CO2 na klima, ale rozhodně to není nic lineárního ani nic co roste do nebe. Ve středním ordoviku byla koncentrace CO2 asi 1000ppm a země byla prakticky zmrzá koule a v minulé době meziledové bylo osi o 3°C tepleji než dnes přitom koncentrace CO2 byla cca 250ppm. Stačí mi používat selský rozum a vidím ,že vliv CO2 rozhodně není tak zásadní jak o tom mluví zelené náboženství. Cílem toho všeho není záchrana planety , ale snaha o ovládnutí společnosti a zneužití faktu se je prostě obecná pravda , že nelze zvyšovat životní úroveň lidí tím, že se bude podle ní lineárně zvyšovat těžba surovin a zastavěná plocha, ale že je třeba dělat opatření , aby se zvyšovala životní úroveň lidí podporou pokroku v technologiích. Místo toho je občanům podsouvána stupidní zelená ideologie - viz odstavování JE v Německu.

Hans
1. leden 2022, 02:44

Věda nejsou pohádky pro malé děti, věda není zelená ideologie, nebo náboženství. Věda je skvělý nástroj jak poznávat svět, věda mnohokrát prokázala, že si umí poradit se spoustu problémů. Selský rozum je jen oblíbené klišé a běda tomu kdo se jím začně řídit. To může fungovat pro nějaké běžné denní činnosti, ale při řešení složitých problémů je selský rozum k ničemu. Raději se nebudu vyjadřovat k nesmyslům ve vašem komentáři, ale chtěl bych upozornit na váš výrok: "Cílem toho všeho není záchrana planety , ale snaha o ovládnutí společnosti..." Jak to víte? Že by intuice, předsudky, nebo selský rozum?

Jaroslav Váňa
2. leden 2022, 08:36

Co to je kritická mez CO2? Je to 1% CO2 v atmosféře nebo 10% ?

Josef Novák
31. prosinec 2021, 14:14

Pouze za předpokladu, že celá klimahysterie má nějaký reálný základ. A protože předpoklad není naplněn, bude mít čínský uhelný program na klima nulový vliv. Stejně jako šílený evropský Green Deal. Takže se nebojte, neupečete se.

Vinkler
31. prosinec 2021, 16:18

Nedaj bože, aby rumpla nějaká sopka.

Viz 100+1 Nejhorší rok v dějinách lidstva: Výbuch sopky vyvolal globální katastrofu

PetrV
1. leden 2022, 00:57

Sopečná činnost je kontinuální proces. Teď zesiluje, vím to přes data szú.cz

Vrcholy budou 2025 a 2035. A proběhne zvýšení albeda Země bude více oblačnosti a méně tepla na povrchu Země. Tolasz to nerozporuje, jen hokejka tyto složité cykly zanedbává.

Petr prochaska
31. prosinec 2021, 23:32

CO2 žádnou kritickou mez nepřekročilo. Například ve sklenících, kde se pěstují rajčata, je 3x vyššší koncentrace CO2 (cca 1200 ppm), protože z důvodu větší koncentrace CO2 více roste biomasa a tedy i potraviny.

Původní hokejkový graf se nevyplnil ani náhodou, Arktida měla být podle vědců v létě už dávno bez ledu a skutečnost je jiná.

Pavel Karásek
31. prosinec 2021, 18:50

Dezinformátoři a jaderná mafie nás straší, že po odstavení JE v Německu přijde blackout. Co ale když žádný blackout nepřijde. Jaké další tema na strašení vymyslí?

Jan
31. prosinec 2021, 11:02

nahradí to nestabilními ekozdroji, nebo snad nákup ekoenergie z chvaletic?

Pavel Karásek
31. prosinec 2021, 11:14

Bude blackout, nebo ne? Jaderná mafie a ruští trollové nás straší, že po uzavření německých jaderných elektráren přijde blackout. Teď se odstaví tři reaktory a za rok další tři a bude šlus. Co ale když ten balckout nepřijde? Jaké potom bude protievropské téma. Budou to opět sluníčkáři?

Jana
1. leden 2022, 00:49

Přijde a dopadne jak sedláci u Chlumce začíná doba temna

Sela
1. leden 2022, 17:47

Blackout nastava v okamziku vzniku kaskadnich poruch v siti. Porucha jedne linky vyvola pretizeni jinych. Sit se tak rozdeli na oblasti neschopne sam. cinnosti. V castech s nedostatkem se musi vypinat spotreba. Netusim poradi v jakem se to bude provadet. Urcite se nezacne mesty, ale velkymi spotrebiteli, takze treba vyrobnimi linkami.

Nedostatek zdroju nemusi vest k blackoutu, ale povede k prerusovani dodavek do prumyslu, nebo jen k dlouhodobe vysoke cene branici urcite vyrobe.

Treba bude nedostatek odlitku, tepelne zpracovani ozubenych kolecek bude cekat na lepsi podminky. . Produktivita prace padne a s ni i nase prijmy a to nestaci?

Jaroslav Loudil
31. prosinec 2021, 16:18

Ano, Evropa se s Gren Deal ale i s dalšími podobnými "aktivitami" posunuje k nevábným koncům. Příklad. V rasistických USA roku 1955 šla do vězení jakási černoška, jelikož odmítala cestovat v zadní části autobusu, který byl vyhrazen černochům /běloši cestovali v přední půlce autobusu/. Ta černoška chtěla sedět vpředu na místě pro bílé a proto za to šla sedět do basy. Dnes míříme do podobného extrému, brzy bude nařízeno , že v tomto autobuse musí cestovat 50 % barevných a 50% bílých, jinak autobus nevyjede , případně, že 50 % řidičů v uvedeném dopravním podniku musí tvořit ženy. Rovněž už se nesmí říkat , že dítě má tátu a mámu, ale jen rodiče. Oslovovat se už nesmíme : "Dámy a pánové" , ale jenom :"Vážení kolegové". Naše Vánoce jsou nyní už jenom : "Hezké svátky konce roku". Tím se nyní zabývají nejvyšší politici EU.

Evropo : "Šťastnou cestu !"

Ivan Novák
31. prosinec 2021, 17:18

Jen pro přesnost, Rosa Parksová seděla v tom autobusu v přechodné zóně, kde jí alabamský zákon ukládal povinnost se zvednout, když se zaplnila zóna "jen pro bílé" a přistoupil další běloch. Kromě humanity šlo ale taky o to, že ji tehdy aktivně podpořili všichni černí a začali městské autobusy v Montgomery bojkotovat a vydrželi to mnoho měsíců, než se z toho stal národní skandál a spor, ve kterém federální soud nakonec tu segregaci zrušil. Už vidím, jak ESD ruší nějaký předpis provádějící unijní politiku.

petr
31. prosinec 2021, 23:24

Co na sdělení, že někdo prodal cca 20 000 MW bezemisního výkonu ve zdrojích za politickou podporu ?

Vše co se dnes děje je buď politika a nebo jde jen o peníze. Životní prostředí je jen tou kamuflací jiných zájmů...

Smutné na tom je jen to, že díky tomuto nerozvážnému rozhodnutí budeme více závislí na plynu z nestabilního Ruska a současně s tím toto medium bude dlouhodobě drahé jakož i elektřina.

Němci to zaplatí, ale proč to musíme platit i my ? Dnes energostat přesně ukázal jak jsme na tom, v SRN začalo foukat a ceny po dlouhé době klesly v SRN, u nás sice také, ale ne tak jak tam, když přestane foukat tak ceny vyletí, ale i u nás...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se